Dziś mamy 26 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

19 maja 2024

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

Głaz narzutowy na poniższych zdjęciach stanowi symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy kultury polskiej, działacza oświatowego, ziemianina. Na głazie widnieje „1845-1903. Tu spoczywa hr. Leon Skórzewski” oraz poniżej po lewej stronie wizerunek strzały grotem do góry, który jest stylizowanym herbem Skórzewskich – Drogosław. Obok widzimy wizerunek Leona Skórzewskiego w stroju myśliwskim, namalowany czarną farbą i poniżej napis „Dla potomnych”. Jest to symboliczne miejsce pochówku hrabiego Leona Skórzewskiego. Kim był hrabia?

Hrabia Leon Fryderyk Walenty Drogosław (Leo Graf von Skórzewski, Leo Graf Skorzewski, Leo von Skorzewski, Leon Graf-Comte Skorzewski), był posłem do Reichstagu Cesarstwa Niemieckiego w latach 1871-1874, 1877-1878 oraz 1881-1887. Urodził się 28 czerwca 1845 w Poznaniu, zmarł 2 marca 1903 w Lubostroniu k. Łabiszyna w powiecie żnińskim, właściciel wielkich posiadłości ziemskich. Po maturze, którą zdał w Gimnazjum św. Marii Magdaleny (Maria-Magdalena-Gymnasium) w Poznaniu, studiował prawo oraz ekonomię w Berlinie. Hrabia Skórzewski był właścicielem Pałacu w Lubostroniu niedaleko Łabiszyna – miasta, które także było jego własnością. Oprócz tego, posiadał majątki ziemskie w Oporowie, Załachowie, Smerzynie, Pszczółczynie, Karpiach, Kłodzinie, Zamościu, Smogorzewie, Oporówku oraz w Nowinach w powiecie żnińskim o łącznej powierzchni 49,7 tys. mórg (1 morga to ok. 0,56 ha).

Był wybitnym kolekcjonerem malarstwa (zwłaszcza francuskich impresjonistów), a także monet i sztuki antycznej, jak też posiadaczem zasobnej biblioteki. Kilkukrotnie uzyskał mandat posła z okręgu wyborczego Wyrzysk-Szubin (Wirsitz-Schubin) do Koła Polskiego w Reichstagu i zasiadał w nim od 1871 roku do 1884 roku. W roku 1872 roku wchodził w skład grona założycieli Towarzystwa Oświaty Ludowej, które propagowało szerzenie oświaty w języku polskim, udostępniało polskie książki i czasopisma oraz zakładało biblioteki. W latach 1881-1902 był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, które wspierało polską naukę i kulturę oraz prowadzenie badań polskich dziejów Torunia. Był członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Upamiętnienie dotyczy postaci wielkiej dla regionu, a zwłaszcza dla sprawy polskiej w czasach zaboru pruskiego.

Materiał: Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    z, w dniu 20-05-2024 08:03:07 napisał:

    Czyli tak zwana elita pełną gębą, a może tak dodać jeszcze skąd człowiek dysponował takim majątkiem bo słowa - reichstag cesarstwa niemieckiego, źle mi się kojarzy.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Ja, w dniu 20-05-2024 11:10:08 napisał:

    W Reichstagu no proszę macie oczyma pisać .Polak czy Niemiec

    odpowiedz

    • 1 (1)

    adis, w dniu 20-05-2024 13:50:52 napisał:

    Dalaczego zakłamujecie historie, dzialal w interesie napewno nie Polski, kosmopolita, mason.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Powiat , w dniu 20-05-2024 16:28:18 napisał:

    Jacy nakielscy debile. 1845- 1903 jak żył ten Leon polandii nie było na mapach po rozbiorach. Ciężko było być wtedy polskim posłem jak nie było polski. Ale to nakło płytkie intelektualnie w szkołę kamieniami rzucali, a jedyne co złapali w szkole to katar.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    JK, w dniu 20-05-2024 20:53:36 napisał:

    Wstyd mi za tych co wypisują w/wym. głupstwa, żeby o Skórzewskich pisać to najpierw sobie o tej Rodzinie trzeba coś poczytać. Dziękuję Nadleśnictwu Szubin, że dbać o to historyczne miejsce.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Budowa magazynów
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
KOBIZE
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Diecezjalna pielgrzymka. Rowerem na Jasną Górę

Po raz siódmy z parafii #św. Józefa wyruszyła pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”. „Tworzycie wyjątkową wspólnotę w drodze” – mówił na jej rozpoczęcie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. Będąc w niej – jak dodał ordynariusz – każdy chce doświadczyć obecności Boga, relacji z Nim. – Do pokonywania tej drogi są potrzebne środki – klucze, by otwierać mnie na Boga. Są nimi: słowo Boże, modlitwa oraz sakrament pokuty i pojednania – zaznaczył.

(czytaj więcej)
0

Rozliczanie PIT. Podsumowanie tegorocznej akcji

93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych #za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT. Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)