Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

18 października 2024

Co jeść na diecie przeciwzapalnej? Sprawdź

fot. powierzone

fot. powierzone

Borykasz się z częstymi stanami zapalnymi w organizmie? Zazwyczaj przyczynami są# cukrzyca, otyłość czy też choroby serca i autoimmunologiczne. Dzięki odpowiedniej diecie możesz zapobiegać rozwojowi stanów zapalnych, a także ograniczyć ich skutki. Kluczowe jest jednak to, abyś wybierał odpowiednie produkty spożywcze. Dowiedz się, co jeść na diecie przeciwzapalnej, aby wesprzeć swój organizm w walce ze stanami zapalnymi.

Na czym polega dieta przeciwzapalna?

W diecie przeciwzapalnej najważniejsze jest to, abyś wybierał odpowiednie produkty, a przy tym ograniczał spożywanie artykułów spożywczych, które nasilają procesy zapalne. Najlepiej, jeśli postawisz na naturalne produkty bogate w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz błonnik. Zrezygnuj za to z jedzenia wysoka przetworzonej żywności. Dzięki temu ograniczysz ryzyko występowania przewlekłych stanów zapalnych w organizmie, które są spowodowane przez stres, niezdrową dietę i siedzący tryb życia.

Co jeść na diecie przeciwzapalnej?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo skomponować dietę przeciwzapalną? Kluczowe znaczenie ma ograniczenie spożycia produktów, które działają prozapalnie. Na samym początku możesz mieć trudności z prawidłowym skomponowaniem posiłków, więc pomocny może być catering dietetyczny, który jest dostępny w różnych miastach w niemal całej Polsce, np.:

Chcesz dowiedzieć się, co jeść na diecie przeciwzapalnej, aby poprawić kondycję swojego organizmu? Włącz do diety poniższe składniki.

Warzywa i owoce

Podstawą diety przeciwzapalnej są warzywa i owoce, ponieważ stanowią doskonałe źródło antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Tym samym zmniejszają stany zapalne. Sięgaj przede wszystkim po warzywa i owoce, które mają ciemniejsze kolory – to prosty sposób na wybór odpowiednich produktów. Świetnie sprawdzają się:

  • owoce jagodowe – są bogate w polifenole; np. borówki, maliny, jeżyny i truskawki;

  • zielonolistne warzywa – to źródło flawonoidów, a także witamin A, C i E; np. szpinak, rukola, brokuły, jarmuż;

  • pomidory – mają silne działanie przeciwzapalne, są bogate w likopen;

  • marchew – zawiera beta-karoten, który zmniejsza stan zapalny.

Tłuszcze omega-3

Kolejnym niezbędnym składnikiem diety przeciwzapalnej są tłuszcze omega-3. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ pomagają w zmniejszeniu poziomu prozapalnych substancji w organizmie – szczególnie dotyczy to cytokiny i prostaglandyny. Dobrymi źródłami tłuszczu omega-3 są:

  • tłuste ryby – bogate w kwasy EPA i DHA, np. łosoś, makrela i pstrąg;

  • nasiona i orzechy – np. siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie.

Zioła i przyprawy

Warto korzystać z ziół i przypraw nie tylko po to, aby urozmaicić smak potraw, ale również, by skorzystać z ich właściwości prozdrowotnych. Tym bardziej że wiele z nich wspomaga walkę ze stanami zapalnymi np.:

  • kurkuma – zawiera kurkuminę, która ma silne działanie przeciwzapalne;

  • imbir – wspomaga trawienie i działa przeciwzapalnie;

  • czosnek – to naturalny antybiotyk, ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Material Partnera - Artykul Sponsorowany
Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)