Dziś mamy 3 stycznia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

22 października 2024

Gawęda historyczna w bibliotece. "Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny"

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W 2024 roku Sejm RP w 130 rocznicę urodzin Kazimierza Wierzyńskiego#, ustanowił go jednym z patronów. Z tej okazji na zaproszenie nakielskiej biblioteki Małgorzata Jarocińska zaprezentowała gawędę historyczną, zatytułowaną „Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny”, poświęconą temu wybitnemu, acz zapomnianemu polskiemu poecie, prozaikowi i eseiście.

Kazimierz Wierzyński urodził się 27 sierpnia 1894 roku w Drohobyczu, w rodzinie niemieckich osadników. Do 1913 roku rodzina posługiwała się nazwiskiem Wirstlein. Kultura polska była jednak na tyle atrakcyjna, że rodzina bardzo szybko się spolonizowała. Wierzyński pobierał naukę w rodzinnym mieście, we Lwowie i w Wiedniu. W 1913 roku wstępuje do polskiej formacji wojskowej – Legionu Wschodniego, złożonej z ochotników, pod dowództwem Józefa Hallera. Po wybuchu I wojny światowej walczy w armii austriackiej. W 1915 roku dostaje się do niewoli rosyjskiej, z której ucieka w czasie rewolucji październikowej. Wraca do nowo odrodzonej Polski i ulega fascynacji osobą Józefa Piłsudskiego.

Jego debiut literacki przypada na rok 1919, kiedy ukazuje się tomik wierszy zatytułowany „Wiosna i wino”. Kolejne – „Wróble na dachu” i „Laur olimpijski”, przynoszą mu sławę i uznanie. Wraz z  Tuwimem, Iwaszkiewiczem, Lechoniem i Słonimskim należał do najbardziej wpływowej grupy poetyckiej w II RP – „Skamander”.

W latach 1926-1931 pełni funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” i jest pomysłodawcą ustanowienia nagrody „Sportowiec Roku”. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się na emigracji.  Wraz z żoną i Marianem Hemarem przedostaje się do Rumunii, potem do Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych, by na koniec zamieszkać w Anglii.

W jego późnej twórczości przewija się motyw tragizmu losu emigranta z przymusu. Jak napisał w jednym z esejów „Myślami jestem cały czas w Polsce”. Współpracował z Radiem Wolna Europa i paryską „Kulturą”, publikował w drugim obiegu. Jego nieprzejednana postawa moralno-polityczna sprawiała, że nieprzerwanie protestował przeciwko zniewoleniu Polski przez reżim komunistyczny. Pomimo to, otrzymywał stale od władz PRL propozycje powrotu do kraju lub złożenia w nim wizyty.

Był postacią bardzo popularną w kręgach polonijnych. Ostatni tomik poezji zatytułowany „Sen-mara” ukończył kilka godzin przed śmiercią. Umiera na zawał serca 13 lutego 1969 roku w Londynie. W 1976 roku jego prochy zostają sprowadzone do Polski i złożone na Cmentarzu Powązkowskim.

Materiał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)