Dziś mamy 10 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

27 lutego 2025

"Świat na nowo”. Lektura wyciska łzy z oczu

fot. powierzone

fot. powierzone

Kolejny miesiąc i kolejna przeczytana lektura na # koncie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki w Trzeciewnicy.

Koniec II wojny Światowej to dla Polski nic innego jak gruzy, ruiny, zgliszcza, wielkie spustoszenie i totalny chaos. Fabułę powieści „Świat na nowo” Barbara Wysoczańska umiejscowiła w latach powojennych w czasie, gdy Polską rządził Stalin.

Po zmianie granic ludzie masowo zostali zmuszeni do zostawiania swoich domów i przeniesienia się w granice nowego Państwa Polskiego, na Ziemie Odzyskane. Nasi bohaterowie - Lidia Malczewska z ojcem, siostrą i jej rodziną, to repatrianci ze Wschodu, którzy przyjechali transportem do Nowej Soli. Zostawiali cały swój dobytek, przyjaciół, pracę i marzenia. Mieli rozpocząć nowe życie w zupełnie nieznanym otoczeniu, wśród obcych ludzi i z nowymi porządkami. Ich losy splatają się z historią porucznika Szczepana, a także młodego partyzanta Janka.

Łączy ich budowanie nowego życia, co okazuje się trudniejsze niż myśleli. Zewsząd zalewała ich fala komunizmu, donosów, szpiegowania, oraz niesprawiedliwych działań politycznych. Z jakimi wyborami przyjdzie im się zmierzyć i jakie niespodzianki szykuje dla nich los? Czy odnajdą się w powojennej rzeczywistości?

„Świat na nowo” to bardzo ciekawa i emocjonalna historia, która wyciska łzy z oczu. Książka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż, wywołuje wiele refleksji, pomaga zrozumieć jak trudną drogę musieli przebyć ludzie, którym odebrane zostało ich dotychczasowe życie. Według Klubowiczek zdecydowanie warto sięgnąć po najnowszą powieść Barbary Wysoczańskiej. Na kolejne spotkanie zapraszamy 20 marca o godz. 16:00. Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

materiał: Kamila Matylis

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)