Manganu ponad normę. Warunkowa przydatność wody do spożycia
fot. gov.pl
Pobrano próbki wody z wodociągów w Dziewierzewie i Łankowicach. Co wykazały badania?
Oceny pobranych próbek wody dokonał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle. Kontrolę przeprowadzono pod kątem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku stwierdzono warunkową przydatność wody do spożycia. Badania wody z wodociągów w Dziewierzewie i Łankowicach wykazały ponadnormatywną zawartość manganu. - Może to wpłynąć na pogorszenie właściwości organoleptycznych wody (smak, zapach, mętność), ale nie stwarza zagrożenia dla konsumentów - wyjaśniła w specjalnym komunikacie Ilona Świstowska dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Nakle. - Trwają prace mające na celu przewrócenie jakości wody do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku, w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - dodała.
Z wody z wodociągu w Dziewierzewie korzystają mieszkańcy kilku miejscowości: Dziewierzewo, Miastowice, Żarczyn, Górki Zagajne i Górki Dąbskie. Z kolei wodociąg Łankowice zaopatruje w wodę następujące wsie: Łankowice, Sierniki, Dębogóra, Iwno, Gromadno, Kazimierzewo oraz Nowa Wieś Notecka. Wodociągi należą do Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szubinie.
Stan jakości wody w obu wodociągach będzie nadal monitorowany przez inspekcję. Mieszkańcy zostaną powiadomieni o zmianie jakości wody w kolejnym komunikacie. Warunkowa przydatność do spożycia tej wody obowiązuje przez okres 30 dni od daty wykonania oceny jakości.
Czytaj również
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
szmalcownik z szaberka, w dniu 08-07-2024 15:13:01 napisał:
odpowiedz
syf, w dniu 08-07-2024 16:35:10 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!