Mijają 73 lata od wyzwolenia niemieckiego obozu. Potulice pamiętają
fot. MM
Jak co roku w Potulicach odbyły się uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia niemieckiego #obozu „Potulice-Lebrechtsdorf”.
W czasie niemieckiej okupacji Potulice znalazły się w granicach III Rzeszy. Z czasem nazwę wsi zmieniono, najpierw na Potulitz, a później na Lebrechtsdorf. Wówczas założono tam niemiecki obóz przesiedleńczy i obóz pracy, który funkcjonował od 1 lutego 1941 roku. Obóz został wyzwolony po niemal 4 latach, 21 stycznia 1945 roku, przez polskich i rosyjskich żołnierzy. Szacuje się, że przez „piekło” obozu przeszło w tym czasie około 25 tys. osób.
Uroczystość zorganizowana przez burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Dzieci Potulic, Parafię Zwiastowania NMP w Potulicach, Stowarzyszenie „Potulice – Historia, Teraźniejszość, Przyszłość” oraz Dowódcę Garnizonu Bydgoszcz, rozpoczęła się na cmentarzu ofiar II wojny światowej. Jako pierwszy głos zabrał Sławomir Napierała – W historii Polski, poza chwalebnymi i wzniosłymi wydarzeniami, mamy wiele wątków trudnych i tragicznych. Takich, które wyryły głębokie piętno na historii nadziejach naszego narodu, naszej ojczyzny. Jednym z tych tragicznych zapisów, bo przecież niechcianych przez nas, jest również to miejsce, w którym się dzisiaj znajdujemy – mówił burmistrz Nakła.
Następnie uczniowie ZS-P im. Dzieci Potulic przedstawili montaż słowno-muzyczny, po którym ks. Maciej Szmytowski odprawił uroczystą mszę świętą – Nikt z nas tutaj obecnych nie chce krzywdy drugiego człowieka, którego Bóg postawił na drodze naszego życia. Dzisiaj po 100 latach, kiedy odzyskaliśmy niepodległość możemy odważnie i dumnie iść przez życie przy tych właśnie krzyżach, które tutaj widzimy, jest ich 460. Pod każdym krzyżem - historia człowieka – powiedział proboszcz parafii NMP w Potulicach. W dalszej części uroczystości, podporucznik Paweł Kurzeja odczytał Apel Poległych, po czym liczne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem.
Kolejna część wydarzenia przeniosła się pod bramę główną byłego obozu, gdzie obecnie znajduje się pamiątkowy kamień. To właśnie tam swoje przemówienie wygłosił prezes związku kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, Bogdan Jagodziński – To wszystko jest tak wzruszające i pobudzające, że mam w czasie moich spotkań prawo i obowiązek przekazać wszystkim, jakie piękne słowa tu padają. W imieniu żołnierskiego kombatanckiego pokolenia, dziękuję wam, serdeczni przyjaciele – powiedział ze łzami w oczach. W uroczystościach uczestniczyli także zaproszeni goście, między innymi konsul Republiki Federalnej Niemiec Peter Utsch, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski oraz starosta nakielski Tomasz Miłowski.
Po przemówieniach zaproszonych gości, delegacje złożyły kwiaty pod kamieniem pamiątkowym. Uroczystość uświetniła wojskowa orkiestra, która wykonywała utwory patriotyczne. Całość zakończyła się spotkaniami z byłymi więźniami obozu oraz zwiedzaniem izby pamięci. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Galeria
Czytaj również
- Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do strażaków. Wyjątkowy symbol
- Tabliczki przy muralach w Brzózkach. Co znajdziemy w opisie?
- Hodowcy gołębi odebrali puchary. Kto na szczycie większości klasyfikacji?
- Spotkanie opłatkowe Civitas Christiana. Świąteczna wizyta biskupa w Ślesinie
- Spotkanie opłatkowe strażaków. Kolędy w wykonaniu orkiestry dętej
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!