Ważna informacja dla emerytów i rencistów. PIT-y z ZUS już wysłane

fot. ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę # PIT-ów do osób, które w ubiegłym roku przynajmniej raz pobrały świadczenie z ZUS, takie jak np. emerytura, renta czy zasiłek. Deklaracje trafiły do 10,4 mln świadczeniobiorców, w tym do 544,7 tys. osób z naszego regionu.
Emeryci, renciści oraz osoby, które w 2024 roku otrzymały przynajmniej jedno opodatkowane świadczenie z ZUS, mogą znaleźć formularz PIT na swoim profilu na platformie PUE/eZUS, w zakładce „Świadczeniobiorca” - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Wysyłka informacji podatkowych dotyczyła formularzy: PIT-40A, PIT-11A i PIT-11
Podobnie jak w ubiegłym roku, ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. W zależności od rodzaju PIT-u, który otrzymaliśmy z ZUS, Zakład dokonał za nas rozliczenia z urzędem skarbowym lub nie. Osoby, które otrzymały PIT-40A, nie muszą składać zeznania podatkowego w swoim urzędzie skarbowym. W ich przypadku deklaracja podatkowa została już całkowicie rozliczona przez ZUS, więc nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań, chyba że chcą skorzystać z przysługujących im odliczeń. Natomiast osoby posiadające PIT-11A lub PIT-11 mogą samodzielnie złożyć zeznanie
w swoim urzędzie skarbowym lub poczekać do 30 kwietnia, kiedy to urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2024 rok, wygenerowane w usłudze Twój e-PIT. Zwrot nadpłaty podatku będzie realizowany bezpośrednio przez urząd skarbowy – dodaje rzeczniczka.
ZUS przypomina, że nie wysyła PIT-ów po zmarłych małżonkach. Jeśli chcemy wspólnie rozliczyć się ze zmarłym współmałżonkiem, należy złożyć pisemny wniosek lub udać się osobiście do ZUS.
1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego
Emeryci i renciści mogą przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeśli decydują się na tę samą organizację, co w roku ubiegłym, a ta nadal figuruje w aktualnym wykazie OPP, nie muszą składać żadnej dodatkowej dokumentacji. W przypadku wyboru innej organizacji, konieczne jest złożenie formularza PIT-OP w urzędzie skarbowym.
Uwaga!
Świadczeniobiorcy, którzy w 2024 roku otrzymali świadczenia nieprzekraczające rocznej kwoty
30 tys. zł (czyli 2500 zł brutto miesięcznie), nie mają możliwości skorzystania z przysługujących im odliczeń ani przekazania 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, ponieważ
w ubiegłym roku nie zapłacili podatku dochodowego.
materiał: Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Renta wdowia. Wnioski cały czas napływają
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- Pomoc dla ofiar przemocy. Bezpłatna linia i spotkania ze specjalistami
- Emerytura i renta po śmierci. Co się dzieje z tymi świadczeniami?
- Czasu coraz mniej. Rodzicu - nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Analityk , w dniu 25-02-2025 14:01:19 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!