Aż 29 zgłoszeń powiecie nakielskim. Miej się na baczności!

fot. pow.
Wraz z rozwojem technologii, oszuści mają coraz większe# pole manewru w swym niecnym działaniu. W ostatnim czasie popularną metodą oszustwa jest spoofing. Czym on jest, jak go rozpoznać i nie dać się nabrać?
Czym jest spoofing?
Spoofing to rodzaj ataku, w którym przestępcy podszywają się pod banki, instytucje i urzędy państwowe, firmy, a nawet osoby fizyczne w celu wyłudzenia od swoich ofiar danych lub pieniędzy. Dzięki użyciu rozmaitych technik, oszuści podszywają się pod wybrany adres e-mail, numer telefonu, a nawet adres IP. Wszystko po to, by w sposób nieuczciwy osiągnąć swoje cele.
Niestety, ale jednym z najpopularniejszych ataków spoofingowych są te wykorzystujące połączenia telefoniczne. Przez ten fakt praktycznie każdy jest w pewnym stopniu narażony na tego typu oszustwo. Cybeprzestępcy używają różnych ogólnodostępnych narzędzi w sieci, które pozwalają dzwoniącemu podszywać się pod dowolnie wybrany przez siebie numer. Najczęściej podają się za pracowników banków lub instytucji państwowych.
Jednym z popularnych przykładów ataków spoofingowych jest telefon od „pracownika banku”, który informuje ofiarę o włamaniu na konto lub o podejrzanych operacjach bankowych. Oszust prosi rozmówce nie tylko o podanie poufnych danych, ale również o zainstalowanie oprogramowania, które rzekomo może ochronić ofiarę – w rzeczywistości pozwala przejąć kontrolę nad jej urządzeniem. W konsekwencji przestępcy uzyskują dostęp do bankowości klienta, zmieniają hasło i wypłacają zgromadzone na koncie pieniądze. Zdarza się, że oszuści podają się też za policjantów lub innych urzędników państwowych, próbując wyłudzić dane lub hasła dostępu do różnych usług i serwisów.
Może zdarzyć się również tak, że przestępcy mogą się podszyć pod numer telefonu osoby prywatnej. W praktyce wygląda to tak, że otrzymamy połączenie z numeru należącego przykładowo do wnuka czy syna, jednakże za rozpoczęcie takiego połączenia odpowiadać będzie oszust. Podsumowując – to, że dzwoni do nas znany nam numer nie jest jednoznaczne z tym, że nie możemy zostać oszukani. Brzmi to dość niepokojąco, ale niestety – takie są realia...
Jak zachować bezpieczeństwo?
W dzisiejszych czasach należy dosłownie mieć oczy dookoła głowy, aby nie dać się oszukać. Ale w jaki sposób można się uchronić przed spoofingiem? Fakty są takie, że przestępcy będą próbowali różnych sposobów, by w nieuczciwy sposób pozyskać nasze dane lub wyłudzić od nas pieniądze – na rozmaite sposoby. Kreatywność oszustów stoi bowiem na bardzo wysokim poziomie.
Dlatego też drogi czytelniku/czytelniczko – zachowaj szczególną ostrożność, gdy ktoś będzie do Ciebie dzwonił i przedstawiał się jako pracownik banku lub innej instytucji. Pamiętaj, że nawet jeśli numer, z którego dzwoni, jest taki sam, jak ten podany na oficjalnej stronie, połączenie może być sfałszowane. Skontaktuj się ze swoim bankiem, samodzielnie wybierz numer na klawiaturze telefonu i zweryfikuj, czy osoba, która do Ciebie dzwoniła, mówiła prawdę. Pamiętaj, że pracownik banku ani inny przedstawiciel instytucji nigdy nie będzie Cię prosił o podawanie prywatnych danych oraz jakichkolwiek haseł czy kodów dostępu. Jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni i to zrobi, natychmiast się rozłącz i zgłoś sprawę do swojego banku. Warto również sprawdzić, jakie zabezpieczenia wprowadził Twój bank i w jaki sposób możesz zweryfikować, tożsamość pracownika, który się z Tobą kontaktuje. Coraz więcej banków udostępnia taką funkcję poprzez wykorzystanie swojej aplikacji mobilnej. Ponadto pod żadnym pozorem nie otwieraj przesłanych linków ani załączników, jeśli nie znasz nadawcy i nie masz pewności, co mogą zawierać otrzymane treści. Dbaj o bezpieczeństwo swoich haseł, stosuj weryfikację dwuetapową, a wszelkie aplikacje pobieraj tylko z zaufanych źródeł. Warto też pamiętać o aktualizacji swojego sprzętu i oprogramowania, z którego się korzysta. Nie zaszkodzi również korzystanie z oprogramowania antywirusowego.
Oszustwo metodą spoofingu w powiecie nakielskim
Jak się okazuje, oszustwa metodą spoofingu są już na tyle powszechne, że są odnotowywane w dużej ilości także w powiecie nakielskim. Jak poinformował nas pełniący obowiązki Oficera Prasowego KPP w Nakle nad Notecią st. sierż. Kamil Smoliński – zgłoszeń dotyczących oszustwa metodą „spoofingu” od 1 stycznia do 24 lipca bieżącego roku nakielska policja odnotowała aż 29. – Wobec 1 osoby skierowany został akt oskarżenia do sądu. Nie ustalono 11 sprawców oszustw. Policjanci pracują jeszcze nad 17 sprawami. Policja od dawna prowadzi działalność profilaktyczną ukierunkowaną na przestrzeganie przed oszustami i ich metodami działania m.in. na spotkaniach środowiskowych jak i za pośrednictwem komunikatów w mediach – podkreślił st. sierż. Kamil Smoliński.
Dlatego też aby nie powiększyć wspomnianych statystyk i tym samym nie paść ofiarą oszustwa – warto wiedzieć, jakie zagrożenia na czekają na nas dosłownie na każdym kroku.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Gnojokok, w dniu 23-08-2024 17:25:55 napisał:
odpowiedz
Anna, w dniu 25-08-2024 16:49:19 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!