Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2023

Odznaczono zasłużonych dla kujawsko-pomorskiej OSP. Jubileusz 25-lecia

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Jubileusz 25-lecia obchodzą dziś (1 grudnia) druhny i druhowie Związku Ochotniczych Straży #Pożarnych RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W uroczystej gali w toruńskich Jordankach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Paweł Zgórzyński i radna województwa Katarzyna Lubańska, a także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak i parlamentarzyści regionu.

– Gratuluję, dziękuję, chylę czoła! Sam jestem strażakiem – i, tak jak kilkadziesiąt tysięcy strażaków ochotników w całym regionie, jestem z tego dumny. Mamy co świętować – mówił podczas uroczystego spotkania marszałek Piotr Całbecki. – Samorząd województwa konsekwentnie wspiera i będzie wspierał formacje OSP w zakupach sprzętu i inwestycjach.

Nadane przez marszałka Piotra Całbeckiego Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odebrała podczas dzisiejszej gali piątka strażaków:

Jarosław Herbowski, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego;

Janusz Gerke, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego;

Hanna Szumotalska, sekretarz Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego;

Zbigniew Wiśniewski, honorowy członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego;

Stanisław Sadowski, honorowy członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wójt gminy Baruchowo.

Inni zasłużeni dla kujawsko-pomorskiej OSP zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i związkowymi.

Na terenie naszego województwa działają 833 jednostki ochotniczej straży pożarnej, w których służy 32 tysiące druhen i druhów. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera strażaków w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego  2014-2020 umożliwiły m.in. zakup 86 samochodów gaśniczo-ratowniczych. Jednostki strażackie zostały także wyposażone w kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji – to m.in. motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Oceń artykuł: 10 63

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    mistrz z targowicy, w dniu 02-12-2023 10:02:40 napisał:

    wow i mistrz nepotyzmu 2.0 też był, hoho zawiało nowymi czasami w 4 rozbiorze Polski

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Włościanka, w dniu 02-12-2023 12:15:57 napisał:

    A druh okradający z drzew samotne kobiety; gutpolski też był? Jego tatuś szachrował dosypując miału i piasku do węgla. Czyli bardzo rodzinni ludzie. Synuś podobnie jak dziad i ojciec tylko taki bardziej zabójczy?

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Szkoda, w dniu 03-12-2023 11:31:40 napisał:

    Niektórzy mają więcej medalów na klacie niż wyjazdów w roku. Wg. mojej opinii na chwilę obecną mechanizm przyznawania odznaczeń i medali nie ma żadnego sensu ani szacunku do tej służby. Na pewno nie jest również żadnym wyznacznikiem zasługi czy wyróżnieniem. Uważam, że prawdziwy strażak dzisiaj nie przywiązuje do takiego żadnego znaczenia, nie czuje żadnej dumy, a być może nawet bywa że czuje zażenowanie patrząc często kto stoi obok z wypięta piersią w rzędzie. Przykre to ale prawdziwe.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)