Ogólnopolski turniej BRD dobiegł końca
fot. Jan Szparag
Finaliści turnieju, reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie w składzie: Jakub Konieczny, Przemysław Jemioła, Antonina Bembnista, opiekun Marcin Adamczyk zajęli w klasyfikacji generalnej 12 miejsce w Polsce.
Do finału dotarły 32 drużyny. Po dwie z każdego województwa. Trzyosobowe teamy składają się z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W sumie 96 finalistów wyłoniono w trakcie wielu eliminacji: na etapie szkolnym, gminnym, powiatowym, okręgowym i wojewódzkim, w których uczestniczyło około 100 tysięcy uczniów z całej Polski. Niezależnie od zajmowanych w turnieju miejsc, wszyscy uczestnicy zdobyli bezcenną wiedzę o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach.
Trzydniowa impreza rozpoczęła się we wtorek 4 czerwca w Zespole Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy od testu pisemnego, przygotowanego przez Polski Związek Motorowy w Warszawie. Konkurencję tą koordynowali egzaminatorzy i inspektorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.
Uroczyste otwarcie imprezy, której organizatorem jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, odbyło się we środę 5 czerwca na płycie jasielskiego Rynku. Obok ekip, które przyjechały do naszego regionu z całej Polski, na ceremonię przybyli partnerzy przedsięwzięcia oraz oficjele w osobach parlamentarzystów ziemi jasielskiej, władz samorządowych oraz przedstawicieli służb mundurowych.
Oficjalnego przywitania gości dokonali: prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, burmistrz miasta Andrzej Czernecki, członek Zarządu Polskiego Związku Motorowego w Warszawie Zbigniew Kogut, sędzia główny Turnieju podinsp. Marek Konkolewski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Jan Lech, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zdzisław Stopczyk oraz poseł Bogdan Rzońca (członek Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych).
Następnie uczestnicy oraz zgromadzeni goście przeszli ulicami miasta – pilotowani przez policyjny radiowóz – w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych do Zespołu Szkół Miejskich nr 3, gdzie odbyły się konkurencje sprawnościowe: najpierw na Miasteczku Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy oraz Rowerowym Torze Przeszkód rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. W tym samym czasie gimnazjaliści wyjechali do Trzcinicy, gdzie razem z opiekunami zwiedzili skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. W godzinach popołudniowych na wycieczkę wybrała się z kolei grupa z „podstawówek”, a gimnazjaliści przystąpili do jazdy na rowerach.
Uczestnicy radzili sobie z przygotowanymi przeszkodami na torze sprawnościowym, a były to kolejno: bramka wisząca, tarka, łezka, równoważnia, ósemka, slalom z ograniczeniem, przewożenie przedmiotu na uwięzi, piaskownica, korytarz z desek, rynna, slalom kółkowy – żmijka, przedmiot do przewożenia, pochylnia i zatrzymanie w miejscu.
W czwartek 6 czerwca ostatnia konkurencja Turnieju – pierwsza pomoc przedmedyczna, w której wystartowali wszyscy zawodnicy. Wiedzę oraz zdolności manualne oceniali instruktorzy ratownictwa drogowego PZM oraz ratownicy medyczni.
Po trzech dniach zmagań najlepsi okazali się reprezentanci województwa łódzkiego. W pierwszej kategorii zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, w drugiej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Z okazji 100-lecia istnienia swej szkoły, na zakończenie turnieju zawodnicy z „Jedynki” dziękując za miłe przyjęcie na ziemi jasielskiej, wręczyli prezesowi Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefowi Biernackiemu figurkę Władysława Jagiełły – patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie.
Konkurencje sprawnościowe okazały się bardzo trudne, szczególnie rowerowy tor przeszkód. Ale nie ma się co dziwić, dorośli obserwujący zmagania uczestników z podziwem dla umiejętności młodych ludzi, kiwali głowami i podkreślali, że oni by sobie nie poradzili z tymi konkurencjami. Także sprawdziany z udzielania pierwszej pomocy i w tym przypadku wiedza i umiejętności młodzieży mogły zawstydzić wielu dorosłych.
materiał: Marcin Adamczyk
Galeria
Czytaj również
- Panorama Racławicka ostatnim punktem wycieczki. Uczniowie we Wrocławiu
- Pobyt uczniów we Wrocławiu. Drugi dzień zwiedzania
- Nie żyje Bolesław Kalisz. Przez wiele lat działał w lokalnym samorządzie
- W szkole zapanował wyjątkowy nastrój. Przedstawienie w Dwójce
- "Boże Narodzenie na Krajnie i Pałukach". Zawieszki na choinkę
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)