Dziś mamy 21 grudnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

03 października 2024

"Podróże z klasą". Uczniowie Czwórki w województwie lubelskim

fot. powierzone

fot. powierzone

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą# "Podróże z klasą", w dniach 23-27.09.2024r. odbyła się wycieczka uczniów z klas 7-8 naszej szkoły. Kierownikiem i pomysłodawczynią wyjazdu była pani Dorota Kamińska, a opiekunami panie: Iwona Koniec, Małgorzata Kwaśniewska i Lucyna Wojciechowska.

Głównym celem podróży było poznanie regionu i szeroko pojętej kultury takich miejsc jak Kazimierz Dolny i Lublin, a także Nałęczów i Puławy.

Już w pierwszym dniu zwiedzano Muzeum Przyrodnicze Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, mieszczącym się w budynku dawnego spichlerza zbożowego z XVI w., do budowy którego użyto opoki, najtwardszej ze skał wapiennych, z której zbudowana jest większość zabytkowych budynków Kazimierza Dolnego. Podczas lekcji muzealnej uczniowie poznali historię i przekrój królowej rzek Polski - Wisły wraz z jej fauną i florą. Tam też mogli zobaczyć dioramę wąwozu lessowego, rekonstrukcję morza kredowego, szklany ul z pszczelą rodziną oraz wiele wypreparowanych zwierząt, których zazwyczaj nie można obejrzeć z bliska. Spacer z przewodnikiem po najciekawszych miejscach Kazimierza Dolnego dopełnił pierwszy dzień wycieczki.

Drugi dzień obfitował w zwiedzanie Zespołu Pałacowo - Parkowego rodziny Zamoyskich w Kozłówce oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Uczniowie zostali zaproszeni również do miejsca, gdzie narodziło się polskie muzealnictwo - Kompleksu Parkowo- Pałacowego w Puławach książąt Czartoryskich wraz ze świątynią Sybilli i jej założycielką, księżną Izabelą z Flemmingów Czartoryską. Następnie spacerowali po Parku Zdrojowym w Nałęczowie i zwiedzili Muzeum Bolesława Prusa. Po przejażdżce po Kazimierzu Dolnym elektrycznymi busami mogli obejrzeć miasto z innej perspektywy oraz odbyć spacer przepięknym wąwozem Korzeniowy Dół.

W czwartym dniu wycieczki zwiedzano z przewodnikiem miasto Lublin wraz z Muzeum Narodowym oraz tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Ostatni dzień wycieczki "Podróże z klasą" to odwiedziny w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Tam uczniowie mieli okazję poznać życie i twórczość renesansowego poety, a tym samym uczniowie klas ósmych przypomnieć w ramach powtórki przed egzaminem takie utwory jak: pieśni, fraszki i treny, które są w kanonie lektur obowiązkowych.

Należy nadmienić, iż noclegi oraz  smaczne posiłki miały miejsce w przepięknie położonym Ośrodku "Biały Lew" w Romanówce. Tam też wieczorami odbyły się gry i zabawy integracyjne, dyskoteka z ogniskiem. Dodatkową atrakcją była możliwość skorzystania na miejscu z basenu oraz ZOO z licznymi zwierzętami, w tym też egzotycznymi.

Uczniowie wrócili z wycieczki wzbogaceni w nową wiedzę i ciekawe doświadczenia.

Materiał: Dorota Kamińska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.

(czytaj więcej)
0

Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.

(czytaj więcej)
0

Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek

Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!

(czytaj więcej)
0

Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach

Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.

(czytaj więcej)