Dziś mamy 13 stycznia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

26 września 2023

Policja apeluje o ostrożność. Oszuści podszyli się pod pracowników banków

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Coraz częściej do komisariatów policji zgłaszają się osoby pokrzywdzone# różnego rodzaju metodami wyłudzeń pieniędzy. Oszuści podszywają się pod pracowników banku, funkcjonariuszy policji, znajomych, a nawet członków rodziny. Poniżej opisujemy kilka przykładów oszustw, które miały miejsce minionej doby. Po raz kolejny apelujemy o czujność i ostrożność.

Wczoraj (25.09.2023) do policjantów z bydgoskiego Śródmieścia zgłosił się bydgoszczanin, który został oszukany metodą na BLIK-a. Przestępcy nawiązali kontakt telefoniczny z pokrzywdzonym, podszywając się pod pracownika banku, a następnie funkcjonariusza CBŚP. Oszust poinformował go, że jego środki na koncie są zagrożone i wydawał dyspozycje mężczyźnie, który następnie przekazywał kody BLIK. W ten sposób 51-letni mieszkaniec Bydgoszczy oddał oszustom niemal 17 000 złotych.

Podobnie do opisanego wyżej przypadku dała się oszukać 28-letnia bydgoszczanka, która przekazała oszustom blisko 26 000 złotych. Przestępcy podszyli się telefonicznie pod pracowników jednego z banków. Pokrzywdzona wykonała przelewy tradycyjne oraz przekazywała kody BLIK, dzięki którym sprawcy dokonali wypłat z bankomatu na terenie województwa mazowieckiego.

W inny sposób dał się oszukać 80-letni bydgoszczanin, który stracił ponad 18 000 złotych, inwestując w rzekome akcje firmy „Baltic Pipe”. Oszust przez telefon przekonywał starszą osobę, że otrzyma szybki zwrot inwestycji. Tak się jednak nie stało.

W taki sam sposób działał przestępca, który wyłudził od 86-letnego mieszkańca naszego miasta 1 000 złotych. Oszust namówił mężczyznę, aby zainwestował w akcje firmy „Tauron”. W tym przypadku również przekonywał, że pokrzywdzony szybko otrzyma zwrot swojej inwestycji. Jak możemy się domyślić, do żadnego zwrotu pieniędzy nie doszło.

W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych oszustw są te, gdzie przestępcy podszywają się na portalach społecznościowych pod znajomych lub rodzinę, prosząc o pomoc finansową. Pokrzywdzeni, nie upewniając się czy rzeczywiście rozmawiają ze swoimi bliskimi, przekazują kody BLIK przestępcom, którzy następnie wypłacają ich pieniądze z bankomatów w różnych częściach Polski.

Raz jeszcze apelujemy o zachowanie czujności oraz nie przekazywanie kodów BLIK osobom nieznajomym. Pamiętajmy, że nasza ostrożność i czujność spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą przestępstwa.

Materiał: mł. asp. Krzysztof Bratz / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 16 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 27-09-2023 12:07:56 napisał:

    Kto dzisiaj idzie do banku niema poco procenty z Marsa .Lepiej mieszkać pod mostem niż korzystać z kredytu bankowego

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa hal
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku

Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów

Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

(czytaj więcej)