Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian
fot. powierzone
Działania żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na rzecz powodzian
Błyskawiczna pomoc
Żołnierze 8.K-PBOT niosą pomoc powodzianom w ramach operacji pk. "FENIKS". Jest to największa od lat we współczesnej Polsce wspólna operacja wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych RP w kooperacji z pozostałym służbami mundurowymi oraz przedstawicielami samorządów, która ma na celu usuwanie skutków powodzi.
Terytorialsi z województwa kujawsko-pomorskiego od samego początku walki z żywiołem przebywają na południu Polski w ramach wojskowych zgrupowań zadaniowych i od świtu do zmierzchu pomagają ratować ludzkie życie, zdrowie oraz dobytek.
Są zawsze gotowi i zawsze blisko
Wiele miejsc dotkniętych żywiołem wygląda aktualnie jak krajobraz po bitwie. Z początku żołnierze pomagali kompleksowo od dostarczania wody i posiłków poprzez umacnianie wałów. Obecnie do ich zadań należy m.in. udrażnianie ulic, pomoc okolicznym mieszkańcom w porządkowaniu zniszczonych posesji, czy wynoszenie gruzów z zawalonych domostw. Terytorialsi zgodnie z mottem „Zawsze GOTowi, zawsze blisko”, figurującym na hafcie lewego ramienia ich umundurowania, docierają w miejsca najbardziej dotknięte żywiołem, by pomagać poszkodowanym.
Są tacy jak my
Na co dzień są nauczycielami, studentami, urzędnikami, pracownikami najróżniejszych firm, naszymi sąsiadami, a nawet duszpasterzami. W ostatnim czasie wszyscy z nich odłożyli na bok swoje zobowiązania, by pomagać rodakom w potrzebie. Są takimi samymi ludźmi jak Ci, którym przyjechali z pomocą. Często ratują dobytki całego ich życia. W kulminacyjnym momencie z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na zalanych terenach było ponad 400 żołnierzy. Terytorialsi z 8. K-PBOT z poszczególnych pododdziałów cały czas wyjeżdżają na tygodniowe zmiany w rejony dotknięte żywiołem. Obsługują również zadysponowany do prac przy powodzi sprzęt będący na wyposażeniu 8.K-PBOT. Są to m.in. kuchnie polowe KP-340, a także sprzęt inżynieryjno-saperski jak spycharkoładowarka SŁ-34, piły spalinowe, czy łódź saperska z silnikiem zaburtowym. Wykorzystywano także zestaw mini BSP FlyEye, który monitorował koryto Odry w czasie rzeczywistym, stan jego umocnień oraz skalę rozlewisk dla sztabu zarządzania kryzysowego. Pozwalało to na szybką ocenę sytuacji i podejmowanie niezbędnych działań.
Pomoc "pełną parą"
Zaangażowane w pomoc są wszystkie bataliony lekkiej piechoty wchodzące w struktury Brygady tj. blp z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza oraz Włocławka, a także samodzielne kompanie. Cały czas na miejscu działa około 200 żołnierzy 8.K-PBOT. Wraz z mundurowymi z Grudziądza pomagać do Wrocławia pojechał ostatnio także ich kapelan, ks. por. Marek JANUCHOWSKI. Żołnierze razem z nim pomagali w rozdysponowaniu darów poprzez centra pomocy, tzw. "huby" dla najbardziej potrzebujących. 81 blp z Torunia działał m.in. w miejscowości Ołdrzychowice Kłodzkie, gdzie wspomagał okolicznych mieszkańców przy wywozie zniszczonych sprzętów, mebli oraz osadów popowodziowych. Odpowiadał również za udrażnianie ulic i rowów melioracyjnych.
Skalę tragedii oddają słowa obecnego na miejscu por. Hejmeja z 82 blp z Inowrocławia: - "Wykonywaliśmy prace porządkowe u 92-letniego Pana w miejscowości Żelazno. Rozmawiałem z nim osobiście i opowiadając, miał łzy w oczach, płakał. Opowiedział mi, jak siedział z 88-letnią żoną na poddaszu, podczas gdy cały parter był zalany i wzywał pomocy przez okienko w poddaszu. Machał ręcznikiem, widząc przelatujący śmigłowiec. Myślał, że to już jest ich koniec, bo ich nie zauważył i nie podjął. Zero prądu i kontaktu ze światem. Straszne co Ci Państwo przeżyli. Bardzo byli wdzięczni za pomoc, jak ich wsparliśmy. Przede wszystkim oczyściliśmy im całe podwórze z błota i szlamu, usunęliśmy krzewy m.in pozalewane tuje i zniszczone ogrodzenie. Rozpoczęliśmy od prac pierwszej potrzeby, przenosząc również zalane drewno ze zniszczonej altany w inne miejsce."
82 blp z Inowrocławia wspierał działania służb w m. Żelazno, gdzie prowadzono prace porządkowe na posesjach i w piwnicach, a także zajmowano się wycinką powalonych drzew. Po usunięciu skutków powodzi żołnierzy czekają jeszcze prace przy odbudowie zniszczonej infrastruktury.
- Ciężko opisać słowami skalę tej tragedii, a zdjęcia nie zawsze oddają ją w pełni. Powodzianie ze Stronia Śląskiego, którym bezpośrednio pomagaliśmy wynosić ich cały zniszczony dobytek, na który pracowali niejednokrotnie całe życie, a następnie wywoziliśmy go na wysypisko śmieci, starali się uśmiechać, żeby okazać wdzięczność za niesioną przez nas pomoc, za to że jesteśmy. Jednakże każdy z nas doskonale sobie zdawał sprawę, że jest to uśmiech przez łzy. Człowiek mający odrobinę empatii, patrząc na powodzian, na ich smutek, żal, rozgoryczenie i na to, co ich spotkało, chciałby pracować całą dobę tylko po to, żeby im pomóc, żeby zobaczyli, że jest nadzieja, i co najważniejsze, że nie są w tej krytycznej sytuacji sami." - dodaje ppor. Błażejczyk z 83 blp z Grudziądza.
Wdzięczność społeczeństwa
Społeczeństwo docenia działania żołnierzy OT, okazując wdzięczność w różnorodnych formach. Dzieci bardzo często rysują plakaty, na których poprzez kreatywne, pełne emocji rysunki oraz słowa wyrażają podziękowania. Wdzięczność obywateli, zwłaszcza tych najmłodszych jest dla nich najlepszą zapłatą za pracę i żołnierski trud. Wszystkie przedsięwzięcia służą pomocy poszkodowanym w powrocie do normalnego funkcjonowania.
Materiał: szer. Magdalena Marcinkowska
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
Trudny czas dla zwierząt. Słabsze i chore nie przetrwają zimy
Kiedy za oknem pojawi się zimowa aura, temperatura spadnie...
(czytaj więcej)Bitwa o Szubin. Ciężka próba dla powstańców
Wkrótce po wybuchu walk powstańczych w Poznaniu szczególne znaczenie uzyskała linia Noteci...
(czytaj więcej)"Nie taki straszny wilk". Podróżnik Michał w nakielskiej gminie
Przez teren nakielskiej gminy przeszedł podróżnik...
(czytaj więcej)Niedziele handlowe w 2025 roku. Kiedy zrobisz zakupy?
W 2025 roku czeka nas osiem niedziel bez zakazu handlu...
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!