Przygotowania do wiosennej ochrony roślin. Stosuj środki prawidłowo
fot. PIORiN
Producenci rolni w celu ograniczania występowania #agrofagów w swoich uprawach bardzo często wykorzystują chemiczną ochronę roślin. Stosowanie pestycydów związane jest nierozerwalnie możliwością wystąpienia zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jednocześnie nieprawidłowo zastosowane środki ochrony roślin mogą prowadzić do braku oczekiwanego efektu lub nawet zniszczenia chronionych upraw.
Główny Inspektor mając na uwadze powyższe zachęca wszystkie osoby stosujące środki ochrony roślin do regularnego zdobywania wiedzy w zakresie ich aplikacji. Okres zimowy jest do tego znakomitą okazją. W tym czasie często też są organizowane szkolenia przez jednostki upoważnione do prowadzenia takiej działalności.
Programy szkoleń uwzględniają wszystkie istotne zagadnienia dotyczące wymagań integrowanej ochrony roślin, środków ochrony roślin oraz ograniczania ryzyka związanego z ich stosowaniem. Uczestnicy szkoleń poza wiedzą i wymianą poglądów uzyskują również zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
Główny Inspektorat zachęca również przed rozpoczęciem prac wiosennych do zadbania o sprawność techniczną sprzętu wykorzystywanego do stosowania środków ochrony roślin.
Zapewnienie prawidłowej i precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin, bezpiecznej dla ludzi, zwierząt i środowiska wymaga użycia sprawnego technicznie i skalibrowanego sprzętu. Sprawność techniczna sprzętu jest weryfikowana podczas okresowo przeprowadzanych badań technicznych. Pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia a kolejne w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych co 3 lata. Kalibracji sprzętu musi dokonać samodzielnie jego użytkownik.
Główny Inspektor informuje, że profesjonalne stosowanie środków ochrony roślin może odbywać się wyłącznie przy użyciu sprzętu sprawnego technicznie, skalibrowanego oraz przez osoby posiadające kwalifikacje w tym zakresie.
Rejestry przedsiębiorców i podmiotów prowadzących działalność w zakresie:
- prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin;
- potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin
udostępniane są przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin stosuje sankcje karne wynikające z ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.
Źródło: PIORiN
Czytaj również
- Usuwanie folii rolniczych. Czy program będzie kontynuowany?
- Tegoroczne wsparcie klęskowe. Większość środków już wypłacona
- Wsparcie konkurencyjności gospodarstw. Wkrótce koniec naboru
- Wznowienie pomocy de minimis w sektorze rolnym. Podwyższono limity
- Pomoc w ramach bonu frekwencyjnego dla KGW. Wypłaty na finiszu
Dodaj komentarz
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
rolnik, w dniu 25-02-2024 08:09:14 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!