Rocznica podpisania rozejmu w Trewirze. Przełomowy moment powstania
fot. IPN
W 105 rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, który zakończył zwycięskie# zmagania Powstańców Wielkopolskich, podporucznik Marian Bąk, podporucznik Wincenty Jurdziński, starszy szeregowiec Władysław Nowacki wraz z żoną Teodozją Nowacką, ułan Wawrzyniec Rembikowski, Stanisław Ruks, a także podporucznik Marcin Weychan wraz z żoną Bronisławą Weychan spoczną w piątek 16 lutego 2024 r. w kolumbarium na kwaterze powstańczej na Junikowie.
Groby Powstańców Wielkopolskich zlokalizowane są na terenie całej historycznej Wielkopolski. Najwięcej zidentyfikowano ich w Poznaniu – na samych tylko cmentarzach komunalnych spoczęło ponad 3,5 tysiąca weteranów. Niestety, wiele z tych mogił nie ma już dziś swoich dysponentów, gdyż weterani Powstania odeszli bezpotomnie lub ich rodziny rozjechały się po świecie. Dostrzegając ten wielki problem, zgłaszany przede wszystkim przez zaangażowanych społeczników, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Urząd Miasta Poznania podpisały w przededniu 104 rocznicy wybuchu Powstania, porozumienie dotyczące ratowania zapomnianych mogił (https://bitly.ws/3daNd). W tym roku będziemy mogli zobaczyć pierwsze efekty tej współpracy.
Razem z wielkopolskim oddziałem Stowarzyszenia Odra-Niemen, Cyfrowym Lapidarium Poznania oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 udało się doprowadzić do wytypowania pierwszych sześciu zaniedbanych nagrobków, ekshumowania doczesnych szczątków Bohaterów oraz ich małżonek i zorganizowania uroczystości złożenia prochów w kolumbarium kwatery powstańczej na Junikowie.
Biogramy Powstańców Wielkopolskich, których prochy spoczną w kolumbarium kwatery powstańczej na cmentarzu junikowskim w Poznaniu:
podporucznik Marian Bąk
Syn Konstantego i Franciszki z d. Gackowiak urodzony 10 października 1894 r. w Sucharach. Walczył w Kompanii Nakielskiej m.in. pod Szubinem, Rynarzewem, i Wysoką. Na początku marca 1919 r. zwolniony z powodu choroby jako szeregowiec. Ponownie wcielony do Wojska Polskiego od 8 maja 1919 r. do 11 maja 1920 r. Zmarł 26 września 1975 r.
podporucznik Wincenty Jurdziński
Syn Franciszka i Franciszki z d. Spławskiej urodzony 25 marca 1886 r. w Kostrzynie. W pierwszych dniach stycznia 1919 r. wstąpił jako ochotnik do Straży Ludowej w Poznaniu i brał udział w obsadzaniu obiektów wojskowych oraz zdobywaniu koszar przy ul. Grunwaldzkiej. Następnie pełnił służbę patrolową i odwachową do końca czerwca 1919 r. Zmarł 31 sierpnia 1975 r.
starszy szeregowiec Władysław Nowacki
Syn Bolesława i Franciszki Parobkiewicz urodzony 1 stycznia 1901 r. w Poznaniu. Brał udział w walkach na terenie Poznania, w tym o koszary 6 pułku grenadierów na Grunwaldzie i stację lotniczą Ławica, a następnie walczył pod Kopanicą. Uczestnik wojny z bolszewikami w szeregach 61 pułku piechoty wielkopolskiej. Z Wojska Polskiego został zwolniony 2 grudnia 1921 r. Zmarł 12 kwietnia 1956 r. Teodozja Nowacka z d. Falkenstein – żona Władysława ur. 22 marca 1900 r., zm. 9 marca 1959 r.
ułan Wawrzyniec Rembikowski
Syn Franciszki urodzony 24 lipca 1887 r. w Żerkowie. Jako członek Straży Ludowej brał udział w walkach ulicznych na terenie Poznania. Walczył w wojnie z bolszewikami w 15 pułku ułanów poznańskich. W lutym 1945 r. brał udział w walkach o Cytadelę. Zmarł 18 kwietnia 1970 r.
Stanisław Ruks
Syn Józefa i Stanisławy z d. Wojtaszyk urodzony 11 listopada 1902 r. Brał udział w walkach na froncie zachodnim Powstania Wielkopolskiego. Zmarł 29 grudnia 1975 r.
podporucznik Marcin Weychan
Syn Feliksa i Marii Schiffter urodzony 5 listopada 1897 r. Brał czynny udział z bronią w ręku w walkach powstańczych w dniu 27 grudnia 1918 r. na ulicach Poznania, a następnie pełnił służbę wartowniczą w Straży Ludowej. Zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego i przydzielony został do Baonu Aeronautycznego w Poznaniu. Zwolniony z Wojska Polskiego 16 lipca 1921 r. Zmarł 10 października 1975 r. Bronisława Weychan z d. Wiatr – żona Marcina Weychana ur. 19 sierpnia 1899 r., zm. 2 lutego 1975 r.
Materiał: dr Marta Sankiewicz / Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu
Czytaj również
- Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
- Nie przechowuj potraw zbyt długo. Mogą ulec zepsuciu nawet w lodówce
- Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
- Pomarańcze i mandarynki na stołach. Warto po nie sięgnąć?
- Przeżyj święta w dobrych emocjach. Nie wszystko musi być perfekcyjne
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
KK, w dniu 16-02-2024 22:26:43 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!