Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak wesprzeć bliskiego?
fot. GIS
Każdego roku w Polsce ponad #5000 osób popełnia samobójstwo. To dwa razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych. W ostatnich dwóch latach odsetek młodzieży u której pojawiają się zachowania samobójcze wzrósł o ponad 140%.
10 września każdego roku przypominamy – samobójstwom można zapobiegać.
Jak wesprzeć osobę w kryzysie samobójczym
- Kiedy inicjujesz rozmowę, staraj się być spokojny i łagodny.
- Zaproś osobę w kryzysie do rozmowy. Zapytaj wprost: „Jak mogę ci pomóc?”, „Co sprawi, że poczujesz się lepiej?”.
- Okaż zrozumienie, nie osądzaj i nie krytykuj. Nie mów: „Przecież inni mają gorzej”, „Zajmij się czymś pożytecznym, to ci przejdzie”.
- Zaoferuj swoje wsparcie, czas i uwagę. Powiedz: „Chcę cię wspierać”, „Jesteś dla mnie ważna”, „Co mogę dla ciebie zrobić?”.
- Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli. Zaproponuj, że wspólnie pójdziecie na spacer, na zakupy, itp.
- Zaproponuj różne możliwości wyjścia z kryzysu, np. konsultację ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem, psychiatrą.
- Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Możesz np. zaproponować, że razem pójdziecie na wizytę u specjalisty.
- Wesprzyj osobę w kryzysie w zaplanowaniu małych, ale wykonalnych na daną chwile kroków.
- Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery telefonów pomocowych i skonsultuj się ze specjalistami.
- Reaguj, jeśli życie jest zagrożone - zadzwoń pod numer 112!
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) został ustanowiony w 2003 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom (International Association for Suicide Prevention) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.
Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem samobójstw, zmniejszenie stygmatyzacji tego zjawiska i podniesienie świadomości zarówno społeczeństwa, jak i rządu i organizacji pozarządowych.
Źródło: GIS
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Venus, w dniu 10-09-2023 15:19:47 napisał:
odpowiedz
Arek, w dniu 10-09-2023 21:42:19 napisał:
odpowiedz
darek, w dniu 11-09-2023 14:01:02 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!