Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

05 sierpnia 2024

Trzy nowe świadczenia dla rodziców. Do dyspozycji infolinia ZUS

fot. pixabay

fot. pixabay

Rodzicu, masz pytania dotyczące świadczenia #Aktywny Rodzic? Sprawdź! Czy moja sytuacja rodzinna kwalifikuje mnie do programu Aktywny rodzic? Czy dofinansowanie obejmuje również kluby dziecięce? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące nowego programu Aktywny Rodzic znajdziesz na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do dyspozycji jest także infolinia ZUS pod numerem (22) 560 16 00.

Aktywny Rodzic to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspierający wszystkich rodziców małych dzieci w łączeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Nabór wniosków do programu ruszy 1 października br. Świadczenie przyznawane będzie rodzicom wszystkich dzieci w wieku od roku do trzech lat, niezależnie od dochodów. Nie będzie miało także wpływu na wypłatę innych świadczeń takich jak świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 800+.

Trzy nowe świadczenia dla rodziców

Ustawa wprowadza trzy nowe świadczenia w wysokości nawet do 1500 zł miesięcznie (do 1900 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością) wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka:

  • „Aktywni rodzice w pracy” – dla aktywnych zawodowo rodziców na dofinansowanie opieki przez nianię, ciocię lub wujka czy babcię
  • „Aktywnie w żłobku” – na dofinansowanie miejsca w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna
  • „Aktywnie w domu” – już od pierwszego dziecka dla rodzica pozostającego w domu

Program Aktywny rodzic pozwala na swobodę wyboru sposobu opieki nad dzieckiem. To także duża elastyczność, istnieje bowiem możliwość wielokrotnej zmiany decyzji co do formy świadczenia w trakcie trwania programu – czyli rezygnacji z jednej formy wsparcia i przejścia na drugą. Ważne jest jednak, że na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone tylko jedno świadczenie.

Należy również podkreślić, że świadczenie przysługuje na dziecko. To oznacza, że rodzice będą mogli skorzystać z różnych świadczeń na każde ze swoich maluchów i wybierać je w zależności od indywidualnych potrzeb.

Masz pytania? Zadzwoń i dowiedz się więcej

Najważniejsze informacje oraz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące programu Aktywny rodzic znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych https://www.zus.pl/aktywnyrodzic.

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy dodatkowych pytań rodzice mogą zasięgnąć informacji także pod numerem telefonu (22) 560 16 00. Infolinia ZUS jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 7-18. Pytania można przesyłać także na adres email: cot@zus.pl.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 05-08-2024 13:15:59 napisał:

    Infolinię ? nie ośmieszajcie się z tym czymś

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konstrukcje stalowe
KOBIZE
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa magazynów
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)