Ule na dachu urzędu. W piątek pozyskano 100 kilogramów miodu
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Na dachu Urzędu Marszałkowskiego w pięciu ulach mieszka# 150 tysięcy pszczół. Całą wiosnę zbierały nektar, z którego 12 lipca pozyskaliśmy 100 kilogramów miodu. W pierwszym tegorocznym miodobraniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki, który prywatnie jest zapalonym pszczelarzem.
– Pszczoły są niesamowite! – powiedział podczas miodobrania marszałek Piotr Całbecki. – Nie ma lepiej zorganizowanej struktury społecznej niż pszczela rodzina. Dzięki naszej pasiece nie tylko pozyskujemy doskonałej jakości miód, ale zwracamy też uwagę mieszkańców na to, jak ważne dla środowiska naturalnego są pszczoły.
Pasieką od trzech lat opiekuje się pszczelarz z Gniewkowa Tomasz Paul. Kondycja marszałkowskich pszczół, mimo przymrozków na początku sezonu, jest bardzo dobra. Podczas pierwszego w tym roku, a siódmego w historii pasieki miodobrania, pozyskaliśmy 100 kilogramów wielokwiatowego miodu, który powstał na bazie nektaru zebranego w większości z lip.
Miód jest za każdym razem badany przez właściwe służby na obecność szkodliwych czynników.
Samorząd województwa konsekwentnie wspiera pszczelarzy, którzy prowadząc pasieki dbają o utrzymanie bioróżnorodności.
Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
...., w dniu 13-07-2024 14:50:09 napisał:
odpowiedz
a gdzie ten miód, w dniu 13-07-2024 16:40:21 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 13-07-2024 18:02:30 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 13-07-2024 20:50:07 napisał:
odpowiedz
Karolina, w dniu 14-07-2024 09:26:33 napisał:
odpowiedz
mm, w dniu 14-07-2024 12:32:35 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!