Wyjazd integracyjny. Pierwszoklasiści udali się do Gdańska
fot. powierzone
22 października uczniowie klasy 1 AB I Liceum Ogólnokształcącego# im. Bolesława Krzywoustego udali się na wyjazd integracyjny do Gdańska.
Pierwszoklasiści zwiedzili z panią przewodnik Europejskie Centrum Solidarności, zapoznali się z historią strajku robotników i Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”. Zobaczyli historyczne wejście do Stoczni Gdańskiej i Pomnik Poległych Stoczniowców 1970.
Dodatkową atrakcją był wjazd na taras widokowy ECS, podziwianie panoramy Gdańska przy pięknej słonecznej pogodzie.
Następnie uczniowie przeszli na Stare Miasto i Główne Miasto, aby zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska: Ratusz Starego Miasta z pomnikiem Jana Heweliusza, Bramę Wyżynną; Katownię, Złotą Bramę, reprezentacyjną ulicę Długą, Ratusz Głównego Miasta Gdańska z Dworem Artusa i Neptunem, Bazylikę Mariacką (kościół z cegły - jeden z największych na świecie) oraz ulicę Mariacką - najpiękniejszy zakątek Gdańska.
Wspólne spędzony czas na zwiedzaniu pięknego miasta oraz moc wrażeń i atrakcji, zapewniły udaną integrację uczniów klasy 1AB.
Opiekunami w czasie wycieczki byli nauczyciele: Lidia Mathews, Renata Woźny, Andrzej Dygulski oraz pilot Karol Skiba z Biura Podróży Mag Travel w Nakle.
Materiał: Ilona Świder / I LO w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- "Gwiezdne tarapaty". Na scenie było anielsko, wesoło i magicznie
- Tradycyjne kolędowanie w Dwójce. Jury wybrało zwycięzców
- Dzielnicowi odwiedzili uczniów. Poruszono wiele ważnych tematów
- Panorama Racławicka ostatnim punktem wycieczki. Uczniowie we Wrocławiu
- Pobyt uczniów we Wrocławiu. Drugi dzień zwiedzania
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)