Dziś mamy 3 stycznia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

28 października 2024

Życie i twórczość Witolda Gombrowicza. Wystawa w bibliotece

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Witold Gombrowicz to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych #polskich pisarzy, nic więc dziwnego, że decyzją senatu, został on Patronem Roku 2024. W uchwale senatorowie podkreślają, że przypadająca w 2024 r. 120. rocznica urodzin literata stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia potrzeby obecności jego dzieł i myśli w zbiorowej świadomości Polaków.

Z tej okazji Wypożyczalnia książek dla dorosłych przygotowała wystawę poświęconą życiu i twórczości Gombrowicza. Ekspozycja opatrzona jest licznymi zdjęciami pisarza od dzieciństwa po schyłek życia, prezentuje jego dorobek literacki, w tym najważniejsze powieści, takie jak „Ferdydurke” i „Trans –Atlantyk”.  Skupia się na tematach, które poruszał w swoich dziełach oraz przybliża kontekst jego życia, w tym, miejsca związane z jego działalnością jak Muzeum Gombrowicza we Wsoli.

Gombrowicz to postać wybitna i niepokorna, która w znaczący sposób wpłynęła na literaturę polską i światową. Jego twórczość, pełna intelektualnej odwagi, ironii oraz prowokacji, niezmiennie inspiruje kolejne pokolenia czytelników i badaczy literatury. Jako pisarz, który wymykał się prostym klasyfikacjom, Gombrowicz nie tylko kwestionował społeczne i literackie normy, ale także odkrywał przed odbiorcami złożoność ludzkiej tożsamości i relacji międzyludzkich. Jego wybór na Patrona Roku jest więc ukoronowaniem tej wyjątkowej  osobowości literackiej, której dzieła pozostają aktualne i prowokujące do myślenia.

Ekspozycja prezentowana jest w oknach wystawowych  Wypożyczalni książek dla dorosłych w Nakle nad Notecią  przy ul. Dąbrowskiego 20.

Materiał: Małgorzata Kaluska / PiMBP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)