Dziś mamy 26 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2024

„Bezpieczne wakacje”. Straż miejska prowadzi działania profilaktyczne

fot. Straż Miejska Nakło nad Notecią

fot. Straż Miejska Nakło nad Notecią

Nakielska Straż Miejska w ramach akcji #„Bezpieczne wakacje” każdego roku prowadzi działania profilaktyczne zmierzające ku uświadamianiu dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku oraz życia codziennego.

W związku z powyższym, w czwartek 6 czerwca 2024 roku funkcjonariusze z nakielskiej Komendy Straży Miejskiej udali się do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Paterku celem przeprowadzenia pogadanek w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I,II i IV.

Strażnicy miejscy st. insp. Dariusz Chróściński i apl. Daria Kłos omówili najczęściej występujące rodzaje zagrożeń na jakie mogą się natknąć najmłodsi podczas spędzania wolnego czasu w mieście czy poza nim. Szczegółowo także wyjaśnili uczestnikom w jaki sposób oraz w jakich okolicznościach wezwać odpowiednie służby. Ponadto uczniowie zostali zapoznani z elementarnymi zasadami prawidłowego i  bezpiecznego poruszania jako uczestnik w ruchu drogowym, w tym jak wzorowo przechodzić przez jezdnię oraz korzystać ze ścieżek rowerowych. Kolejno zostały poruszone kwestie związane    z ograniczonym zaufaniem wobec osób obcych oraz zwierząt. Kilkoro ochotników miało okazję pokazać, jak w praktyce obronić się w przypadku napotkania agresywnego psa poprzez przyjęcie odpowiedniej pozycji nazywanej potocznie żółwiem.

W czasie wakacji częściej niż zwykle dochodzi do takich zdarzeń, jak zagubienia dzieci. Dzieje się to zwykle w miejscach charakterystycznych dla dużych skupisk ludzi. Dlatego też strażnicy nakielskiej komendy wyjaśnili, jak postępować w przypadku zgubienia się, np. w dużym centrum handlowym, imprezie masowej, czy zatłoczonej plaży. Praktyka pokazuje, że najlepiej w takich sytuacjach sprawdzają się opaski zawierające numer telefonu opiekuna, tzw. „niezgubki”.

Kolejną bardzo ważną kwestią poruszoną podczas pogadanek było bezpieczeństwo w trakcie przebywania nad wodą. Mundurowi uczulali uczniów na zagrożenia wynikające z korzystania z niestrzeżonych kąpielisk. Mówili o zapobieganiu poparzeniom słonecznym oraz nieszczęśliwym wypadkom będącym często skutkiem lekkomyślności czy brawury młodych osób.

Na koniec  towarzysząca funkcjonariuszom p. Anna Tomaszewska przedstawiła kilka istotnych informacji na temat coraz częściej pojawiającej się rośliny, jaką jest Barszcz Sosnowskiego, który szczególnie niebezpieczny jest  w okresie kwitnienia i owocowania (kwiecień-sierpień). Najczęściej występuje na łąkach, w ogrodach,  parkach oraz nad brzegami rzek i jezior.  Bezpośredni kontakt z tą rośliną może skutkować poważnymi poparzeniami skóry oraz dróg oddechowych.

Wakacje to czas nie tylko odpoczynku od szkolnych obowiązków oraz beztroskich zabaw, ale także czas, kiedy dzieci i młodzież narażeni są  na różne niebezpieczeństwa. W okresie letnim znacząco zwiększa się liczba zdarzeń i  nieszczęśliwych wypadków z udziałem nieletnich. Dlatego też tak ważne jest uświadamianie młodych ludzi w zakresie własnego bezpieczeństwa. Należy zaznaczyć, że kluczową rolę w tym aspekcie poza służbami  i placówkami oświatowymi pełnią rodzice oraz opiekunowie dzieci, których zadaniem jest wpajanie właściwych postaw już od najmłodszych lat. Dobre nawyki związane z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa będą miały zastosowanie również w codziennym życiu oraz będą procentować w przyszłości.

Materiał: st. insp. Dariusz Chróściński / Straż Miejska Nakło nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Inwestycje w regionie

Kończymy doświetlanie przejść dla pieszych i realizujemy nowe #ciągi dla pieszych i rowerzystów. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Sprawdzamy stan realizacji w woj. kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Rozliczanie PIT. Podsumowanie tegorocznej akcji

93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych #za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT. Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)