Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2024

Nielegalne treści w internecie dotyczące dzieci. Zgłoś anonimowo

fot. pixabay

fot. pixabay

W okresie świąteczno-noworocznym kiedy większość Polaków #cieszy się rodzinną atmosferą warto pamiętać, że w sieci czyhają niebezpieczeństwa, na przykład niepokojące treści dotyczące dzieci. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że dzięki aplikacji mObywatel można zgłosić treści dotyczące wykorzystywania dzieci, także anonimowo.

 

Dlaczego powinno się zgłaszać Nielegalne treści?

Każde zgłoszenie nielegalnych treści przyczynia się do walki z przemocą wobec dzieci w sieci. Jak wynika z danych Dyżurnet.pl, tylko w pierwszym półroczu 2024 roku zarejestrowano 10,3 tys. zgłoszeń dotyczących materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci – to czterokrotnie więcej niż w całym 2023 roku. Wzrost liczby zgłoszeń może wynikać ze zwiększonej świadomości społecznej. Teraz dzięki nowej funkcji w mObywatelu jest to jeszcze łatwiejsze. Każda reakcja może pomóc szybko podjąć działania odpowiednim służbom.

Jak działa funkcja zgłaszania nielegalnych treści w mObywatelu?

Funkcja „Nielegalne treści” została wprowadzona w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Umożliwia użytkownikom aplikacji zgłaszanie niepokojących materiałów w sposób prosty i intuicyjny. Zgłoszenia są analizowane przez ekspertów z zespołu Dyżurnet.pl działającego w NASK, a w razie potrzeby przekazywane odpowiednim służbom w Polsce i za granicą.

Dzięki aplikacji mObywatel zgłoszenie można także wysłać anonimowo. Pomimo, że jest ono przesyłane z mObywatela, żadne dane użytkownika nie są przekazywane wraz ze zgłoszeniem. Jedyna konsekwencja wybrania tej opcji jest taka, że sygnalista nie będzie mógł otrzymywać powiadomień o statusie sprawy na adres e-mail. Nie ma to jednak żadnego wpływu na zainteresowanie zgłoszeniem ze strony ekspertów Dyżurnet.pl – bez względu na to, czy zgłoszenie będzie anonimowe, czy nie, wszystkie sprawy będą traktowane tak samo poważnie.

Jak skorzystać z funkcji Nielegalne treści?

Każdy użytkownik najnowszej wersji aplikacji mObywatel może skorzystać z tej funkcji, jeżeli ma w niej potwierdzoną swoją tożsamość, czyli dodany dokument elektroniczny (na przykład mDowód).

Można to zrobić w 4 prostych krokach:

  1. Wybrać usługę „Bezpiecznie w sieci”, a w niej opcję „Zgłoś incydent” i następnie „Nielegalne treści”.
  2. Podać szczegóły: wprowadzić adres strony zawierającej zgłaszane treści oraz opcjonalnie dodać uwagi lub opisać problem. Jedno zgłoszenie może obejmować maksymalnie cztery strony internetowe.  
  3. Wybrać tryb zgłoszenia: wybrać możliwość zgłoszenia anonimowego lub podać swój e-mail, aby dostawac informację o kolejnych etapach zgłoszenia.
  4. Wysłać zgłoszenie: wystarczy na ostatnim ekranie z podsumowaniem zgłoszenia nacisnąć „Wyślij”.

Jeśli użytkownik wypatrzy więcej niż cztery strony zawierające treści, które w jego ocenie należy zgłosić, może założyć kolejne zgłoszenie i znów postępować zgodnie z opisanymi wyżej krokami.

***

Możliwość zgłaszania nielegalnych treści została wprowadzona do aplikacji mObywatel 8 listopada 2024 roku i obecnie może już z niej korzystać każdy użytkownik. Wystarczy, że ma wersję aplikacji oznaczoną numerem 4.45 lub wyższym (niezależnie od tego, czy korzysta z urządzenia z systemem Android, czy iOS lub iPadOS). Jeśli ktokolwiek ma starszą wersji aplikacji mObywatel, Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do dokonania aktualizacji za pośrednictwem sklepów mobilnych Google Play i App Store.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    On, w dniu 01-01-2025 08:02:49 napisał:

    Nie było by problemu gdyby nie ta wasza chora niby inteligencja .Jeszcze ten szajs wprowadzili do szkół wypad z tym chorym systemem w szkołach nauczyciele są od przekazywania wiedzy .Robią z młodzieży nieuków .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zadaj pytanie
40PLN
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)