„Dziękuję wszystkim oddanym swojej pracy, wychowankom i nauczycielom”

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla# Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy, najstarsza w Polsce placówka kształcąca osoby z dysfunkcją wzroku, obchodzi w tym roku jubileusz 150 lat pracy. W programie obchodów znalazły się m.in. warsztaty i zajęcia w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, konkursy i impreza plenerowa. Z ofertą edukacyjną ośrodka będzie można zapoznać się od poniedziałku (16 maja) podczas Drzwi Otwartych. Zapraszamy!
- Dziękuję za zaangażowanie wszystkim oddanym swojej pracy i wychowankom nauczycielom, którzy nie tylko dbają o rozwój dzieci i młodzieży, ale także aktywnie działają na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami. Życzę Państwu niegasnącego entuzjazmu i satysfakcji oraz gratuluję pięknego jubileuszu! – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Już jutro (14 maja) zapraszamy do Izby Tradycji bydgoskiego ośrodka, w której zgromadzono narzędzia wspierające osoby z dysfunkcją wzroku zgromadzone przez 150 lat działalności placówki. W programie poza zwiedzaniem: prezentacja księgozbioru brajlowskiego, warsztaty pisma dla niewidomych i słabowidzących oraz trening orientacji przestrzennej. Harmonogram na stronie ośrodka
Od poniedziałku do czwartku (16-19 maja) do placówki zapraszamy na Drzwi Otwarte. Plan dostępny jest na stronie www.braille.bydgoszcz.pl.
10 czerwca na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbędzie się impreza plenerowa pod hasłem „150 okrążeń na 150-lecie K-PSOSW”. Więcej informacji wkrótce.
Za nami bal charytatywny, podczas którego zbierano pieniądze na renowację historycznego fortepianu Carla Bechsteina z 1893 roku, występ Rafała Blechacza oraz wydanie jubileuszowych kartki pocztowej, znaczka i datownika. Czytaj Koncert Rafała Blechacza dla wychowanków bydgoskiego Braille’a (zdjęcia)
W bydgoskiej placówce kształcą się niewidomi, słabowidzący, głuchoniewidomi oraz dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Rozbudowana baza dydaktyczna i bogata oferta edukacyjna pozwalają na naukę i rehabilitację uczniów na każdym etapie kształcenia – od oddziałów przedszkolnych, poprzez szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące, technikum, szkołę policealną aż po branżowe szkoły I i II stopnia i szkołę przysposabiającą do pracy.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego systematycznie wspiera modernizację i rozbudowę ośrodka. Dzięki środkom unijnym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 m.in. utworzono nowe i zmodernizowano istniejące pracownie zawodowe placówki - każda została wyposażona w specjalistyczny sprzęt, pomoce dydaktyczne i nowoczesne oprogramowanie.
Trwają zajęcia przygotowujące do egzaminów maturalnych i zawodowych, warsztaty kompetencji pracowniczych oraz płatne staże zawodowe, którymi objętych jest 50 uczniów ośrodka. W ramach przedsięwzięcia o wartości ponad 1 miliona złotych szkolenia przechodzą także nauczyciele ośrodka.
W kwietniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą kolejnej oczekiwanej inwestycji będącej dopełnieniem systemu opieki nad dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi. Placówka wzbogaci się o nowy budynek przedszkola.
Wśród specjalistycznych placówek edukacyjnych, prowadzonych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, są także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu.
Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Seniorzy czują się tu dobrze. Wsparcie również dla gminy Nakło
- Sklep internetowy otwarty! Lokalne przysmaki trafią na nasze stoły
- Minął ponad rok od zakończenia zbiórki. Co słychać u małej Celinki?
- Pomoc przewlekle chorym. 250 tysięcy złotych dla pozarządówek z regionu
- Problem z bezdomnymi. Koczuje na peronie odstraszając podróżnych
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.
(czytaj więcej)Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.
(czytaj więcej)W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).
(czytaj więcej)Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
profesor, w dniu 13-05-2022 22:01:59 napisał:
odpowiedz
Hehe, w dniu 14-05-2022 15:57:01 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!