Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

07 października 2021

„Nauka bez granic. Enjoy science!”. Wycieczka obfitowała w atrakcje

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 18-23 września 2021 roku, już po raz piąty, grupa uczniów ze# Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią wzięła udział w XVII Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”.

Wyjazd na Lubelszczyznę, wraz z rówieśnikami z czterech szkół (SP Wojnowo, SP Kruszyn, SP w Strzelewo, SP Potulice) odbył się w ramach współpracy szkół objętych patronatem przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i dofinansowany przez Fundację Potulicką.

Przygodę z nauką uczniowie rozpoczęli od udziału w Pikniku Naukowym, inaugurującym XVII Lubelski Festiwal Naukowy. Projekty, w których dzieci wzięły udział, to między innymi: „Jak bronić się przed hejtem w Internecie? Kopciuszek idzie do sądu…” oraz „Czy jeden instrument może zastąpić sto? O organach i unikatowości ich brzmienia.”

Piękno Lubelszczyzny uczestnicy wycieczki poznali zwiedzając Lublin, Chełm i jego podziemia kredowe oraz Kazimierz Dolny.
Bardzo ważnym punktem programu wycieczki było, tradycyjne już, spotkanie uczniów i ich opiekunów z przedstawicielami władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Młodzież została serdecznie przyjęta przez Rektora uczelni - ks. dr hab. Mirosława Sitarza, prof. KUL oraz dr Andrzeja Gładysza, prof. KUL, wiceprezesa zarządu Fundacji Potulickiej.

W ramach realizacji przez szkoły patronackie projektu opartego na Encyklice papieża Franciszka „Laudato Si” oraz jako symbol współpracy szkół z uniwersytetem, przed gmachem Wydziału Biotechnologii i Nauk o Środowisku, wspólnie posadzono drzewko – lipę o pięknym imieniu „Franciszek”.

Wycieczka obfitowała w liczne atrakcje: uczniowie obejrzeli w kinie film, pt. „Czarny Młyn” (fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, na podstawie książki Marcina Szczygielskiego), zwiedzili Fabrykę słodyczy „Pszczółka”, uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych.

Nauka nie ma granic, a warto się uczyć, chociażby dla tak udanych wycieczek!

Materiał: Jolanta Stawicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)