Dziś mamy 24 listopada 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

22 listopada 2020

„Skwerek u Wyszyńskiego”. Wspólna praca uczniów, rodziców i nauczycieli

fot. Katarzyna Dobosz

fot. Katarzyna Dobosz

Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Ekologicznego Szkolnych Kół Caritas w nakielskiej Dwójce dobiega# prawie końca. To już przedostatnie działanie projektowe, realizowane przez wolontariuszy. Jednym z obszarów tematycznych, których dotyczy projekt „SOS!!!To Ziemia woła nas”, jest punkt: ochrona i przywracanie bioróżnorodności.

Promując ekologiczny styl życia, dzieci postanowiły stworzyć na terenie szkoły „coś”, co nie przeminie, ale na długo pozostanie i będzie przypominało o poszanowaniu naturalnych dóbr przyrody oraz pomoże w kształtowaniu u człowieka odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 od września, dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami tworzyły symboliczne „zielone miejsce”. Ta wspólna, kilkugodzinna praca miała na celu stworzyć teren, gdzie będzie trawa, roślinność, gdzie będzie życie, a mieszkańcy i dzieci przechodząc obok każdego dnia, będą sobie uświadamiać, jak ważna jest ochrona przyrody. „Skwerek u Wyszyńskiego” bo taką otrzymał nazwę, stworzony został w pobliżu drzew, które zostały po nawałnicy. Podczas realizacji wcześniejszego szkolnego konkursu, dzieci wykonały piękne budki lęgowe dla ptaków, które wiszą na drzewach i zapraszają „małych gości”. Pomimo ciężkiej pracy, to był bardzo pożyteczny okres, pełen radości i wspólnego spędzenia czasu dzieci z rodzicami i nauczycielami. Dzieci podczas tworzenia skwerku mogły same siać trawę, sadzić roślinki. Mogły spróbować swych sił w usypywaniu ziemi. Oczywiście silna i fachowa ręka tatusiów i nadzór dorosłych też się przydał. Zdążyliśmy przed jesiennymi wiatrami i chłodnymi dniami. Podczas tworzenia naszego „zielonego miejsca” zawsze dopisywała nam piękna słoneczna pogoda. Oczywiście skwerek został pozytywnie odebrany przez naszą panią dyrektor Annę Maćkowską, która wspierała nas podczas naszych działań i już zapowiedziała, że to nie koniec zieleni na terenie naszej szkoły.

W tym miejscu pragnę w sposób szczególny i oficjalny podziękować tym, którzy poświęcili swój czas i pomogli nam w realizacji naszego kolejnego działania:

Dziękuję Panu Dawidowi Tomaszewskiemu, który na co dzień w swojej pracy zajmuje się pielęgnowaniem zieleni, za fachową pomoc podczas projektowania skwerku, za doradztwo w wyborze roślin i za pomocne dłonie wraz z synem Fabianem w wykonaniu tak pięknego miejsca.

Wielkie podziękowanie Panu Józefowi Walkowiak za kamień, na którym mogliśmy przywiesić naszą tablicę pamiątkową.

Dziękuję Panu Krzysztofowi Jendrzejczyk, tacie Oskara i Bartka, za bezinteresowną pomoc w transporcie kamieni do naszego skalniaka.

Podziękowania Panu Sebastianowi Sykora, tacie naszej wolontariuszki Oli, za ciężką pracę podczas usypywania ziemi.
Nauczycielom pani Beacie Witusińskiej i pani Iwonie Różańskiej za obecność i pomoc w projekcie.

Przede wszystkim dziękuję moim cudownym wolontariuszom, którzy nawet w sobotę poświęcili swój czas, aby wspólnie troszczyć się o nasz „wspólny dom” i czynić go piękniejszym.

Materiał: Katarzyna Dobosz - koordynator projektu

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)