Dziś mamy 8 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

20 listopada 2021

„Żeby Polska była Polską”. Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej w Potulicach

fot. pow.

fot. pow.

19 listopada br. odbyła się XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Poezji i# Pieśni Patriotycznej w Potulicach.

Najpierw odbyły się eliminacje szkolne, które miały miejsce 9 listopada w auli liceum. Spośród uczestników biorących udział w etapie szkolnym komisja konkursowa wytypowała troje uczniów: Amelię Grudzkę, Marcelinę Maciejewską i Szymona Stasinowskiego (wymienionych tu w porządku alfabetycznym). Amelia recytowała utwór Antoniego Słonimskiego „Alarm”, Marcelina wygłosiła wiersz Marii Konopnickiej „Pieśń o domu”, a Szymon przygotował recytację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę…”). Ostatecznie na konkurs pojechali Amelia i Szymon, gdyż Marcelina - ze względów niezależnych od niej - nie mogła uczestniczyć w etapie końcowym. Szymon Stasinowski zdobył I miejsce, Amelia Grudzka zajęła II miejsce ex aequo z Aleksandrem Leksem recytującym utwór Jana Lechonia „11 listopada”.

Wszystkim trojgu, Amelii, Marcelinie i Szymonowi, należą się słowa uznania za wybór utworów, nauczenie się ich na pamięć i samodzielne opracowanie koncepcji recytacji. Wiersze były przez nich recytowane z ogromnym wyczuciem emocji wpisanych w każdy wers utworu.

Materiał: Ilona Świder - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Większość Polaków nie może pozwolić sobie na beztroskie gwiazdkowe zakupy

W tym roku ostrożnie podchodzimy do# planowania świątecznych wydatków. Aż połowa respondentów Barometru Providenta, od lat przeprowadzanego na przełomie października i listopada, nie potrafi jeszcze oszacować, ile może kosztować tegoroczna Gwiazdka.

(czytaj więcej)
0

W święta każdy może być dzieckiem! Przygotuj je z rodziną

Chyba wszyscy kochamy święta Bożego Narodzenia. Dlatego chcemy, by# ich magia zagościła w naszych domach na długo przed wigilią. Atmosferę świąt możemy wyczarować już na początku grudnia, spędzając czas w sposób twórczy i oryginalny. Odrobina fantazji wystarczy, by kuchnia zamieniła się w krainę pełną przygód i aromatów, przywołujących najmilsze wspomnienia z dzieciństwa.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)