Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

15 września 2021

„Poznaj Polskę”. Wycieczka śladami Wyszyńskiego i Powstańców Warszawskich

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 10-12 września 2021r. uczniowie i nauczyciele# Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią pojechali na wycieczkę do Warszawy i Zuzeli nad Bugiem. Celem wyjazdu było przybliżenie postaci błogosławionego Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz przebiegu Powstania Warszawskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński jest patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią. Aby przygotować się na niedzielną beatyfikację, uczniowie i nauczyciele postanowili zobaczyć miejsca związane z jego osobą – zwiedzili Bazylikę Archikatedralną p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i wspólnie pomodlili się przy grobie Kardynała. Zobaczyli również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zapoznali się z przebiegiem życia wybitnych Polaków. Najważniejszym wydarzeniem była jednak Msza Św. beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej, która odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej – pani Dyrektor z beatyfikacji, będąc ze sztandarem szkoły w kościele p. w. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli – miejscu chrztu Kardynała. W dniu beatyfikacji kościół ten został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium naszego patrona. Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Lat Dziecięcych Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli – zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej szkoły, gdzie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich.

Drugim celem wycieczki było poznanie powstańczej historii stolicy. Uczniowie z ekscytacją zwiedzili interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego, śledząc, jak z dnia na dzień przebiegało Powstanie Warszawskie. Największe wrażenie zrobił trójwymiarowy film "Miasto ruin" ukazujący zniszczoną po wojnie Warszawę. Młodzież wraz z przewodnikiem zobaczyła również Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawską Nike), głaz upamiętniający miejsce grobu K. K. Baczyńskiego, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach – Łączkę, gdzie w zadumie mogła zastanowić się nad kruchością ludzkiego życia i sensem poświęcenia się dla Ojczyzny.

W planie wycieczki pojawiły się również inne atrakcje turystyczne. Zobaczono między innymi Pałac Kultury i Nauki, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki i kilka charakterystycznych dla stolicy pomników. Uczniowie przekonali się, że Warszawa piękna jest również nocą – spacerowali po zabytkowych uliczkach i podziwiali Multimedialny Park Fontann zachwycający kompozycją świateł i kolorów.

Warto podkreślić, że nasza szkoła jako pierwsza w gminie przystąpiła do pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które jest elementem programu „Polski Ład”. Wycieczka do Warszawy była realizowana w ramach 2 obszarów edukacyjnych: Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Śladami Polskiego Państwa Podziemnego. Wyjazd wpisał się również w Ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!” autorstwa Patrycji Michalik, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Projekt wycieczki powstał przy współpracy Jolanty Stawickiej, Magdaleny Bzdawki oraz Patrycji Michalik, a jego głównym koordynatorem była pani dyrektor Anna Maćkowska. W wyjeździe jako opiekun uczestniczyła także Iwona Sobczak.

Materiał: Patrycja Michalik

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 3 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)