Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

18 września 2021

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”. Zofia Strzyżewska ponownie laureatką

fot. pow.

fot. pow.

Absolwentka Krzywoustego Zofia Strzyżewska z# klasy III angielskiej została laureatką 12 edycji Ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Komisja konkursowa spośród kilkuset nadesłanych prac nagrodziła „kartę z albumu” uczennicy I LO, która upamiętniła postać Edwarda Jana Kwitowskiego. Zosia wykorzystując zebrane materiały, pamiątki i zdjęcia z dostępnych źródeł przygotowała ciekawą pracę pod względem merytorycznym i estetycznym.

Edward Jan Kwitowski urodzony w Przemyślu był uczestnikiem I wojny światowej, wojny bolszewickiej i II wojny światowej. Ukończył Oficerską Szkołę dla Podoficerów w Bydgoszczy w 1928 roku w stopniu podporucznika. Wygrał bieg maratoński w Toruniu w 1924 roku. Jesienią 1939 roku mjr Kwitowski w niewyjaśnionych okolicznościach trafił do obozu w Kozielsku i zginął wiosną 1940 roku w Katyniu.

Nagrodą dla laureatów jest wyjazd edukacyjny do Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz nagrody rzeczowe i książkowe. Warto przypomnieć, że Zosia jest podwójną laureatką tego konkursu, gdyż pierwszy sukces odniosła w 9 edycji w 2018 roku. Jej merytorycznym opiekunem była Violetta Hejza.

Gratulacje dla utalentowanej uczennicy i życzenia powodzenia na studiach.

Materiał: Violetta Hejza - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)