Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

05 sierpnia 2022

„Traktuje kierowców jak bandytów". Warto znać przepisy

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Mieszkaniec Nakła skarżył się na postępowanie # policji wobec kierowców tzw. microcarów, czyli czterokołowców. O co chodzi?

– Kiedyś można było jeździć microcarami na dowód. Został wprowadzony zakaz. Policja traktuje kierowców jak bandytów. Są ludzie, którzy sobie uciułali jakieś pieniądze, kupili takie małe autko i jeżdżą. Ktoś sobie wymyślił, że potrzebne są uprawnienia. Moim zdaniem powinna być jakaś informacja, że wszedł przepis i że żeby tym jeździć potrzebne są uprawnienia. Policja powinna dać tym kierowcom pouczenia, a nie od razu mandaty. Powinny być organizowane jakieś szkolenia dla tych kierowców, żeby mogli sobie te uprawnienia wyrobić. Na pewno byłoby masę zainteresowanych kierowców. Za to są traktowani jak bandyci. Sam też miałem wezwanie na policję, bo zatrzymano mnie bez uprawnień. Byłem pewien, że można jeździć na dowód. Takie przepisy zostały wprowadzone, ale informacji na ten temat było mało - skarży się pan Bogdan, mieszkaniec Nakła.

Sprawdziliśmy jak prawnie przedstawia się sytuacja kierowców tzw. mikrosamochodów, czy też czterokołowców. Są to małe pojazdy silnikowe, które przypominają zwykły samochód. Mają niewielką moc silnika, ich masa własna nie przekracza maksymalnie 550 kilogramów i nie rozwijają prędkości większej niż 45 kilometrów na godzinę. Okazuje się, że by móc prowadzić takie pojazdy konieczne jest posiadanie uprawnień. Takie przepisy obowiązują od dawna. – Przepisy prawa o ruchu drogowym mówiące o tym, że kierujący mikrosamochodem, tj. zgodnie z definicją kodeksową a tzw.: „czterokołowcem”, musi posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii B1, weszły w życie w roku 2013. Do jazdy tego typu pojazdem uprawnia także każda wyższa niż B1 kategoria prawa jazdy- wyjaśnia podkom. Justyna Andrzejewska, oficer prasowy KPP w Nakle. Zdarza się, że wiele osób, którym cofnięto uprawnienia z różnych powodów, nie zdając sobie sprawy, że potrzebne są uprawnienia, prowadzą microcary. Jest to niezgodne z prawem. –  Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień stanowi wykroczenie określone w art. 94 kodeksu wykroczeń, a sprawcy tego typu wykroczenia, po zmianie przepisów w styczniu br., grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. Ponadto w przypadku popełnienia tego typu wykroczenia, sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów – wyjaśnia podkom. Andrzejewska.

Niestety policja nie prowadzi oddzielnych statystyk dotyczących zatrzymania i kar dla kierowców, którzy prowadzą czterokołowce bez uprawnień. Nie wiadomo więc, jaka jest rzeczywiście skala tego zjawiska w naszym powiecie. Kierowcy microcarów powinni więc zanim wsiądą do takiego czterokołowca najpierw zapoznać się z przepisami i zadbać o posiadanie odpowiednich uprawnień. W przeciwnym razie grozi im wysoka kara.

Oceń artykuł: 4 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (31) Zgłoś naruszenie zasad

  • 21 (23)

  M, w dniu 05-08-2022 09:38:14 napisał:

  nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 33 (33)

  przejezdny, w dniu 05-08-2022 09:51:33 napisał:

  Trudno sobie wyobrazić, żeby osoby bez elementarnej wiedzy o ruchu drogowym uczestniczyły w poruszaniu się po drogach publicznych .Skąd Policja może wiedzieć ,że dany użytkownik drogi posiada kwalifikacje do prowadzenia pojazdu po drodze ,nie przedstawiając dokumentu .Bardzo naciągane roszczenia, gdzie przepisy weszły w życie 9 lat temu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -16 (26)

  Julka, w dniu 05-08-2022 12:07:36 napisał:

  Cała para idzie na dojenie kierowców. Niech żyje brukselski komunizm.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 20 (24)

  Nakel, w dniu 05-08-2022 12:19:10 napisał:

  Posiadający microcary zamiast narzekać na traktowanie policji udaliby się lepiej na szkolenia z przepisów ruchu drogowego i ogólnego zachowania na drodze, bo niektórzy co jeżdżą taką puszką stwarzają takie zagrożenie swoim nieprzewidywalnym zachowaniem, że to głowa mała. Może i pojazd jest mały, ale to wciąż samochód, więc reakcja policji jest prawidłowa. Jak chcecie jeździć na dowód to kupcie sobie rower.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (15)

  ja, w dniu 05-08-2022 13:44:37 napisał:

  Na rower trzeba mieć uprawnienia i na to małe wozidło też.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Krzysztof , w dniu 05-08-2022 14:27:24 napisał:

  Dokładnie zgadzam się z wszystkim i przecież ta mała puszka nie taka tania wcale a wiedzy brak o ruchu drogowym

  odpowiedz

  • -1 (15)

  Przykre lecz prawdziwe, w dniu 05-08-2022 15:04:50 napisał:

  Tytuł fajny i idealnie wpisuje się w to co się obecnie w naszym kraju dzieje: kierowcy traktowani są jak dojne krowy. Za wszystko olbrzymie mandaty ale żeby poprawić bezpieczeństwo np. montując liczniki czasu na skrzyżowaniu dziesiątki z Mrotecką to już nie. Doją nas niesamowicie a co gorsza jeszcze znajdują się tacy co im przyklaskują...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 10 (10)

  Nakielanka, w dniu 05-08-2022 15:12:51 napisał:

  Kupując pojazd trzeba liczyć się z tym, że do jazdy nim potrzebne są uprawnienia. Po drugie, osoby uczestniczące w ruchu powinny znać obowiązujące przepisy, a nie tylko wziąć dowód w kieszeni i ruszać w drogę. Jak chciałam kupić samochód to najpierw zrobiłam kurs na prawo jazdy, zdać egzamin i dopiero mogłam ruszać w drogę, nie widzę tutaj nic dziwnego.

  odpowiedz

  • -11 (13)

  Kierowca, w dniu 05-08-2022 15:17:23 napisał:

  Bo prawda jest taka, że z kierowców doją jak tylko mogą. Owszem Ci, ktorzy już mieli te autka powinni zrobic tylko kurs doszkalający, tutaj chodzi o bezpieczenstwo na drodze. Zobaczcie na kwoty mandatów. Przecież to już się w głowie nie mieści, aby za delikatną stłuczkę parkingową płacić 1500 zł kary. Po drugie poprawiliby te światła na skrzyżowaniu Mroteckiej z 10, bo od jakiegos czasu mam wrażenie, że działają sobie jak chcą. No ale po co? Przecież to główny punkt zarabiania kasy na mandatach w okolicy.

  odpowiedz

  • 13 (15)

  Hyundai , w dniu 05-08-2022 15:37:44 napisał:

  Proszę zasygnalizować zjazd z ronda. Mało ludzi sygnalizuje , trzeba być jasnowidzem aby stłuczki nie spowodować.

  odpowiedz

  • -5 (7)

  Ofiarą milicji , w dniu 05-08-2022 15:54:22 napisał:

  Teraz już wiem czemu mnie policja tyle razy łapała jak miałem A klasę. Powod kontroli "weryfikacja uprawnień", brali dowod, skanowali i puszczali dalej bo mam prawko. Sytuacja występowała może z 3 razy, teraz wiem dlaczego byłem tak prześladowany!

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Cna, w dniu 05-08-2022 17:07:01 napisał:

  Na dowód chce jeżdzć brak słów jak ich widzę na drodze to strach w oczach zagubione osoby a na zdjęciu to nie microcard tylko smart fortwo normalny samochód na kat B

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (9)

  aaa, w dniu 05-08-2022 17:10:07 napisał:

  Powinni zakazać tego gó@!# na drodze

  odpowiedz

  • 4 (4)

  kierowca, w dniu 05-08-2022 17:36:17 napisał:

  bardzo dobrze, a jesli chodzi o mandaty to powinni jej jeszcze zwiększyć, na 10ce idioci jak wymuszali tak wymuszają, to dla mnie mordercy, karać, karać i jeszcze więcej karać

  odpowiedz

  • 3 (5)

  emeryt, w dniu 05-08-2022 19:33:10 napisał:

  a znajomość przepisów o ruchu drogowym na drodze publicznej z potwierdzeniem i zakończone egzaminem gdzie --w porównaniu to tak samo jak by krowa szła ulicą be prawa jazdy -łoić mandaty i na kurs o ruchu drogowym i egzamin stać was było na to coś a takie tanie to nie jest to i na kurs i egzamin warto było by przeznaczyć nim to kosiarką wyjedziecie na ulicę publiczną

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Kierowca , w dniu 05-08-2022 22:26:30 napisał:

  Te pojazdy powinny być traktowane jak samochód osobowy ,bo takim jest. A na dowód osobisty ,to jakiś żart. To gorsze zagrożenie jak rowerzysta. Niech jeżdżą sobie ale na warunkach jak normalny kierowca z kategorią B .

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Józef , w dniu 06-08-2022 07:55:07 napisał:

  Po pierwsze - nie widzę w ruchu drogowym różnicy z "normalnymi" samochodami. Dlatego możliwość poruszania się nimi bez prawo jazdy to smutny i niebezpieczny żart. Po drugie - co do ceny tych wynalazków to nie jest wcale niska. Także argument z "uciulaniem" i samochodem dla ludzi odpada. Wreszcie najważniejsze - bezpieczeństwo. Kilka tygodni temu na parkingu kierowca owej mydelniczki z kilku metrowego rozpędu uderzył w tył mojego auta. Z rozbrajającą szczerością poinformował mnie, że "pomylił gaz z hamulcem'!!! Ja miałem porysowany zderzak. Mydelniczka wyglądała jak po crash testach. Zastanówcie się proszę czym jeździcie, czym wozicie Wasze żony, wnuki. Przecież przy powalniejszej kolizji ten pojazd momentalnie zamieni się w Waszą trumnę. Fakt, że tanią ale chyba nie o to chodzi.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  ja, w dniu 06-08-2022 15:52:06 napisał:

  Jak widziałem te reklamy wprowadzające celowo w błąd Microcar bez prawka komu komu do do domu.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Tosiek , w dniu 07-08-2022 23:04:56 napisał:

  Zdecydowanie powinno być egzekwowane prawo jazdy od pseudo kierowców poruszających się tymi patologiczno-archaicznymi pojazdami! Każdy kto porusza się po drodze publicznej ma obowiązek dobrej znajomości prawa ruchu drogowego.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)