Dziś mamy 30 czerwca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

24 maja 2022

„Życie codzienne w PRL”. Wystawę stworzyli uczniowie i nauczyciele

fot. Beata Taczyńska-Milczarek

fot. Beata Taczyńska-Milczarek

Nie łatwo dziś wytłumaczyć, jak się żyło w PRL-u. Gdybyśmy jednak# mogli cofnąć się w czasie powiedzmy do lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i zajrzeli do mieszkania przeciętnej polskiej rodziny, pewne rzeczy na pewno zwróciłyby naszą uwagę.

Jeżeli pranie to oczywiście pralka wirnikowa Frania produkowana od końca lat pięćdziesiątych w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach. Do pralki należało nalać gorącej wody, dosypać proszku najlepiej IXI i włączyć, aby wirnik wprawił w ruch wodę. Po praniu spuszczało się ją do miski lub wiaderka przez gumowy wąż umocowany z boku zamykany gumową kulką. Trzeba było uważać, by wąż się nie odczepił, a kulka nie przesunęła, bo potop w domu był wówczas gwarantowany. Niektóre modele miały też wyżymaczkę, która pomagała wstępnie odciskać wodę. Wymagała ona wprawdzie kręcenia korbką, ale i tak było to lepsze niż wyżymanie ręczne.

Po praniu można było się zrelaksować przy radiu Ballada lub posłuchać muzyki z kaset z magnetofonu Kasprzak, napić się herbaty Madras ze szklanki ustawionej na szklanym spodeczku lub w plastikowym koszyczku.

Jednym z nieodłącznych elementów życia codziennego były kolejki. Brakowało towarów w sklepach, a jeśli cokolwiek się pojawiło na ich półkach, kupowali wszyscy, także ci, którzy tego nie potrzebowali: kupowali, bo później można było to odsprzedać lub zamienić. Mimo wprowadzenia kartek żywnościowych i talonów na różne artykuły kolejki stały się symbolem Polski Ludowej.

W okresie PRL bardzo dużą wagę przywiązywano do jubileuszy i świąt państwowych. Jednym z najważniejszych były obchody Święta Pracy. W pochodach pierwszomajowych musieli uczestniczyć wszyscy: uczniowie, studenci, robotnicy… Święto o dużym dla władz znaczeniu obchodzono również 22 lipca. Władza Ludowa chętnie przyznawała też odznaczenia np. „Zasłużony Górnik PRL”, „Zasłużony Hutnik PRL”, „Zasłużony Kolejarz PRL” itp.

Taką historię PRL pokazaliśmy naszym uczniom, organizując wystawę pod tytułem „Życie codzienne w PRL”. Eksponaty dostarczyli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Wystawę zorganizowały nauczycielki historii Dagmara Zemło-Deja i Beata Taczyńska-Milczarek. Pamiątki z PRL oprócz uczniów z sentymentem oglądali pracownicy szkoły i goście.

Materiał: Beata Taczyńska-Milczarek - ZSP nr 4 w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)