Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

08 października 2020

110. rocznica śmierci Marii Konopnickiej. Zobacz wystawę w bibliotece w Paterku

fot. PiMBP Nakło

fot. PiMBP Nakło

Słowa Roty, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski znamy wszyscy. Często #wybrzmiewa ona podczas uroczystości patriotycznych.

Każdy z nas, bez względu na wiek, z pewnością zna także Koszałka – Opałka jednego z bohaterów bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Do dzisiaj jest to jedna z najchętniej czytanych książek Marii Konopnickiej.

8 października mija 110 rocznica śmierci wybitnej polskiej poetki i nowelistki.

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Jako 8-latka wraz z rodzicami przeniosła się do Kalisza. Uczęszczając na pensję sióstr sakramentek w Warszawie poznała Elizę Pawłowską, później Orzeszkową, która została jej wieloletnią przyjaciółką a następnie wydawcą.

W wieku 20 wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, z którym zamieszkała w starym modrzewiowym dworku w Bronowie. Urodziła ośmioro dzieci, z których przeżyło sześcioro. Była wielką patriotką. W 1863 roku angażowała się w pomoc powstańcom styczniowym walczącym w okolicach Bronowa. W powstaniu zginą jej brat. Mąż nie mogąc pogodzić się z przegraną powstania rozpił się i popadł w ruinę. Chcąc uchronić swoje dzieci przed rodzinnymi problemami zaczęła pisać dla nich bajki i przeniosła się do Warszawy. Niestety żyła w Warszawie na krawędzi ubóstwa. Drukowała nieliczne wiersze i utrzymywała się z korepetycji.

Przez wiele lat tułała się po całej Europie. Nigdzie nie mogła osiąść na dłużej. W 1902 roku była organizatorką protestu opinii światowej przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni. W tym samym roku Konopnicka obchodziła 25 – lecie pracy pisarskiej, które zorganizowano tylko w Krakowie i we Lwowie ponieważ władze carskie w Warszawie nie zezwoliły na nie.

Pierwszy własny kąt otrzymała w „darze od narodu” na kilka lat przed śmiercią. Był to dworek z ogrodem w Żarnowcu koło Krosna. Jeszcze jako niemal siedemdziesięcioletnia staruszka w latach 1905-1907 osobiście odwiedzała więzienia, niosąc aresztowanym za udział w rewolucji 1905 roku pomoc i otuchę.

Mimo wielkiego niedostatku przez całe życie realizowała swoje zamiłowania turystyczne. Niewielkie zaliczki od wydawców jej utworów przeznaczała na wyjazdy w góry. Wędrowała zdobywając szczyty Tatr oraz Alp szwajcarskich. Nękana wieloletnią chorobą serca zmarła 8 października 1910 roku w sanatorium pod Lwowem.

Została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w Panteonie Wielkich Lwowian. Jej pogrzeb stał się wielką, manifestacją patriotyczną, w której udział wzięło blisko 50 000 osób.

Z okazji 110 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej Filia Biblioteczna w Paterku przygotowała wystawę prezentującą kalendarium życia poetki oraz dorobek literacki. Na wystawie można zobaczyć reprint rękopisu Roty Marii Konopnickiej i kompozycji muzycznej Feliksa Nowowiejskiego oraz wydania książek dostępnych w naszej placówce. Wystawa potrwa do 20 października. Zapraszamy.

materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)