Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

02 kwietnia 2020

15. rocznica śmierci Jana Pawła II. Marszałek złożył kwiaty pod pomnikiem

fot. UMKWP

fot. UMKWP

Obchodzimy 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka, patrona województwa# kujawsko-pomorskiego. Dziś (2 kwietnia) w rocznicę jego śmierci marszałek województwa Piotr Całbecki złoży kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego.

O godzinie 21.37 na ścianie budynku Urzędu Marszałkowskiego wyświetlony zostanie symboliczny znak pamięci o Janie Pawle II. Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy i wystawienia w oknach zapalonych świec.

- Dla milionów ludzi na całym świecie święty Jan Paweł II jest orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Region Jana Pawła II 

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia patronatu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. stanowisko, które jest odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku przez aklamację. Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice, place, parki i skwery, a także osiedla w całym regionie.

Laboratorium św. Jana Pawła II

Efektem współpracy samorządu województwa z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika są popularyzacja spuścizny duchowej i intelektualnej Jana Pawła II, działalność edukacyjno-kulturalna skierowana do najmłodszego pokolenia oraz utworzenie na wydziale Teologicznym UMK pracowni "Laboratorium św. Jana Pawła II". W ramach tych działań odbywają się warsztaty i lekcje dla młodzieży, konferencje, seminaria, powstają materiały dydaktyczne. List intencyjny w sprawie współpracy podpisano w październiku 2019 roku.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 21 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (14)

    Anonim , w dniu 02-04-2020 12:19:43 napisał:

    Doborze że w chwili obecnej ktoś pamiętał o rocznicy śmierci wielkiego Polaka.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)