Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

01 listopada 2022

1 Listopada. Święto Wszystkich Świętych

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim od IX wieku.

To święto na 1 listopada wyznaczył papież Grzegorz IV w 837 roku. Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się z czci oddawanej męczennikom ,którzy oddali życie za Chrystusa .Na początku XX wieku w Polsce czcią otaczano również żebraków przebywających przy wejściach do kościołów lub cmentarzy. Z tej okazji gospodynie specjalnie piekły dla nich małe chlebki . Zwyczajem 1 listopada jest pójście na cmentarze aby zapalić znicze , przynieść wiązankę kwiatów, pomodlić się i oddać szacunek zmarłym. Ten zwyczaj jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kwiaty stanowią symbol naszej pamięci i tęsknoty o bliskich zmarłych a znicze stanowią symbol wspomnień. Tego dnia wszystkie zakłady pracy , szkoły są zamknięte.

Materiał: Dominika Westphal - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)