Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2021

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wystawa na rynku

fot. SL

fot. SL

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę wprowadzenia# stanu wojennego. Z tej okazji na nakielskim Rynku pojawiła się wystawa nawiązująca do wydarzeń z tego okresu.

Przedstawienie wydarzeń historycznych młodemu pokoleniu jest bardzo ważne. Jednym ze sposobów na dotarcie do młodszego społeczeństwa są własnie m.in. wystawy. – Wystawa elementarna „Stan wojenny 1981–1983”, przy pomocy krótkich, syntetycznych tekstów, archiwalnych fotografii i wybranych dokumentów, przybliża okoliczności ogłoszenia stanu wojennego, opisuje represje wprowadzone na mocy nadzwyczajnego ustawodawstwa, informuje o ofiarach pacyfikacji i brutalności milicji oraz ZOMO, a także o instytucjach i formacjach, na których ciąży zarzut złamania obowiązującego prawa i które były znane z brutalnych represji – czytamy o wystawie na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. W prezentacji nie brakuje też informacji o oporze Polaków. 

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (15)

  Krytyk Społeczny, w dniu 07-12-2021 21:27:18 napisał:

  Dzisiejsze pokolenie,równie boleśnie jak pokolenie Stanu Wojennego-doświadcza Stan bezprawia w Polsce.Obóz tzw."dobrej zmiany" zdemolował porządek prawny i podporządkował go pod swoje partykularne interesy. Na użytek manipulacji opinią publiczną deklaruje się przestrzeganie konstytucji i obowiązującego porządku prawnego, z drugiej zaś bezceremonialnie łamie się ustawę zasadniczą i w gruncie rzeczy gardzi się jej normą.W latach 90., kiedy przyszło rozliczać bezprawie komunistyczne i niektóre inne reżimy,autorytarne-odbudowa praworządności,wolności,demokracji stało się celem nadrzędnym.Wierzę,że obecne pokolenie uczyni dokładnie to samo.Nie ma powrotu do najgorszych tradycji PRL-u.Wprawdzie to nie ten sam ( jeszcze) poziom represji,ale krok po kroku "dobra zmiana" ku temu zmierza.Przypomnę -na części terytorium mamy na chwilę obecną w Polsce "pełzający Stan Wyjątkowy." Na co dzień też mierzymy się również z segregacją pandemiczną-lub jak kto woli sanitarną.Wszystko okraszone dewastacją prawa.Tak jak wtedy,tak teraz znów jesteśmy głęboko podzieleni.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -3 (3)

  wiaeus, w dniu 08-12-2021 07:46:20 napisał:

  Przed stanem wojennym Polską rządzili Rosjanie. Jaruzelski był ich człowiekiem i pilnował porządku. Gdy sprawy zaczęły zachodzić za daleko z solidarnością poprosił Rosjan o zrobienie porządku jak wcześniej w Czechosłowacji i na Węgrzech. I tylko dzięki Amerykanom, którzy zagrozili kacapom Rosjanie nie wkroczyli do Polski i powoli komuna upadła. Jak się później okazało upadła, ale na cztery nogi i dziś najważniejsi komuniści za pomocą opozycji zasiada w europarlamencie za dużą masę i wspierają UE zamiast Polskę! A PiS jest ich największą przeszkodą w rozbiorze Polski.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  tylkocymbaltegoniewidzi, w dniu 08-12-2021 09:02:43 napisał:

  Wtedy Jaruzelski był człowiekiem ZSRR, dziś człowiekiem Putina w Polsce jest niejaki kaczyński. Od momentu przejęcia władzy przez pis, nie było przypadku żeby federacja rosyjska skrytykowała Polskę. Widzą, że w polshe vsje idjet horosho. Od czasu do czasu tylko trzeba pokierować jarosława, to wysyła się gońców typu: orban, le pen, salvini z instrukcjami.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)