Dziś mamy 29 czerwca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

27 kwietnia 2024

Piękna trucicielka. Konwalię należy trzymać z dala od dzieci

fot. pixabay

fot. pixabay

Najpierw z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później #pojawiają się drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. Tak rozkwita konwalia majowa, która przyciąga delikatną wonią. Jej piękne, białe kwiaty od wieków są symbolem niewinności. Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych.

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów i ziół, które budzą się do życia po chłodnym, zimowym okresie. Konwalię majową możemy spotkać w przydomowych ogródkach oraz w lesie, zwykle w dąbrowach lub lasach mieszanych.  Rośnie płatowo, ponieważ rozrasta się głównie za pomocą kłączy. Zwana jest także konwalią leśną, lanuszką, majówką lub kokoryczką. Rośnie niewielka, zazwyczaj ma nie więcej niż 20 cm. Owoc konwalii początkowo jest zielony, a następnie czerwienieje. Konwalia swoje święto obchodzi 1 maja. Święto to swoje korzenie ma we Francji.

Konwalia majowa i jej zastosowanie medyczne

Konwalia majowa znajduje zastosowanie głównie w leczeniu chorób serca. Ma także działanie uspokajające i wspomagające przy reumatyzmie i problemach z pamięcią. Usprawnia pracę mózgu. Ponadto, działa delikatnie moczopędnie oraz łagodzi objawy menopauzy, uśmierza bóle głowy. Glikozydy konwalii poprawiają również ukrwienie mięśni i mózgu, co jest pomocne w przypadku zaburzeń pamięci, czy skłonności do omdleń. Pomaga także przy problemie bezsenności czy nerwicy.

Konwalia majowa swoje zastosowanie znalazła również w kosmetyce – łagodzi podrażnienia skóry, pomaga w walce z trądzikiem i łupieżem. Z kolei olejek eteryczny pozyskiwany z konwalii jest częstym składnikiem perfum.

Należy pamiętać jednak, że granica między lekarstwem a trucizną bywa bardzo cienka, dlatego nie zaleca się przetwarzania konwalii w warunkach domowych i spożywania nalewek własnej roboty.

Czy konwalia jest trująca?

Konwalia majowa, choć piękna i niewinnie wyglądająca, jest niestety rośliną o wysokim stopniu toksyczności. Wszystkie jej części – liście, kwiaty, łodyga, a zwłaszcza czerwone owoce są silnie trujące. Ponieważ glikozydy konwalii majowej mają wpływ na pracę serca, przy zatruciu mogą pojawić się zaburzenia jej rytmu. Im większa ilość toksyny trafi do przewodu pokarmowego, tym groźniejsze mogą być skutki zatrucia konwalią. Z uwagi na toksyczność należy trzymać ją z dala od dzieci.

Dochodzą wówczas objawy, takie jak ucisk w klatce piersiowej, nudności i biegunka, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy. W efekcie bardzo silnego zatrucia i braku błyskawicznej pomocy medycznej może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta.

Na szczęście smak konwalii majowej nie zachęca do jej spożywania. Niestety zatrucia konwalią zdarzają się najczęściej u dzieci – białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie przyciągają uwagę maluchów. Warto wiedzieć, że nawet woda, w której stały konwalie cięte, jest toksyczna.

Konwalia w ogrodzie – uprawa

Konwalie uprawiane w ogrodzie kwitną zwykle w maju. Żeby prawidłowo się rozwijały, powinno się je sadzić na glebie próchniczej, wilgotnej, o dużej przepuszczalności. Warto wybrać miejsce bardziej zacienione, ponieważ w delikatnym cieniu konwalia majowa najlepiej rośnie – podobnie, jak w warunkach naturalnych.

Źródło: www.lasy.gov.pl

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (7)

    Merol, w dniu 27-04-2024 10:29:45 napisał:

    Oprócz konwalii bardzo toksyczne od 30 lat są rządy w bantustanie nad Wisłą.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Ja, w dniu 28-04-2024 10:36:10 napisał:

    Konwalie nie są do jedzenia mają piękny zapach .Trujące było to co w ostatnich latach ludzie dostali .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa magazynów
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Spadochroniarze w Kowalewku. Przeprowadzono zawody strzeleckie

Związek Polskich Spadochroniarzy# XI Oddział z Bydgoszczy przeprowadził zawody strzeleckie o puchar Prezesa Oddziału, które przeprowadzili instruktorzy Mundurowego Klubu Strzeleckiego z Kowalewka.

(czytaj więcej)
0

Wzmożone kontrole upraw roślin. Sprawdzane pod kątem obecności GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa od sześciu lat# wykonuje zadanie związane z kontrolą upraw GMO na podstawie zapisów ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)