Dziś mamy 8 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

27 października 2021

Alarmujące dane o zakażeniach. Jak przebiegają szczepienia w powiecie?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Liczby z ostatnich tygodni dotyczące zakażeń koronawirusem zaczynają# być alarmujące. Chociaż nowych przypadków jest mniej niż rok temu, w minionym tygodniu padł rekord liczby zakażeń od maja. Tymczasem szczepienia nadal idą bardzo wolno, a już niedługo w naszym kraju wszystkie osoby podwójnie zaszczepione będą mogły przyjąć trzecią dawkę, tzw. przypominającą. O zaostrzeniu restrykcji na razie nie ma mowy.

Liczba zakażeń w czwartej fali zaczęła niepokojąco rosnąć. Pracownicy Ministerstwa Zdrowia poinformowali, że obecnie jest więcej zakażonych niż przewidywano. Jeżeli nie dojdzie do zahamowania tych wzrostów, służba zdrowia może znów przestać być wydolna. A o tym, że czwarta fala zdecydowanie się rozpędziła świadczą dzienne raporty dotyczące zakażeń. W sobotę, 23 października, padł rekord zakażeń od maja, odnotowano 6 tys. 274 nowych przypadków. Miejsca w szpitalach zaczynają się zapełniać. 

Receptą na zahamowanie czwartej fali mają być szczepienia. Jak wynika ze statystyk, w gminach naszego powiatu od dłuższego czasu przebiegają one bardzo wolno. Najgorzej pod tym względem jest w gminie Mrocza, gdzie nadal nawet połowa jej mieszkańców nie jest zaszczepiona drugą dawką. Tymczasem polski rząd czyni starania, aby od przyszłego miesiąca możliwe było szczepienie trzecią dawką, tzw. przypominającą. Obecnie trzeci raz mogą szczepić się osoby w wieku powyżej 50 lat, leczone onkologicznie, po przeszczepach, z niedoborem odporności lub zakażone HIV. Przede wszystkim jednak należy również przestrzegać aktualnie nadal obowiązujących zasad, takich jak zachowanie dystansu, noszenie maseczek w miejscach publicznych oraz dezynfekcja. Pracownicy Ministerstwa Zdrowia nieustannie apelują o przestrzeganie tych zasad, o których wielu z nas wydaje się, że już dawno zapomniało. Wobec rosnącej liczby zakażeń rząd nie planuje na razie zaostrzenia restrykcji. Cmentarze na czas Wszystkich Świętych mają być otwarte. Jednak jeżeli w regionach będzie dochodziło do dalszych wzrostów zachorowań, które mogą zakłócić funkcjonowanie służby zdrowia, rozważana jest regionalizacja restrykcji. 

Gmina  Zaszczepieni I dawką (%) Liczba mieszkańców zaszczepionych I dawką Mieszkańcy w pełni zaszczepieni (%) Mieszkańcy w pełni zaszczepieni
Nakło 53,9% 17014 52,4% 16543
Szubin 53,0% 13213 51,6% 12868
Sadki 51,0% 3701 49,7% 3609
Kcynia 50,2% 6631 48,8% 6455
Mrocza 49,2% 4527 48,0% 4420
Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (27)

  TINTINTIN, w dniu 27-10-2021 09:13:34 napisał:

  no i nie liczcie na więcej chętnych :D

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Darek, w dniu 27-10-2021 12:06:05 napisał:

  Mrocza jak zwykle błyszczy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (13)

  **** ***, w dniu 27-10-2021 13:01:07 napisał:

  Dla walczących z szurami tu na naklo24.pl: przypominam że nie ma już czegoś takiego jak "osoba w pełni zaszczepiona". Jeśli jesteś zaszczepiony dwiema dawkami, też jesteś szurem antyszczepem. Tak samo, gdy przyjąłeś trzy dawki. Szczepieni J&J w zasadzie są na równi z antyszczepami w ogóle nie szczepionymi.

  odpowiedz

  • -1 (11)

  Sławek, w dniu 27-10-2021 20:38:00 napisał:

  Dla przypomnienia - osoby zaszczepione (nie ważne ile razy) też chorują i transmitują wirusa ! Na tę chwile osoby zaszczepione które nie przyjmują tego do wiadomości i myślą, że są chronione przez Sars Cov-2 są wg mnie większym zagrożeniem niż osoby niezaszczepione. Do tego dochodzi jeszcze ryzyko mutacji wirusa, który broni się przed działaniem podanego preparatu medycznego i w nowych formach może szaleć w powietrzu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Golonka tylna
6,99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Delma z masłem 500g
3,49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Większość Polaków nie może pozwolić sobie na beztroskie gwiazdkowe zakupy

W tym roku ostrożnie podchodzimy do# planowania świątecznych wydatków. Aż połowa respondentów Barometru Providenta, od lat przeprowadzanego na przełomie października i listopada, nie potrafi jeszcze oszacować, ile może kosztować tegoroczna Gwiazdka.

(czytaj więcej)
0

W święta każdy może być dzieckiem! Przygotuj je z rodziną

Chyba wszyscy kochamy święta Bożego Narodzenia. Dlatego chcemy, by# ich magia zagościła w naszych domach na długo przed wigilią. Atmosferę świąt możemy wyczarować już na początku grudnia, spędzając czas w sposób twórczy i oryginalny. Odrobina fantazji wystarczy, by kuchnia zamieniła się w krainę pełną przygód i aromatów, przywołujących najmilsze wspomnienia z dzieciństwa.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)