Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

29 listopada 2023

Analiza aktualnej sytuacji Polaków w UFC!

fot. powierzone

fot. powierzone

Liczba liczących się reprezentantów Polski w federacji UFC stale wzrasta, dlatego czas na# analizę aktualnych rankingów. Jak radzili sobie biało-czerwoni w swoich ostatnich pojedynkach?

Jan Błachowicz

Największe nadzieje kibiców z Polski są związane oczywiście z Janem Błachowiczem. Cieszyński Książę jest autorem największego sukcesu polskich sportów walki w ostatnich latach, ponieważ został mistrzem tej federacji. Błachowicz w tym momencie ma na swoim koncie serię 2 kolejnych rywalizacji, w których nie zaliczył zwycięstwa. Reprezentant Polski nadal ma jednak dodatni bilans, jeśli chodzi o zawodowe starcie od początku swojej kariery, a także od startu rywalizacji dla UFC. Błachowicz występuje w kategorii półciężkiej, gdzie nadal plasuje się w czołówce rankingów. Ostatnia porażka z Alexem Pereirą skomplikowała jednak jego sytuację. W swoim kolejnym pojedynku Jan Błachowicz zmierzy się z przeciwnikiem, z którym spotkał się już jakiś czas temu. Mowa tutaj oczywiście o Aleksandrze Rakiću. Reprezentant Austrii doznał kontuzji w poprzednim starciu pomiędzy tymi zawodnikami, więc tak naprawdę trudno brać wynik tamtej walki pod uwagę. Do czasu jego urazu pojedynek był niezwykle wyrównany i zapowiadało się wyrównane starcie.

Jan Błachowicz w jednej z ostatnich wypowiedzi zapowiedział, że będzie dążył do rewanżu z Alexem Pereirą, z którym przegrał po niejednogłośnej decyzji sędziów. Brazylijczyk triumfował jednak w swoim ostatnim pojedynku z Prochazką, więc obiektywnie ma obecnie zdecydowanie wyższą pozycję od Polaka. Błachowicz przede wszystkim musi zwyciężyć w swoim kolejnym starciu, a najlepiej zrobić to w przekonującym stylu, aby otrzymać szansę na potencjalny rewanż.

Pomimo serii 2 kolejnych walk, w których nie udało się zwyciężyć, Jan Błachowicz nadal oscyluje w okolicy czołówki kategorii półciężkiej. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że do końca kariery tego zawodnika zostało prawdopodobnie już tylko kilka starć, a marzeniem byłaby kolejna walka o pas.

Jan Błachowicz (kategoria półciężka):

  • Klub: WCA Fight Team

  • Rekord: 29-10-1

  • Rekord w UFC: 12-7-1

Marcin Tybura

Jednym z najdłużej walczących dla federacji UFC reprezentantów Polski jest Marcin Tybura. Zawodnik, który pochodzi z Uniejowa, przegrał w swoim ostatnim starciu z Tomem Aspinallem. Tybura w dotychczasowej karierze wywalczył 24 zawodowe zwycięstwa i 8 porażek. Ciekawie wygląda również jego bilans, jeśli chodzi tylko o rywalizację za oceanem, gdzie uzbierał 11 wygranych i 7 porażek w najlepszej federacji sportów walki na świecie. Ostatnia przegrana ponownie skomplikowała sytuację reprezentanta Polski. Obiektywnie trzeba przyznać, że w ostatnim czasie radził sobie on całkiem nieźle, ponieważ miał na koncie 7 wygranych w 8 kolejnych starciach. Tom Aspinall brutalnie zweryfikował jednak umiejętności Tybury i w tym momencie nie wiadomo, jakie będzie kolejne wyzwanie dla Polaka. Można jednak zakładać, że tym razem nie będzie to nikt z czołówki jego kategorii wagowej, a raczej ktoś na potencjalne odbicie się w klasyfikacji. W tym momencie eksperci od sportów walki nie spodziewają się jednak, aby w przyszłości Tybura walczył o pas mistrzowski w kategorii ciężkiej.

Marcin Tybura (kategoria ciężka):

  • Klub: Ankos MMA

  • Rekord: 24-8

  • Rekord w UFC: 11-7

Mateusz Gamrot

Zaraz za Jankiem Błachowiczem, jeśli chodzi o oczekiwania kibiców znajduje się Mateusz Gamrot. Reprezentant Polski przechodził do tej federacji jako niepokonany zawodnik na krajowym podwórku. Gamrot już w debiucie dla UFC zaliczył porażkę, jednak w mocno kontrowersyjnym stylu. Nawet jego przeciwnik po zakończeniu tego starcia przyznał, że było to niezasłużone zwycięstwo, co najlepiej pokazuje, jak wyglądała ówczesna sytuacja.

Gamer już podczas swojej kariery w federacji UFC zaliczył 2 porażki. Trzeba jednak przyznać, że reprezentant Polski znakomicie spisuje się od czasu debiutu i pokonał kilku niesamowitych przeciwników. Jego aktualny bilans to 6 wygranych i 2 porażki, dzięki czemu Polak obecnie plasuje się na piątej pozycji w rankingu. Największą weryfikacją do tej pory było dla niego starcie z Beneilem Dariushem, z którego jak sam wspomniał, wyciągnął więcej wniosków, niż ze wszystkich wygranych. W tym momencie nie wiadomo, kto będzie kolejnym przeciwnikiem Mateusza Gamrota, lecz można się spodziewać, że będzie to ktoś z czołówki. Przypomnijmy, że Polak był rezerwowym podczas ostatniego starcia mistrzowskiego w tej kategorii wagowej, co najlepiej pokazuje, jak bardzo jest doceniany. Statystyki, analizy i typy UFC na jego walki są dostępne przez cały czas i aktualizowane przez specjalistów.

Mateusz Rębecki

Kolejną nadzieją polskiego MMA jest bez wątpienia Mateusz Rębecki. Zawodnik ze Szczecina musiał się napracować, aby dołączyć do najlepszej federacji sportów walki na świecie, ale od momentu debiutu zaliczył 3 kolejne zwycięstwa. „Chińczyk” to jeden z najbardziej spektakularnie walczących reprezentantów Polski w oktagonach na całym świecie. Rębecki potwierdził to również w swoim ostatnim starciu, gdzie udało mu się wygrać przed czasem. Była to już druga zwycięska walka z rzędu, w której triumfował przed upływem czasu w typach na UFC.

W związku z tym, że jego ostatni pojedynek odbył się na początku listopada, to jeszcze w tym momencie nie wiadomo, z kim zmierzy się w swoim kolejnym starciu. Możliwe jednak, że dojdzie tutaj do walki, która miała wydarzyć się już na poprzedniej gali, czyli starcia z Alievem. Rębecki ma tylko jedną porażkę w karierze, jednak miała ona miejsce tak dawno temu, że trudno o niej pamiętać. Typy UFC na tego zawodnika do tej pory sprawdzały się pod jego wygrane, o czym pisała redakcja mma24. Możliwe jednak, że już niedługo poprzeczka pójdzie zdecydowanie do góry, ponieważ reprezentant Polski w ostatnim wywiadzie zaprosił do starcia kogoś z TOP 15. Wcześniej przeciwnicy nie znajdowali się w czołówce rankingu, dlatego też kolejne wyzwanie może być największym w jego karierze. Przypomnijmy, że Mateusz Rębecki występuje w tej samej kategorii wagowej co Mateusz Gamrot, więc możliwe, że będzie rywalizował z kimś, kogo ma już na rozkładzie Gamer.

Więcej na temat sportu, ale w lokalnym wydaniu przeczytasz na naszej stronie.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

 

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na X (dawniej Twitterze) - @Mati_N95

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)