Dziś mamy 28 marca 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

06 lutego 2023

Analiza budżetu gminy Nakło na 2023 rok. Prawie 18 mln zł deficytu!

fot. archiwum

fot. archiwum

Na koniec grudnia 2022 roku, radni Rady Miejskiej w Nakle przyjęli budżet na rok 2023. Przyjęto ogromne dochody, ale i jeszcze wyższe wydatki.# W tegorocznym budżecie znalazło się kilkanaście milionów złotych deficytu, który w większości zostanie pokryty kolejnymi obligacjami.

Założenia projektu budżetu z połowy listopada 2022 roku zmieniły się w stosunku do tego, co uchwalili na 2023 rok nakielscy radni. Wprowadzono autopoprawki, zgodnie z którymi zmieniły się dochody, wydatki oraz deficyt tego budżetu. Przyjęto budżet z dochodami w wysokości ponad 175,5 mln zł. W większości samorządów jest tak, że największą część ich dochodów stanowią subwencje i dotacje z budżetu państwa. Tymczasem gmina Nakło pod tym względem radzi sobie bardzo dobrze i ponad 108 mln zł to dochody własne, a pozostała kwota to wspomniane dotacje i subwencje. Niepokojące są jednak bardzo wysokie wydatki, które ustalono na kwotę aż 193 mln 265 tys. zł. Z tego prawie 80 mln zł to pieniądze na wynagrodzenia i pochodne. Przeniesione wydatki inwestycyjne z 2022 na 2023 rok przyczyniły się do tego, że spadł deficyt budżetu na 2022 rok, z zakładanych ponad 7 do 5 mln zł. Z kolei wzrósł projektowany deficyt budżetu na 2023, z planowanych 15 mln zł do kwoty 17 mln 700 tys. zł, czyli ponad dwa razy tyle ile w zeszłym roku! Z czego ma zostać spłacony? W planach są oczywiście obligacje. Tym razem planuje się zaciągnąć kolejne 10 mln zł obligacji, a pozostała kwota zostanie spłacona z wolnych środków z zeszłego roku.

Gmina utrzymuje lokalny rynek?

Po przyjęciu budżetu przez radnych, w swoim przemówieniu do sytuacji gospodarczej odniósł się burmistrz gminy Nakło. Informował o sytuacji na rynku pracy, trudnościach jakie już są, a jakie mogą wystąpić w ciągu roku. Burmistrz przekazał, że gmina nie będzie ograniczać wydatków, nie będzie cięła inwestycji, bo to jednocześnie wpłynęłoby na sytuację na lokalnym rynku, gdzie ludzie mogliby tracić pracę z powodu braku zleceń. – Są dwie szkoły oddziaływania w tak trudnej sytuacji. Jedna mówi, że wszystko zamrażamy, nie robimy inwestycji, oszczędzamy na maksa. Co się wtedy dzieje? Również jako samorząd powodujemy większe perturbacje lokalnych firm. Przez inwestycje, które my kreujemy to jest potężne oddziaływanie na rynek gospodarczy - lokalny, ale również regionalny. Kreując inwestycje publiczne i je realizując oddziałujemy pozytywnie na możliwości przychodowe, dochodowe naszych firm. W ten sposób uczestniczymy również w procesie walki z bezrobociem, utrzymania miejsc pracy. Jeśli możemy oddziaływać na rynek pozytywnie to powinniśmy to robić – uważa burmistrz Sławomir Napierała. Warto jednak podkreślić, że może i samorządy takie jak gmina Nakło, realizując inwestycje dają zarobek i pracę na lokalnym rynku, ale z reguły dotyczy to nielicznych firm, które wygrywają gminne przetargi. Ma to oczywiście jakiś wpływ na lokalny rynek, ale trudno uważać, że jest to wpływ aż tak znaczący, że inwestycyjne oszczędności w gminnym budżecie spowodowałyby załamanie się przedsiębiorczości w gminie czy regionie. Poza tym przeciwnicy zaplanowanego tegorocznego budżetu, który jest kolejnym budżetem „na kredyt” nie mówią o ograniczaniu wydatków na inwestycje, które stanowią niewielką część budżetu. Wiadomo, że największymi kosztami, które ponosi gmina, są te związane z wydatkami na wynagrodzenia gminnych urzędników i pracowników podległych gminie jednostek.

Wracając jeszcze do gminy jako inwestora trzeba zwrócić uwagę na to, że bardzo wiele planowanych na ten rok inwestycji było rozpoczętych rok czy dwa lata wstecz i będą ukończone w 2023 roku, ich wykonawcy zostali już wybrani i częściowo opłaceni. Gmina musi zrealizować to co założyła, na przykład dokończyć budowę stadionu czy nakielskiego targowiska. Oczywiście w planach są nowe inwestycje, ale te najdroższe są już realizowane bądź ich wykonawcy zostali wybrani w poprzednich latach. W perspektywie kolejnych lat nie przedstawia się to już tak optymistycznie. Niezależnie od sytuacji gospodarczej w kraju, gmina straci w końcu możliwość kolejnego zadłużania się, a w przyszłym roku, zgodnie z przyjętą Wieloletnią Prognozą Finansową gmina nie ma się już dalej zadłużać, tylko spłacać zaciągnięte zobowiązania, a budżet na 2024 rok nie ma mieć deficytu. A więc i inwestycje w kolejnych latach stoją pod wielkim znakiem zapytania, tym bardziej że trzeba będzie spłacać dług, który gmina zaciągnie w tym roku oraz te zaciągane w latach poprzednich.

Niecałe 9 mln zł ze środków własnych

W gminnym budżecie gmina Nakło zaplanowała tzw. wydatki majątkowe na ponad 41 mln zł, z czego typowo na inwestycje ma zostać wydane 37 mln zł, z tego 10 mln zł to pieniądze z obligacji, prawie 23 mln zł to dotacje z dofinansowań rządowych czy unijnych. Ze środków własnych, przy dochodach własnych gminy, czyli z wpływów z podatków od mieszkańców oraz np. ze sprzedaży gminnego majątku wynoszących ponad 108 mln zł, na inwestycje przeznaczanych jest niecałe 9 mln zł, czyli jedna dwunasta dochodów własnych gminy. Gdyby nie dofinansowania niewiele udałoby się zrobić. Z drugiej strony, pomijając kwestię czy realizowane przez gminę inwestycje są rzeczywiście potrzebne mieszkańcom, nie można odmówić pracownikom nakielskiego ratusza oraz gminnym władzom umiejętności w pozyskiwaniu dofinansowań dla gminy.

Wzrośnie dług i jego koszty

Od 2021 roku realizowana jest polityka zaciągania obligacji na pokrycie deficytu, gdzie budżet udaje się zrealizować z nadwyżką. Obligacje nie są obojętne dla przyszłych budżetów. Świadczą o tym chociażby rosnące koszty obsługi zadłużenia, które w tym roku mają wynieść ponad 6 mln zł. Takie przenoszenie zaciągniętych pieniędzy to jednak w największej mierze efekt tego, że rozliczania i zakończenia planowanych inwestycji są przekładane. Wspomniany stadion czy targowisko w Nakle miały być zakończone maksymalnie do końca ubiegłego roku, tymczasem wiadomo, że terminy zakończenia prac przesunięto na ten rok.

Wszyscy radni byli za przyjęciem budżetu z deficytem. W obradach nie uczestniczył radny Jan Marciniak (PiS) i Sławomir Kraiński (PiS). O tym, że polityka finansowa władz gminy niepokoi pisaliśmy nie raz. Niby wszyscy radni niepokoją się rosnącym zadłużeniem i uważają, że muszą rozsądnie panować nad wydatkami, jednak w przyjętym na ten rok budżecie trudno ten niepokój zauważyć. Teraz, kiedy sytuacja gospodarcza na świecie, w kraju, jak i w samorządach uległa pogorszeniu, zdecydowanie łatwiej radnym jak i włodarzom gminy tłumaczyć tym, tak naprawdę pogarszającą się kondycję finansów gminy. Wszystko przez kryzysy, przez trudny czas, wysokie koszty energii i rosnącą inflację. Jednak gmina była zadłużana przez lata i 2023 rok nie ma być pod tym względem inny. Mimo że gmina Nakło ma bardzo wysokie dochody własne, czyli głównie te pochodzące z podatków, w corocznych budżetach pojawiają się dziury łatane kolejnymi milionami z obligacji. Z roku na rok rosną dodatkowo koszty obsługi tego zadłużenia. W tym roku, gmina będzie musiała spłacić ponad 6 mln zł obsługi zwiększającego się co roku długu. Przewiduje się, że zadłużenie gminy Nakło na koniec 2023 roku będzie wynosić 86 mln 512 tys. zł, a dług wzrośnie o ponad 4 mln zł w porównaniu do 2022 roku.

Źródło:  

Oceń artykuł: 48 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (47) Zgłoś naruszenie zasad

  • -50 (68)

  Marek K., w dniu 06-02-2023 01:00:45 napisał:

  Brawo! I tak ich wybiorę ponownie.

  odpowiedz

  • 52 (52)

  Piotr, w dniu 06-02-2023 04:59:48 napisał:

  Jedno wielkie nieporozumienie. Można zaoszczędzić ale trzeba chcieć. Jest tylu zastępców a mimo to podejmowane są proste błędy, które nas podatników kosztują mnóstwo pieniędzy. Wydaje się zatem, że te stanowiska są zbędne i generują niepotrzebne koszty.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 39 (49)

  tomek, w dniu 06-02-2023 08:21:14 napisał:

  najważniejsze ,że udąło im się naklo zakorkować gdy są przejazdy przez tory zamknięte!! Bravo sławku i ferajna Może ktoś ( przecież całkiem sporo zarabiacie ) wpadnie na to ,że skoro już namieszaliście z ruchem w nakle , to może ten ktoś wpadnie na to , by zakazać skrętu w lewo na przejazd ( skrzyżowanie , dworcowej, krzywoustego , ) bo przy zamkniętym przejeżdzie ,jadąc ul.Krzywostego w kierunku Dworcowej wszyscy stoją bo jedno auto chce skręcić w lewo na tory blokując ruch całej ul. Krzywosustego, Jackowskiego Panowie myślenie nie boli !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 36 (36)

  ewa, w dniu 06-02-2023 08:22:10 napisał:

  skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak żle ?

  odpowiedz

  • 34 (38)

  Kuba, w dniu 06-02-2023 09:12:53 napisał:

  Zrównać z ziemią ten chlew zwany Nakłem ciągle podwyżki i utrudnianie ludzią życia.!

  odpowiedz

  • 35 (35)

  kw, w dniu 06-02-2023 09:56:32 napisał:

  "Z tego prawie 80 mln zł to pieniądze na wynagrodzenia i pochodne" jakie to są pieniądze pochodne??? To nie powinno być wyszczególnione??? A po za tym do końca swojej kadencji tak zadłuży gminę, że nikt burmistrzem nie będzie chciał zostać bo kto będzie chciał przejąć takie szambo

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 28 (40)

  Beckham, w dniu 06-02-2023 10:59:03 napisał:

  Czy w Nakle jest potrzebna straż miejska???

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 38 (38)

  Zz, w dniu 06-02-2023 11:29:47 napisał:

  Ograniczyć etaty pracownicze jest ich zbyt wiele jak na gminę Nakło gdy się przyjrzeć to w działach pracownicy się nudzą

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -10 (26)

  SZUKAMY KANDYDATA NA BURMISTRZA , w dniu 06-02-2023 12:15:03 napisał:

  Ogłaszam konkurs na burmistrza. Ponoć jest już dwóch kandydatów pS.N i P. W. zwany uczniem wodza. Kto. chętny?

  odpowiedz

  • 36 (38)

  zmiana, w dniu 06-02-2023 13:22:01 napisał:

  Na trzech burmistrzów starczy i świtę, radnych w spółkach dzieci w gminie, taki to burmistrz sławomir obligacja.

  odpowiedz

  • 32 (32)

  Kredytożerca, w dniu 06-02-2023 13:36:31 napisał:

  Zastanawiam się , czy jest jeszcze ktoś kto zagłosuje na napierale, oprócz członków grupy znajomych krolika. Gość z głowa w chmurach , którego pomysły doprowadziły do zadłużenia największego w bieżącej historii Nakła. Teraz czekam na informacje o budowie centralnego lądowiska dla helikopterów, drugiego co wielkości po lądowisku w Dubaju. Będą korzystać ci, których będzie stać na mieszkanie plus wykonane w nakielskim wydaniu.

  odpowiedz

  • -26 (30)

  Ja, w dniu 06-02-2023 13:46:50 napisał:

  I tak tr,ymac wszystko jest ok

  odpowiedz

  • 38 (38)

  Wyborca, w dniu 06-02-2023 14:32:00 napisał:

  Niemalże 80% dochodów własnych przeznaczona została na wynagrodzenia, Toż to skandal!

  odpowiedz

  • 30 (30)

  Rozpacz, w dniu 06-02-2023 14:50:23 napisał:

  Widzicie te twarze przecież to rozpacz. Kalamon yo już nawet nie ma siły słuchać tego. Tam brak jakiejkolwiek wiary w sukces.

  odpowiedz

  • 30 (30)

  Kuba, w dniu 06-02-2023 14:54:59 napisał:

  Bardzo jestem ciekaw jak wzrosło zatrudnienie w ciągu kadencji obecnego burmistrza. Każdy przedsiębiorca wie,że największe koszty to wynagrodzenia pracowników. A w naszej gminie mam wrażenie etatów przybywa. A kto bogatemu zabroni.

  odpowiedz

  • 20 (20)

  świnia, w dniu 06-02-2023 15:13:54 napisał:

  nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu, zawsze pomoże, o każdej porze, mój Boże

  odpowiedz

  • 26 (36)

  weda, w dniu 06-02-2023 15:34:24 napisał:

  Tak Panie burmistrzu ostatnie dni kadencji trzeba wykorzystać taki jest styl pisiorów. Czy straż miejska jest potrzebna ? tak burmistzowi ,bo popracują w straży i za chwile etat w urzedzie maja proszę sprawdzić ,A trzech burmistrzów do chyba tylko do dzielenia na trzech .......

  odpowiedz

  • 37 (37)

  duda2030, w dniu 06-02-2023 16:48:11 napisał:

  WSTYD WSTYD WSTYD! Napierała zostawia Nakło ZADŁUŻONE, ZAKORKOWANE I ZADZIURAWIONE!

  odpowiedz

  • 25 (29)

  Kalapierała, w dniu 06-02-2023 16:49:38 napisał:

  Tych pieniędzy daleko szukać nie trzeba bo trafiły wiadomo do jakiej firmy!

  odpowiedz

  • -19 (35)

  J2, w dniu 06-02-2023 16:52:09 napisał:

  Brawo Panie Burmistrz trzeba dbać o lokalne firmy a ten sponsorowany artykuł ciekawe przez kogo a co do zadłużenia niech Ci piszący powiedzą co sądzą o zadłużeniu budżetu państwa oficjalnie w pisowskim budżecie ok. 200miliardow to więcej niż za Gierka i ok. 400milardow poza budżetem szok spłacać będą jeszcze ninarodzeni Polacy

  odpowiedz

  • 23 (33)

  Naklo, w dniu 06-02-2023 18:51:14 napisał:

  Rozwiązać straż miejską

  odpowiedz

  • 26 (28)

  Nakielanin , w dniu 06-02-2023 19:20:58 napisał:

  Ładnie nakradli.

  odpowiedz

  • 29 (29)

  Wyborca, w dniu 06-02-2023 19:39:19 napisał:

  Proszę o informacje ile wzrosły diety radnych dokładnie. Bo ciekawe informacje są w urzędzie.

  odpowiedz

  • 20 (26)

  Naklo, w dniu 06-02-2023 19:43:33 napisał:

  rozwiązać ZUS i Urząd Skarbowy

  odpowiedz

  • 28 (30)

  Iga, w dniu 06-02-2023 19:51:01 napisał:

  Po co w PCPR w Nakle zastępca dyrektora?

  odpowiedz

  • -17 (31)

  Naklo, w dniu 06-02-2023 19:54:35 napisał:

  zlikwidować policję i straż pożarną

  odpowiedz

  • 33 (33)

  Krytyk Społeczny, w dniu 06-02-2023 20:08:52 napisał:

  Jestem pełen obaw tego,że podzielimy losy Gminy Ostrowice.Burmistrz wraz ze Skarbnikiem tak nieudolnie gospodarowali Gminą,że ta.... ostatecznie z powodu długów została zlikwidowana. Właśnie zapadł wyrok w sprawie. Nierzetelni włodarze byłej już gminy mają pójść do więzienia na 7 lat Przez lata nadużyć dorobili się długu na łączną kwotę kilkakrotnie przekraczającą budżet gminy.

  odpowiedz

  • 28 (28)

  tylko ja , w dniu 06-02-2023 20:25:19 napisał:

  No jak po ile 13% to daje ponad 300zł., wyższe diety . Wszyscy byli za. Tzn jednogłośnie

  odpowiedz

  • 40 (40)

  Ja , w dniu 06-02-2023 20:33:34 napisał:

  To znaczy , że każdy radny dostaje ponad 3000 diety ładna pensja niektórzy nie mają takich pieniędzy i muszą życ. A ty kilka godzin komisji raz w miesiącu i sesja z której obywatel i tak nic nie wie . Boże jak długo jeszcze ?

  odpowiedz

  • 38 (38)

  Miś, w dniu 06-02-2023 20:36:05 napisał:

  Nietrafione i słomianne inwestycje jak z Misia , błędy w planowaniu budżetu, zmiany organizacji ruchu a przez to paraliż komunikacyjny , zanieczyszczone powietrze pojazdów stojących w korkach , przerost zatrudnienia w urzędach i 2 dwóch wice to wszystko generuje coraz większe długi miasta.

  odpowiedz

  • 24 (24)

  Noka, w dniu 07-02-2023 04:30:42 napisał:

  To prawda ci przy korycie za dużo dostają dodatkowych pieniędzy albo te renty socjalnej co są przysługiwanie niektórym nie chce się robić ale po co renta socjalna jest bo biedny

  odpowiedz

  • 18 (20)

  Też ja , w dniu 07-02-2023 06:51:30 napisał:

  To ile mogą nas kosztować radni 21x3000=63000 miesięcznie ×12 = 756000 rocznie × 5 lat =3 780 000 to bardzo dużo za robienie tylko wrażenia i nic więcej.

  odpowiedz

  • 13 (15)

  WC plus, w dniu 07-02-2023 10:37:19 napisał:

  W Wilkowyjach wszystkie pr,etargi gminne dziwnym trafem wygrywał Więcławski.U Nas wygrywa dziwnym trafem firma z Olszewki. Teraz mamy sztandowe WC , o cenie nie warto wspominać

  odpowiedz

  • 4 (4)

  FederalCop, w dniu 07-02-2023 12:04:01 napisał:

  Ile kosztuje utrzymanie Arbuzów?

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Roman, w dniu 07-02-2023 12:33:16 napisał:

  Zlikwidowac straz miejska ,co niektorzy przeniesli sie do gminy ,

  odpowiedz

  • 12 (12)

  ananasy, w dniu 07-02-2023 12:53:11 napisał:

  Wybraliście pustego w ryj nauczyciela to dorabia sobie z resztą nieudaczników.

  odpowiedz

  • 11 (11)

  19tysięcywypłaty, w dniu 07-02-2023 14:58:11 napisał:

  Przecież nauczyciel nie ma pojęcia o prowadzeniu biznesu i działalności gospodarczej a nie wszyscy wiedzą, że gminy w większości prowadzą działalność gospodarczą w tym nasza. Tyle milionów roztrwonił bo to nie z jego i nabił kabzę kolegom, skarbnikowi, temu z Olszewki i Bóg jeden wie komu jeszcze.

  odpowiedz

  • 11 (11)

  mieszkaniec, w dniu 07-02-2023 16:19:28 napisał:

  Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej. Mała Sycylia

  odpowiedz

  • 3 (3)

  &$, w dniu 08-02-2023 21:59:17 napisał:

  Ile kosztuje utrzymanie psów?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa magazynów
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)