Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

29 lipca 2022

Bezpieczeństwo pożarowe i pracy podczas żniw. Apel straży do rolników

fot. KPPSP w Nakle

fot. KPPSP w Nakle

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w# Nakle nad Notecią apeluje do wszystkich rolników oraz osób wykonujących prace polowe, aby podczas tegorocznych żniw przestrzegali zasad, które mają wpływ na szerokorozumiane bezpieczeństwo.

W związku z rozpoczęciem zbioru plonów oraz pracami żniwnymi należy zachować ostrożność aby uniknąć zagrożenia pożarowego i ograniczyć skutki zaprószenia ognia. Ponadto należy pamiętać o zasadach bezpiecznej pracy by nie doprowadzić do zagrożenia i wypadku.

• Stosuj się do zaleceń producentów maszyn i urządzeń wykorzystywanych podczas prac polowych, w tym przede wszystkim dbaj o ich sprawność techniczną.
• Ustawiaj silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od materiałów palnych.
• Zabezpiecz urządzenia wydechowe przed wylotem iskier.
• Wyposaż miejsca wykonywania prac polowych w gaśnicę oraz, w razie potrzeby, np. w ciągnik z pługiem, w celu oborania miejsca pożaru.
• Pamiętaj, iż używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych oraz przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu jest zabronione.
• Materiały pędne przechowuj w pojemnikach do tego przeznaczonych oraz
w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych.
• Nie zezwalaj dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
• Nie podejmuj żadnej pracy po spożyciu alkoholu.
• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach.
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione.


Materiał: st.kpt. Bartosz Walkowiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

Robot chirurgiczny w Centrum Onkologii. Pierwsze operacje już w październiku

Specjaliści z marszałkowskiego Centrum Onkologii intensywnie# szkolą się w operowaniu za pomocą robota chirurgicznego – zaawansowanej technologicznie aparatury umożliwiającej niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje, a nawet zabiegi operacyjne na odległość. Zakup finansowany jest środkami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach unijnego instrumentu REACT-EU, wspomagającego m.in. wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią. Podobne narzędzie wkrótce trafi też do innej marszałkowskiej placówki, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

(czytaj więcej)
0

Grzybiarze tracą orientację w lesie. Policja apeluje o rozwagę

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek# na łonie natury. Ostatnie godziny pokazują jednak, że wybierając się tam w pojedynkę, grzybiarze przeceniają swoje możliwości. Szczęśliwie zakończyła się wyprawa 76-letniej bydgoszczanki, która straciła przytomność w lesie. Odnaleźli ją zaalarmowani o jej niepowrocie policjanci. Funkcjonariusze apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

(czytaj więcej)