Dziś mamy 30 listopada 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

01 października 2021

Bezpłatne leki dla seniorów z Internetowym Kontem Pacjenta

fot. pacjent.gov.pl

fot. pacjent.gov.pl

Jesteś w wieku 75+? Lekarz specjalista wystawi Ci receptę na# bezpłatne leki, jeśli pozwolisz mu sprawdzić, jakie wystawiono Ci wcześniej recepty

Bezpłatne leki przysługują wszystkim ubezpieczonym od dnia 75. urodzin pacjenta.

Aktualny wykaz leków dostępnych bezpłatnie znajdziesz na stronie projektu „Leki 75”

Bezpłatne leki dla osób 75+ mogą przepisywać:

 • lekarze lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej
 • lekarze dowolnej specjalności, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestali jego wykonywania (wyłącznie tzw. recepty pro auctore oraz pro familiae, czyli dla siebie i członków swojej rodziny)
 • lekarze specjaliści i uprawnione do wystawiania recept pielęgniarki, udzielający świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, oraz lekarze udzielający świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego, o ile, za zgodą pacjenta, zweryfikują wcześniej wystawione recepty.

Weryfikacja polega na sprawdzeniu przed wystawieniem recepty 75+, jakie leki zostały przepisane danemu pacjentowi. Ma to znaczenie m.in. dla bezpieczeństwa i skuteczności leczenia pacjentów, także z uwagi na ryzyko wielolekowości.

Możesz wyrazić zgodę na sprawdzenie leków, które są Ci przepisywane, na dwa sposoby:

 • na Internetowym Koncie Pacjenta – po zalogowaniu się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta wejdź w zakładkę „Uprawnienia” i wybierz „Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie”. Następnie kliknij „Przyznaj dostęp” zaznacz „Pracownikowi medycznemu” i kliknij „dalej”. Na koniec wyszukaj w bazie dane lekarza, któremu zamierzasz udostępnić Twoje dane – wpisz imię i nazwisko lub ewentualnie Numer PWZ (tj. Numer Prawa Wykonywania Zawodu danego pracownika medycznego), wybierz właściwą osobę i zatwierdź. Możesz udostępnić swoje dane medyczne, w tym e-recepty, bezterminowo lub na czas określony
 • przez SMS - lekarz specjalista może o to poprosić w swoim systemie gabinetowym. Wówczas otrzymasz SMS na numer telefonu, który masz wpisany na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (po zalogowaniu na IKP wybierasz „Moje konto”>> „Edytuj swoje dane” i wpisujesz numer telefonu). Następnie podaj kod z SMS-a lekarzowi, żeby ten wpisał go do systemu i miał na tej podstawie wgląd na 24 godziny w historię Twoich recept.

Jeśli nie udostępnisz swojej dokumentacji, lekarz specjalista może:

 • przekazać lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) pisemną informację na temat zdiagnozowanej choroby i zalecanego leczenia. Lekarz POZ może na podstawie przekazanej informacji przepisać leki bezpłatnie
 • przepisać Ci leki refundowane na zasadach ogólnych.

Jak prawidłowo wystawić receptę?

Osoba, która wystawia receptę dla seniora, w polu „kod uprawnień dodatkowych” umieszcza symbol „S”. Farmaceuta nie ma prawa wpisania ani poprawiania tego kodu na recepcie. Odpłatność za leki jest oznaczana w taki sam sposób, jakby lek był przepisany na zasadach ogólnych (czyli takich jak dla pacjentów poniżej 75 roku życia, np. 50%, 30%, ryczałt). W przypadku wpisania w tej rubryce wartości 100% pacjent otrzyma leki pełnopłatnie. Farmaceuta sprawdza, które z przepisanych leków przysługują pacjentowi bezpłatnie, a następnie wydaje te leki pacjentowi.

Możesz upoważnić farmaceutę do wglądu do Internetowego Konta Pacjenta, aby uzyskał informacje, jakie leki przyjmujesz i na tej podstawie udzielił Ci porady. 

Materiał: pacjent.gov.pl

Oceń artykuł: 1 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (13)

  Gorszy sort, w dniu 01-10-2021 16:22:57 napisał:

  Nauczę moją mamę ,90 lat obsługi elektronicznego konta pacjenta i na mammografię,badanie tarczycy,rehabilitację nie będzie już musiała iść,bo wszystko będzie zdalne i nawet nauczy się obsługi komputera.Dlaczego lekarz nie przyjmuje w gabinecie?bo pacjent może być chory.Kiedy skończy się tą patologia?Nie można leczyć zdalnie i walczyć bez przerwy o podwyżki.Może warto ułatwić lekarzom imigrantom wykonywanie zawodu w Polsce,a nasi niech wyjeżdżają skoro tak nas straszą.

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Emil, w dniu 01-10-2021 19:08:06 napisał:

  Pomysl z tyłka wzięty. Wiadomo, że mało kto z tego skorzysta. Niby coś zrobią, ale, żeby mało osób skorzystało. Wspaniały kraj!

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Krytyk Społeczny , w dniu 01-10-2021 23:07:21 napisał:

  Czysty PR w wykonaniu PiS. Kierowany głównie do swojego elektoratu, wszak niebawem wybory. Były już leki za 1 zł. seniorzy po tych lekach czuli się jak nowo narodzeni.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)