Dziś mamy 25 lipca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

20 lipca 2021

Bezrobocie w powiecie nakielskim. Nareszcie niższe!

fot. arch.

fot. arch.

Wbrew obawom ekspertów rynek pracy zaczyna podnosić się po obostrzeniach związanych z# pandemią koronawirusa. Ofert dzięki pracy sezonowej nie brakuje, a bezrobocie od marca spadło. Także w powiecie nakielskim.

Sytuacja na rynku pracy nie jest tak zła, jak przepowiadano. Od kilku miesięcy notuje się spadek osób pozostających bez pracy. Na koniec maja stopa bezrobocia w całym kraju wyniosła 6,1%. Daje to ponad milion osób w całym kraju, a prawie 71 tysięcy w województwie kujawsko-pomorskim. Analogicznie rok temu wskaźnik ten wynosił niewiele mniej, bo 6%. Jednak w województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia na koniec maja była znacznie wyższa niż krajowa i wyniosła 8,7%. Taki sam wskaźnik odnotowało województwo podkarpackie, a najgorzej w Polsce jest w województwie warmińsko-mazurskim. Nasze województwo zajmuje więc przedostatnie miejsce w kraju. Najlepiej jest w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia na koniec maja wyniosła znacznie mniej niż średnia krajowa, bo 3,7%. Stopa bezrobocia w powiecie nakielskim jest niestety nadal dużo wyższa niż w skali kraju i wynosiła na koniec maja 12%. I tak doszło do jej spadku, bo w lutym tego roku było aż 13,2%.

Mimo tego od marca tego roku notuje się systematyczny spadek bezrobocia w porównaniu do miesięcy z początku roku. Taki trend przejawia się również w naszym powiecie. Zestawienie liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nakle ujęliśmy w tabeli. Dane, które przedstawia PUP są optymistyczne. Jednak zestawiając je ze wskaźnikami zeszłorocznymi można zauważyć, że w ubiegłym roku bezrobocie było jednak niższe. W marcu 2020 roku, czyli wtedy, kiedy zaczęła się pandemia koronawirusa, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Nakle wynosiła 3123 osoby. W tym roku, na koniec marca, bezrobotnych było już 3572, a więc o 449 osób więcej niż rok temu. Podobnie więcej bezrobotnych było w kwietniu.

Dopiero na koniec maja tego roku liczba bezrobotnych spadła nie tylko w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Bezrobotnych jest mniej o 56 osób. – Sytuacja związana z pandemią dała się we znaki. Dopiero od niedawna widać tendencję spadkową – przekazała zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle Agnieszka Jassel. W maju ubiegłego roku w nakielskim PUP zarejestrowanych było 3490 osób, a w maju tego roku zarejestrowane były 3394 osoby, czyli aż o 96 osób mniej. Ten dość wyraźny spadek może być efektem prac sezonowych, głównie w sektorze rolniczym czy turystycznym. – Zimą z reguły zauważamy wzrost stopy bezrobocia, zaczyna ono rosnąć w okresie jesienno-zimowym. Z kolei w okresie letnim zawsze zauważalny jest spadek bezrobocia. Wynika to głównie z prac sezonowych – poinformowała wicedyrektor Jassel. Osoby bezrobotne nie muszą się obawiać tego, że zabraknie dla nich pracy. – Oferty pracy cały czas napływają. Potrzebne są osoby z kwalifikacjami. Mamy również dużo ofert w ramach tzw. robót publicznych. Całkiem sporo jest ofert na proste prace – przekazała wicedyrektor nakielskiego PUP. Należy również pamiętać o tym, że oficjalne dane nakielskiego PUP przedstawiane są na podstawie osób zarejestrowanych jako bezrobotne. W ogóle nie jest ujęta tzw. szara strefa, a jej wielkość trudno oszacować.

Bezrobotni zarejestrowani w PUP w powiecie
Miesiąc rok 2020 rok 2021
marzec 3123 3572
kwiecień 3366 3450
maj 3490 3394
Rok 2021 Bezrobotni zarejestrowani w PUP Bezrobotne kobiety Bezrobotni z prawem do zasiłku Bezrobotne kobiety z prawem do zasiłku
Marzec 3572 2147 651 382
Kwiecień 3450 2081 594 354
Maj 3394 2063 567 341
Oceń artykuł: 0 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 24 (30)

  czytelnik, w dniu 20-07-2021 12:46:50 napisał:

  Jestem ciekaw ile kobiet,mężczyzn ,których dzieci otrzymują 500+ nie pracuje zawodowo? To jest ciekawsze o w/w informacji.Warto się zastanowić i podać z czego oni żyją?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 13 (17)

  Miejscowy, w dniu 20-07-2021 15:58:10 napisał:

  Urząd pracy.Śmiechu warte.Co roku te same wiadomości,o bezrobociu w okresie wakacyjnym i prac sezonowych.Zamknąć tę budę.Same darmozjady tam wysiadują.

  odpowiedz

  • 17 (25)

  Gnojokok, w dniu 20-07-2021 16:08:01 napisał:

  Jak to z czego żyją-rozumiem że to pytanie retoryczne.Żyją z podatków nas wszystkich -z socjalu które na potrzeby walki politycznej PiS postanowił swój elektorat "obdarować" programami plus-tłumacząc im,że to o to teraz pod rządami PiS będzie im się żyło dostatnie.Klasyczna wyborcza korupcja-wydają nie swoje pieniądze .No ale to może wkrótce się skończyć bo dzisiaj Szefowa KE Ursula von der Leyen dała PiSowi miesiąc czasu na to aby ten zaprzestał bolszewickich metod sprawowania rządów w Polsce.Jeżeli tego nie zrobi-Polski ład posypie się jak domek z kart. PiS będzie zmuszony szukać wsparcia finansowego u "Bociana" by zaspokoić potrzeby swojego elektoratu

  odpowiedz

  • 2 (4)

  import, w dniu 21-07-2021 07:44:28 napisał:

  Niższe, bo dzieciaki ludzie wyjechali pracować zagranicą :D

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Dmytro Wyrwijajenko, w dniu 21-07-2021 10:09:45 napisał:

  Ja i moi druzja toże majut pracu. Wszystkie cieszym się z polaków.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Bezrobotny , w dniu 21-07-2021 13:07:31 napisał:

  Do likwidacji to coś

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Dzeremi, w dniu 21-07-2021 16:06:22 napisał:

  Ja tez za granica a nie tyrac na zlodzieja nakielskiego prywaciorza

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Jaros, w dniu 22-07-2021 00:35:42 napisał:

  Połowa Nakła pobiera renty i 500+ to pracować nie trzeba tylko symulować.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Remonty mieszkań
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Wypożyczalnia samochodów
0

Położna radzi. Ból porodowy i metody jego łagodzenia

Kobiety w czasie porodu doświadczają bólu o różnym# stopniu nasilenia, maja również możliwość skorzystania z wielu sposobów radzenia sobie z bólem i jego łagodzenia. Ból odczuwany w czasie porodu nie jest sygnałem o tym, że organizm rodzącej funkcjonuje nieprawidłowo, a wręcz przeciwnie, skurcze macicy powodujące ból doprowadzają w efekcie do radosnego finału, którym jest poród i spotkanie z nowo narodzonym dzieckiem. Hormony, które wydzielają się w trakcie porodu sprawiają, że w dużym stopniu rodząca zapomina o tym co działo się w trakcie porodu. Jakie są metody łagodzenia bólu radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii „Położna na Medal”.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Oszczędności ma co piąty Polak. Wpływ na to miała pandemia

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego# koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, choć 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Dane zgromadzone w BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK pokazują, że nie brakuje powodów, by z większą rozwagą podchodzić do zarządzania domowymi budżetami – na koniec maja suma zaległych zobowiązań ponad 2,7 mln osób sięgnęła 79,4 mld zł.

(czytaj więcej)
0

Kredyt na wakacje. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nadeszły upragnione wakacje. Tysiące Polaków wypoczywają nad# polskim morzem, w górach lub za granicą, korzystając z tego, że znowu możemy swobodnie się przemieszczać, a życie wraca do normalności po pandemii. Płacimy za to wysoką cenę i dosłownie, bo koszty zorganizowania letniego urlopu w porównaniu do ubiegłego sezonu, w zależności od destynacji i wybranego komfortu, wzrosły nawet o 70 proc. Nie jest to zaskakujące zjawisko, ponieważ branża turystyczne chce odrobić straty po zeszłorocznych obostrzeniach. Jesteś w tej grupie, która jeszcze nie zaplanowała wypoczynku, bo odstraszają Cię wysokie koszty? Myślisz o zaciągnięciu kredytu na wakacje, ale obawiasz się, czy to dobry pomysł, bo korona-kryzys jeszcze nie minął, a w mediach straszą, że „prawdziwa” recesja dopiero ma przyjść? Głowa do góry! W nowym cyklu poradnikowym Intrum „Ogarniam finanse” radzimy, jak bezpiecznie i „mądrze” pożyczyć pieniądze na zorganizowanie wyjazdu, by z wakacji nie wrócić z finansowym kacem i nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

(czytaj więcej)