Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 kwietnia 2020

Biblioteka poleca książki z Ibuk Libry. Kody można pobierać w wypożyczalni

W cyklu „Książki z Ibuk Libry” prezentujemy wybrane pozycje z platformy Ibuk Libry - #zawierającej elektroniczne wersje książek specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych wielu polskich oficyn – dostępne dla użytkowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią.

Dla przypomnienia – dostępność do publikacji znajdujących się w dyspozycji Kujawsko-Pomorskiego Elektronicznego Zasobu Bibliotecznego, do którego należy nakielska biblioteka, uzyskuje się w momencie pozyskania kodu PIN. W okresie stanu epidemii kody można pobierać w Wypożyczalni Książek przy ul. Dąbrowskiego 20 w Nakle:

  • telefonicznie: 52 386 08 65
    w poniedziałek, środę, piątek w godz. 9.00-14.00
  • meilowo: wypozyczalnia@biblioteka-naklo.pl

Remigiusz Piotrowski ,,Artyści w okupowanej Polsce. Zdrady, triumfy, dramaty”

Pozycja opisuje losy wybranych artystów podczas najtragiczniejszego konfliktu zbrojnego XX wieku. Są to reżyserzy, muzycy, pisarze, poeci oraz aktorzy, którzy podczas niemiecko-sowieckiej okupacji przebywali na ziemiach polskich, szczególnie w Warszawie oraz na Kresach. Remigiusz Piotrowski przybliżył czytelnikowi znane gwiazdy teatralne i kinowe, sławy przedwojennej estrady i popularnych literatów. Autor opisał młodych i zdolnych artystów rozpoczynających karierę. Na kartach książki znajdujemy opis losów m.in. E. Bodo, M. Fogga, D. Szaflarskiej, J. Iwaszkiewicza, Cz. Miłosza, S. Witkiewicza, J. Waldorffa, J. Andrzejewskiego, L. Schillera, K.K. Baczyńskiego. Czytając tę publikację poznajemy codzienne troski i drobne radości bohaterów. Dowiadujemy się, w jaki sposób zarabiali na życie, gdy polska sztuka i kultura były zakazane i tępione. Osoby przedstawione w książce walczyły z okupantem w szeregach AK, były więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów. Wśród opisanych postaci byli także kolaboranci i zdrajcy. Losy wielu z nich owiane są tajemnicą, a postawa niektórych do dnia dzisiejszego budzi kontrowersje. Książka została wzbogacona fotografiami pochodzącymi m.in. z Narodowego Archiwum Cyfryzacji, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Materiał: Jolanta Dąbrowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)