Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

23 listopada 2022

Bike’owa podróż Daniela Kocuja. Australijska przygoda

fot. powierzone

fot. powierzone

Podróżować można na wiele sposobów. Gość, który zawitał do nakielskiej biblioteki 21 listopada wybrał jako swój wehikuł rower#. Daniel Kocuj w czerwcu 2015 r. wyruszył w podróż z Sydney do Szczecina.

Potrzebny był do tego rower, który pojedzie po trudnym terenie, trekkingowy. Jednak tzw. gotowiec poza tym, że drogi, to w razie awarii mógłby sprawić, że nie można byłoby go samodzielnie naprawić. W związku z tym zbudował go sam i m.in. do kołowych obręczy wplótł 36, a nie, tak jak to robią obecnie producenci, 18-20 szprych. Jest to ważne, gdyż ich liczba decyduje o sile koła. Ekwipunek, który ze sobą zabrał ważył 65 kilogramów, z czego dużą cześć zajmowała woda – 18 l - z uwagi na ok. 400 km odcinki między jej źródłami dostępu. Średni dzienny dystans wynosił 70 km.

Planując podróż zakładał, że zajmie mu ona półtora, może 2 lata.

Przez 6 tygodni australijskiej przygody (2400 km) towarzyszył mu amerykański przyjaciel Zander.

W trakcie dołączył też spotkany na trasie, również podróżujący rowerem, Australijczyk Nick, nazwany przez wędrowców Rambo. To człowiek żyjący w symbiozie z naturą, nauczył ich zdobywać wodę, łowić, piec chleb w ogniu. Pan Daniel towarzystwo miał do końca podróży po Australii, dalsza odbyła się samotnie. Choć nie dosłownie, gdyż podczas swoich wojaży spotkał wielu ludzi, którzy wielokrotnie mu pomogli. Poza pedałowaniem, podziwianiem krajobrazów zakosztował też m.in. pracy przy remoncie domu, na fermie arbuzów i skręcając prze 3 miesiące szprychy w sklepie rowerowym.

Podczas podróży przejechał przez prawie wszystkie krainy geograficzne - tajgę, sawannę, pustynie, dżungle. Zakosztował różnorodności kulturowej.

Australia urzekła i jednocześnie dała do wiwatu m.in. przepastnymi odległościami, Indonezję zapamięta z wszechobecnej biedy i ludzkiej serdeczności, Tajlandię nazwał rajem, w Birmie zakosztował kilkudniowego śmigusa–dyngusa, pobyt w Indiach kojarzyć się będzie choćby z 2-tygodniowym pobytem w szpitalu. Ale przede wszystkim to napotkani lidzie i spędzone z nimi chwile zapadną najgłębiej w pamięci podróżnika.

Po trwającej nie 2, a 4 lata podróży niespodziewanie w 2020 r. musiała zostać przerwana przez pandemię.
Dotychczasowy pokonany dystans to 16 664 km, a na kontynuację przygody podróżniczy rower, nazwany przez właściciela Hefajstosem, czeka w Wietnamie.

Relację ze swoich przygód podróżnik zamieścił w pięknie zilustrowanej książce „Bike’owa podróż. Z Sydney do Szczecina. Cz. 1”

Daniel Kocuj jest też autorem bloga www.bike2.be.

Materiał: Jolanta Dąbrowska / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)