Dziś mamy 30 listopada 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

05 października 2021

Ceny rosną, a umowy się zmieniają. Stabilizacja na rynku mieszkaniowym

fot. pow.

fot. pow.

Miniony rok był bardzo trudny, zwłaszcza jeśli spojrzeć na# rynek nieruchomości od strony wynajmu mieszkań. Obecnie sytuacja znacznie się zmieniła, a eksperci z branży mówią o stabilizacji. Duży udział ma w tym powrót studentów na uczelnie, którzy już w wakacje rozpoczęli intensywne poszukiwania pokoi i kawalerek na wynajem.

W ubiegłym roku mówiło się o poważnym załamaniu rynku. Trudna sytuacja dotknęła zwłaszcza tych, którzy wynajmowali mieszkania i pokoje. Jaka wynika z rocznego raportu NBP: “obostrzenia wprowadzone w 2020 r. w związku z pandemią COVID19 spowodowały gwałtowne i znaczące załamanie koniunktury na rynku najmu mieszkań, co spowodowało wzrost pustostanów, spadek przychodów z wynajmu oraz wzrost konkurencji wśród wynajmujących i z korektę w dół stawek czynszu najmu”.

Nie ma żadnych wątpliwości, że jedną z przyczyn było wprowadzenie nauki zdalnej, w tym również dla studentów, którzy pozostali w domach rodzinnych i nie decydowali się na wynajem w miasteczkach akademickich.

Załamanie rynku wynajmu mieszkań

Trudny rok 2020 wprowadził ponure nastroje. Pokoje i mieszkania wynajmowane w roku akademickim 2019/2020 wróciły na rynek po zakończeniu letniego semestru, ale nie pojawili się studenci, którzy chcieliby je wynająć wraz z rozpoczęciem kolejnego. Dla wielu najemców był to moment krytyczny, który zmusił ich do podjęcia trudnej decyzji - przeczekać albo znaleźć alternatywę. - Zmiany na rynku wynajmu mieszkań stały się widoczne. Część najemców zdecydowała się na przekształcenie pokoi czy mieszkań w kwatery pracownicze - komentuje Marcin Kuryło, ekspert z Horyzontu Inwestycji. - Do tej pory rynek wynajmu odbudowywał się głównie dzięki pracownikom sezonowym. - dodaje. Do pokoju, w którym mieszkał na przykład jeden student i płacił za niego 700-800 zł, dzisiaj można wstawić dwa, czasem nawet trzy, łóżka, biorąc za każde z nich 500 zł. Bardzo szybko okazało się, że jest to całkiem ciekawy i dobry biznes.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2021 roku sytuacja ulegnie znaczniej zmianie i to na korzyść najemców, bo studenci wracają na uczelnie.

Powrót studentów na uczelnię to szansa na stabilizację rynku

Zdecydowana większość uczelni zdecydowała się prowadzić zajęcia w trybie hybrydowym. Wykłady w dalszym ciągu będą prowadzone zdalnie, ale ćwiczenia i laboratoria mają odbywać się stacjonarnie. - W tym roku, mniej więcej od połowy sierpnia, przez właściwie cały wrzesień obserwowaliśmy bardzo duże zainteresowanie małymi mieszkaniami typu kawalerka oraz powrót zainteresowania pokojami. - informuje Marcin Kuryło. To dobra informacja dla wszystkich tych, którzy postanowili przeczekać trudny okres i nie przekształcać mieszkań na kwatery pracownicze.

Można śmiało powiedzieć, że sezon akademicki 2021/2022 spowoduje stabilizację na rynku wynajmu. - Na chwilę obecną kuleje najem krótkoterminowy i pewnie jeszcze trochę potrwa, zanim się odbuduje. Niewykluczone, że właściciele właśnie takich lokali zdecydują się wynajmować je studentom. Ten trend też obserwujemy, ale jest to na razie znikomy odsetek właścicieli. Większość z nich czeka, aż rynek mieszkań na najem krótkoterminowy odbuduje się na dobre, przez co będą zarabiali lepsze pieniądze niż z wynajmu pokoi czy mieszkań dla studentów. - dodaje ekspert z Horyzontu Inwestycji.

Ceny rosną, a umowy się zmieniają

Zmieniły się zapisy w umowach najmu. Wiele osób, nie tylko studentów, wciąż obawia się powrotu obostrzeń i lockdownu, a przez to chcą zapewnić sobie możliwość zawieszenia czy szybkiego wypowiedzenie umowy. Jak tłumaczy Marcin Kuryło - Właściciele mieszkań nie bardzo chcą się na to godzić. Właściwie bardzo niewielki odsetek zgadza się na takie klauzule w umowie z tego względu, że mają dość duże zainteresowanie swoimi mieszkaniami, pokojami dla wynajmu do studentów.
Popyt na mieszkania stale rośnie, tych z kolei nie przybywa, a w zasadzie po 2020 roku tylko ich ubyło, bo część została przerobiona na kwatery pracownicze. To ciągnie za sobą konsekwencje w postaci wzrostu cen praktycznie w każdym mieście akademickim. Z tego względu dużym powodzeniem cieszą się gotowce inwestycyjne. To segment rynku, który w ostatnim czasie praktycznie nie funkcjonował, a dzisiaj zaczyna być bardzo atrakcyjny i wielu fliperów przygotowuje mieszkania inwestycyjne pod studentów.

Horyzont Inwestycji to firma, która specjalizuje się w wąskiej dziedzinie inwestowania pieniędzy, jaką jest rynek nieruchomości. Inwestuje w mieszkania, grunty, buduje całe osiedla oraz przeprowadza rewitalizacje całych obiektów. Na przełomie ostatniego, kryzysowego roku, firma zrealizowała ponad 100 inwestycji, na łączną kwotę blisko 60.000.000 złotych.

Materiał: Karolina Cempel

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)