Dziś mamy 26 stycznia 2022, środa, imieniny obchodzą:

01 listopada 2021

Cmentarze wymagają większej cyfryzacji? Wyniki ankiety jednoznaczne

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W celu zdiagnozowania bieżącej sytuacji w# listopadzie-grudniu 2020 r. przeprowadzono ankietę, która rozesłana została do wszystkich gmin w Polsce. Ankietę wypełniło 2.118 gmin, uzyskanie danych dotyczących co najmniej połowy cmentarzy, w tym większości cmentarzy czynnych.

Według wyników ankiety w Polsce znajduje się 12 269 cmentarzy o łącznej powierzchni 16 077 ha. Najczększą część tej liczby stanowią cmentarze wyznaniowe (Wykres nr 1).

Obecnie co najmniej 10% cmentarzy ogółem jest zarządzanych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych, w tym ponad połowa cmentarzy komunalnych i 3% cmentarzy wyznaniowych (Wykres nr 2). Nadal istnieje co najmniej kilkadziesiąt dużych (wielohektarowych) cmentarzy, które nie zostały ucyfrowione. W większości gminy korzystają z zakupionych systemów lub usług zewnętrznych (Wykres 3).

Powyższe dane potwierdzają potrzebę opracowania i wdrożenia centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce. Co istotne w projekcie przewidziano umożliwienie integracji danych z istniejącymi systemami i rejestrami zewnętrznymi. Dzięki temu gminy posiadające własne systemy do zarządzania cmentarzami będą mogły nadal z nich korzystać i przekazywać dane do systemu CMP.

Respondenci zostali poproszeni także o wskazanie najistotniejszych finkcjonalności systemu teleinformatycznego do zarządzania cmentarzem. Wyszukiwarka grobów np. poprzez nazwisko była wskazywana najczęściej (Wykres 4).

Projekt Cyfryzacja Miejsc Pamięci obejmujący stworzenie centralnej wyszukiwarki umożliwiającej znalezienie miejsc pochówków niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju oraz informacji nt. grobów i osób pochowanych, ze szczególnym uwzględnieniem osób zasłużonych wychodzi na przeciw potrzebom zarządcy cmentarzy i obywateli.

Szczegółowe wyniki ankiety są dostępne w materiałach poniżej.

Materiał: gov.pl

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    NAkeilanka, w dniu 02-11-2021 10:14:01 napisał:

    A może trzeba też pomyśleć nad regałem, gdzie będzie można odłożyć używane znicze? Ceny zniczy jak wiemy są dość wysokie, mogłoby odciążyć to portfel najuboższym, mało tego jest to rozwiązanie ekonomiczne.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Unamel buraczki tarte 460g
4,44PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Fotobombki
19,90PLN
Karkówka wieprzowa
12,49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)