Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

30 października 2022

Co robić, aby dobrze spać ? Przyczyny bezsenności

fot. freepik

fot. freepik

Zmiana czasu z letniego na zimowy, mimo coraz liczniejszych głosów ekspertów, nie przynosi to# oczekiwanych efektów ekonomicznych. Także lekarze nie mają wątpliwości, że zmieniając czas ingerujemy w nasz zegar biologiczny, co skutkuje określonymi negatywnymi reakcjami ze strony organizmu.

Zmiana czasu na zimowy jest trudnym momenem dla rytmu snu, dlatego tak ważne jest, żeby w tym okresie szczególnie zadbać o higienę snu, a w ciągu dnia maksymalnie wykorzystać światło słoneczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze snem, kiedy sen jest najlepszy i co robić aby dobrze spać, a także jak przetrwać zmianę czasu bez szkody dla zdrowia, mogą Państwo dowiedzieć się z:

- komunikatu pt. „Rytm snu nie zegarek – lepiej go nie przestawiać!”
- autoryzowanego wywiadu pt. „Jak dobrze spać po pięćdziesiątce?” z prof. dr. hab. n. med. Adamem Wichniakiem z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Więcej o przyczynach bezsenności, o tym jaką rolę w prawidłowej regulacji procesów snu pełnią światło i melatonina, oraz o metodach leczenia zaburzeń rytmu snu mogą się Państwo dowiedzieć z wykładu prof. dr hab. n. med. Adama Wichniaka pt. „Sen w dobie pandemii”, który odbył się podczas pierwszego dnia XXI Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie” 23 września br (02:09-02:30).

LINK

Zachęcamy do zapoznania się z całością wystąpienia pana prof. Adama Wichniaka i podjęcie tego bardzo aktualnego tematu. Warto wiedzieć jak można sobie pomóc samemu, a kiedy należy skorzystać z pomocy lekarza. Problemów ze snem nie należy bagatelizować!

Materiał: Ewa Dux-Prabucka / Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Poduszki świąteczne
40,00PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)