Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

30 października 2022

Co robić, aby dobrze spać ? Przyczyny bezsenności

fot. freepik

fot. freepik

Zmiana czasu z letniego na zimowy, mimo coraz liczniejszych głosów ekspertów, nie przynosi to# oczekiwanych efektów ekonomicznych. Także lekarze nie mają wątpliwości, że zmieniając czas ingerujemy w nasz zegar biologiczny, co skutkuje określonymi negatywnymi reakcjami ze strony organizmu.

Zmiana czasu na zimowy jest trudnym momenem dla rytmu snu, dlatego tak ważne jest, żeby w tym okresie szczególnie zadbać o higienę snu, a w ciągu dnia maksymalnie wykorzystać światło słoneczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze snem, kiedy sen jest najlepszy i co robić aby dobrze spać, a także jak przetrwać zmianę czasu bez szkody dla zdrowia, mogą Państwo dowiedzieć się z:

- komunikatu pt. „Rytm snu nie zegarek – lepiej go nie przestawiać!”
- autoryzowanego wywiadu pt. „Jak dobrze spać po pięćdziesiątce?” z prof. dr. hab. n. med. Adamem Wichniakiem z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Więcej o przyczynach bezsenności, o tym jaką rolę w prawidłowej regulacji procesów snu pełnią światło i melatonina, oraz o metodach leczenia zaburzeń rytmu snu mogą się Państwo dowiedzieć z wykładu prof. dr hab. n. med. Adama Wichniaka pt. „Sen w dobie pandemii”, który odbył się podczas pierwszego dnia XXI Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie” 23 września br (02:09-02:30).

LINK

Zachęcamy do zapoznania się z całością wystąpienia pana prof. Adama Wichniaka i podjęcie tego bardzo aktualnego tematu. Warto wiedzieć jak można sobie pomóc samemu, a kiedy należy skorzystać z pomocy lekarza. Problemów ze snem nie należy bagatelizować!

Materiał: Ewa Dux-Prabucka / Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)