Dziś mamy 28 listopada 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2022

Ćwiczą zasilanie miejscowości w energię. Na wypadek braku prądu

fot. powierzone

fot. powierzone

Kujawsko-pomorskie będzie miało, na wypadek przerwy w dostępie energii elektrycznej, alternatywne źródło zasilania.# Żołnierze 8K-PBOT wspólnie z OSP i ludnością cywilną, ćwiczyli w Bysławiu.

Terytorialsi z całej Polski w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny.

Bycie zawsze gotowym i zawsze blisko, to motto terytorialsów.

Mogą to osiągnąć jedynie poprzez wspólne ćwiczenia pomiędzy żołnierzami, innymi służbami a ludnością cywilną.

Taka właśnie współpraca ma miejsce już od dłuższego czasu, m.in. między mieszkańcami i służbami z Bysławia a żołnierzami z 8K-PBOT. To właśnie w tej miejscowości, w ostatnim czasie żołnierze ćwiczyli możliwość podłączania alternatywnego źródła energii. Sołtys wsi pan Wojciech Słupiński zaznaczył, że tylko ćwiczenia dają poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że pomoc przyjdzie bardzo szybko. „Na początku należy poznać swoje możliwości, w zakresie osobowym, ale również i możliwości techniczne sprzętu. Sprzęt cywilny w wielu przypadkach różni się od sprzętu wojskowego. Dlatego musimy się wzajemnie szkolić.” Tym razem podłączenie alternatywnego źródła zasilania dla ponad połowy mieszkańców wsi, zajęło niespełna godzinę. Agregat pracował bez przerwy przez dobę. „To są nasze wspólne, kolejne ćwiczenia. Było bardzo dobrze, a efekt i szybkość przerósł nasze oczekiwania”- podkreślił sołtys, który równocześnie jest ratownikiem OSP i zasiada w zarządzie straży.

Żołnierze brygady dysponują dodatkowymi agregatami. Ten który został użyty w Bysławiu to tylko 1/3 zestawu. Całość może zabezpieczyć miejscowość w blisko 900 Kw energii.

„Tylko działania ludności cywilnej, w tym przypadku pana Miłosza Kiedrowskiego, który udostępnił teren swojej firmy do ćwiczeń, żołnierzy i innych służb w tym Enei Chojnice i posterunku Tuchola, gwarantuje sukces akcji”- podsumował ćwiczenia sołtys.

Materiał: ppor. Julia Rozworowska / dział prasowy 8K-PBOT

Oceń artykuł: 4 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (9)

  Klaus, w dniu 24-11-2022 10:15:28 napisał:

  Taaa w Turcji zrobi się bałagan i nie będzie tej ropy do tych generatorów. Wszystko jest zaplanowane. Wielki resecik ciąg dalszy.

  odpowiedz

  • 14 (16)

  Mateusz Moradziecki, w dniu 24-11-2022 10:23:28 napisał:

  przecie tępa propaganda w tvp i czołowi rządowi propagandziści mówi że mamy wszystkiego od cholery, węgla na 200 lat, gazu tyle że to Niemcy będą kupywać od nas a hajs pożycza od nas cały świat. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Bieda i średniowiecze już wkrótce.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Reset, w dniu 24-11-2022 10:27:59 napisał:

  Muszą odstawiać przedstawienie, w wojsku jest taki bu**el że nie będą wstanie nic zrobić. Po za tym wszystko jest ustawka zaplanowane działania. Już się nawet nie kryją z wielkim resetem

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Ja, w dniu 24-11-2022 13:24:01 napisał:

  Wstyd żenada ludzie ile jeszcze wytrzymiemy

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Mochrawiecki , w dniu 24-11-2022 14:27:51 napisał:

  Rządzą nami patologiczni i niebezpieczni ludzie

  odpowiedz

  • 5 (5)

  ...., w dniu 24-11-2022 15:54:19 napisał:

  Przyjazna energia 22 z dieslowskiego agregatu. Mój tdi też jest przyjazny, a chcą ich zakazać

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Sławek, w dniu 24-11-2022 17:59:57 napisał:

  Po upadku tzw. komuny myslałem , że czasy z 20-tym stopniem zasilania już nie wrócą . Zapomniałem o bezgranicznej głupocie tego narodu podczas wyborów władz . Niech nam żyje IV pisowsko katolicka RP !

  odpowiedz

  • 1 (1)

  On, w dniu 26-11-2022 19:11:32 napisał:

  OSP też bawi się w to coś bo nie wiem jak to nazwać

  odpowiedz

  • 0 (0)

  On, w dniu 27-11-2022 09:20:38 napisał:

  Dzieci weźcie się za naukę

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Jaja z Polaków!, w dniu 27-11-2022 21:04:25 napisał:

  Ten rząd jest "Wielki,"( najpierw zabrał nam węgiel , teraz oddaje nam w znacznie wyższej cenie, a my całujemy go po dupie za te "dobrodziejstwa' jakby naprawdę zrobił coś dobrego. Podobnie ma się cena prdu, który przecież jest produkowany na polskim węglu.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe

Wczoraj nakielscy policjanci przyłączyli się do obchodów# Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mundurowi podczas prowadzonych kontroli apelowali do uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

(czytaj więcej)
0

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

(czytaj więcej)