Dziś mamy 29 listopada 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2022

Ćwiczą zasilanie miejscowości w energię. Na wypadek braku prądu

fot. powierzone

fot. powierzone

Kujawsko-pomorskie będzie miało, na wypadek przerwy w dostępie energii elektrycznej, alternatywne źródło zasilania.# Żołnierze 8K-PBOT wspólnie z OSP i ludnością cywilną, ćwiczyli w Bysławiu.

Terytorialsi z całej Polski w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny.

Bycie zawsze gotowym i zawsze blisko, to motto terytorialsów.

Mogą to osiągnąć jedynie poprzez wspólne ćwiczenia pomiędzy żołnierzami, innymi służbami a ludnością cywilną.

Taka właśnie współpraca ma miejsce już od dłuższego czasu, m.in. między mieszkańcami i służbami z Bysławia a żołnierzami z 8K-PBOT. To właśnie w tej miejscowości, w ostatnim czasie żołnierze ćwiczyli możliwość podłączania alternatywnego źródła energii. Sołtys wsi pan Wojciech Słupiński zaznaczył, że tylko ćwiczenia dają poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że pomoc przyjdzie bardzo szybko. „Na początku należy poznać swoje możliwości, w zakresie osobowym, ale również i możliwości techniczne sprzętu. Sprzęt cywilny w wielu przypadkach różni się od sprzętu wojskowego. Dlatego musimy się wzajemnie szkolić.” Tym razem podłączenie alternatywnego źródła zasilania dla ponad połowy mieszkańców wsi, zajęło niespełna godzinę. Agregat pracował bez przerwy przez dobę. „To są nasze wspólne, kolejne ćwiczenia. Było bardzo dobrze, a efekt i szybkość przerósł nasze oczekiwania”- podkreślił sołtys, który równocześnie jest ratownikiem OSP i zasiada w zarządzie straży.

Żołnierze brygady dysponują dodatkowymi agregatami. Ten który został użyty w Bysławiu to tylko 1/3 zestawu. Całość może zabezpieczyć miejscowość w blisko 900 Kw energii.

„Tylko działania ludności cywilnej, w tym przypadku pana Miłosza Kiedrowskiego, który udostępnił teren swojej firmy do ćwiczeń, żołnierzy i innych służb w tym Enei Chojnice i posterunku Tuchola, gwarantuje sukces akcji”- podsumował ćwiczenia sołtys.

Materiał: ppor. Julia Rozworowska / dział prasowy 8K-PBOT

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (9)

  Klaus, w dniu 24-11-2022 10:15:28 napisał:

  Taaa w Turcji zrobi się bałagan i nie będzie tej ropy do tych generatorów. Wszystko jest zaplanowane. Wielki resecik ciąg dalszy.

  odpowiedz

  • 14 (16)

  Mateusz Moradziecki, w dniu 24-11-2022 10:23:28 napisał:

  przecie tępa propaganda w tvp i czołowi rządowi propagandziści mówi że mamy wszystkiego od cholery, węgla na 200 lat, gazu tyle że to Niemcy będą kupywać od nas a hajs pożycza od nas cały świat. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Bieda i średniowiecze już wkrótce.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Reset, w dniu 24-11-2022 10:27:59 napisał:

  Muszą odstawiać przedstawienie, w wojsku jest taki bu**el że nie będą wstanie nic zrobić. Po za tym wszystko jest ustawka zaplanowane działania. Już się nawet nie kryją z wielkim resetem

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Ja, w dniu 24-11-2022 13:24:01 napisał:

  Wstyd żenada ludzie ile jeszcze wytrzymiemy

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Mochrawiecki , w dniu 24-11-2022 14:27:51 napisał:

  Rządzą nami patologiczni i niebezpieczni ludzie

  odpowiedz

  • 5 (5)

  ...., w dniu 24-11-2022 15:54:19 napisał:

  Przyjazna energia 22 z dieslowskiego agregatu. Mój tdi też jest przyjazny, a chcą ich zakazać

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Sławek, w dniu 24-11-2022 17:59:57 napisał:

  Po upadku tzw. komuny myslałem , że czasy z 20-tym stopniem zasilania już nie wrócą . Zapomniałem o bezgranicznej głupocie tego narodu podczas wyborów władz . Niech nam żyje IV pisowsko katolicka RP !

  odpowiedz

  • 1 (1)

  On, w dniu 26-11-2022 19:11:32 napisał:

  OSP też bawi się w to coś bo nie wiem jak to nazwać

  odpowiedz

  • 0 (0)

  On, w dniu 27-11-2022 09:20:38 napisał:

  Dzieci weźcie się za naukę

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Jaja z Polaków!, w dniu 27-11-2022 21:04:25 napisał:

  Ten rząd jest "Wielki,"( najpierw zabrał nam węgiel , teraz oddaje nam w znacznie wyższej cenie, a my całujemy go po dupie za te "dobrodziejstwa' jakby naprawdę zrobił coś dobrego. Podobnie ma się cena prdu, który przecież jest produkowany na polskim węglu.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa hal
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)