Dziś mamy 18 sierpnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2022

"Czternastki" dla emerytów. Nie trzeba składać wniosków

W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana od # 25 sierpnia do 20 września. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. ZUS z urzędu wypłaci uprawnionym dodatkowe roczne świadczenie.

Czternastą emeryturę dostaną osoby, które na 24 sierpnia będą miały prawo do wypłaty jednego ze świadczeń długoterminowych z ZUS, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy tzw. świadczenia Mama 4+. Czternastki
nie dostaną osoby, które na 25 sierpnia będą mieć zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków). W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne  zostanie przekazane z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS z urzędu wypłaci czternastą emeryturę. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Czternasta emerytura w tym roku wyniesie 1338,44 zł brutto. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe np. emerytura, renta nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł brutto, to czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli 1238,44 zł brutto. Jeśli świadczenie będzie wyższe niż 4188,44 zł brutto, to czternastka
nie będzie przysługiwać- wyjaśnia rzeczniczka.

W ubiegłym roku to dodatkowe świadczenie otrzymało w sumie ponad 9 mln osób,
w województwie kujawsko-pomorskim 425,5 tys. Łączna kwota wypłaconych czternastek w regionie wyniosła niemal pół miliarda złotych, w kraju prawie 9 mld zł.

Dodatkowe świadczenie pieniężne oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoim świadczeniobiorcom wypłaca także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biura Emerytalne i Biuro Emerytalne Służby Więziennej. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń
np. emerytury z ZUS i KRUS osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które będzie wypłacał ZUS. Co ważne z kwoty „czternastki”, nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

materiał: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 10 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (20) Zgłoś naruszenie zasad

  • -20 (24)

  Danka , w dniu 30-06-2022 12:35:38 napisał:

  No zjednoczeni z opozycją do krytykowania wystąp. Brawo rząd , chociaż mnie to nie dotyczy bo dużo przekraczam próg,ale dla innych to dobra sprawa .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (9)

  Mela, w dniu 30-06-2022 12:38:08 napisał:

  Jak się nie mylę!!? , to będzie że donek Oskar to wymyślił.

  odpowiedz

  • 14 (18)

  Mariusz , w dniu 30-06-2022 14:47:52 napisał:

  inflacja szaleje szaleje szaleje... ciekawe dlaczego

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  Ja, w dniu 30-06-2022 15:22:09 napisał:

  Co to jest jednorazowe 1000 co niektórzy przez inflacje dostali do łapy co miesiąc po 6000 więcej brawo brawo

  odpowiedz

  • -9 (15)

  Danka , w dniu 30-06-2022 16:54:04 napisał:

  Do ja też dostałeś miewam ,no widzisz taki to ten rząd zły. Z donka 5 zł podwyżki emerytury no przez cały rok taki to sukces miała twoja partia. Jak w Bydgoszczy parę groszy nie chcą dać kierowcą a sobie podwyżki po tysiące złotych. A przypomnę że w Bydgoszczy rządzą zwolennicy ryżego " Oskara.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (16)

  Moawiecki, w dniu 30-06-2022 17:37:37 napisał:

  Danka Ty wojowniczko pislandu pisdnieta w ten nakielski pusty łeb. Całe życie żyjesz z zasiłków to za pis żyje Ci się najlepiej, zamiast dupe do pracy ruszyć

  odpowiedz

  • -4 (12)

  Danka , w dniu 30-06-2022 18:44:54 napisał:

  Do Moawiecki no widzisz pomyliłeś się byłam kiedyś w Nakle nad Notecią od 45 lat mieszkam w Warszawie i pislandia wogule mnie nie interesuje.A co do mojej emerytury to łajzo możesz tylko pomarzyć 6200 netto . To myślę nierobie że to tylko marzenia twoje. Ale próbuj dalej może Oskar donek ci pomoże .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 1 (5)

  Ooo, w dniu 30-06-2022 22:41:14 napisał:

  Tylko 6 200 to co Ty w życiu robiłęś - pewnie mundurowy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  Obserwator , w dniu 30-06-2022 23:45:48 napisał:

  Rozdawajcie więcej to nigdy nie opanujemy tej inflacji...

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Rozbior, w dniu 01-07-2022 07:41:15 napisał:

  to wychodzi średnio ok 110 zł miesięcznie. Czy te 14 emerytury nawet z 13 chociaż w połowie pokryją wyższe wydatki jakie obecnie są? W grudniu (przed tą dziwną wojną) inflacja wynosila ponad 9% więc kogo to wina? Teraz sobie znaleźli wymówkę, a tak naprawdę rozwalili gospodarkę. Za chwilę mali i średni rolnicy będą likwidować gospodarstwa, ze względu na chore wymogi ceny i opłaty, zostaną same wielkie molochy i o to im wszystkim chodzi. Kompletnie nie mamy mieć niczego i być uzależnionym od jedynie od nich, ich dopłat i łaskawości. Zobaczycie co to będzie za kilka lat, reglamentowana żwyność i energią, likwidacja gotówki na rzecz totalnej kontroli i posłuszeństwa...

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Pytam, w dniu 01-07-2022 11:51:06 napisał:

  Czy Danka to Zofia, Grażynka itp itd?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)