Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2022

Dbamy i chronimy. Wsparcie na opiekę nad zabytkami

fot. archiwum

fot. archiwum

Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie aż po restaurację dzieł sztuki – samorząd # województwa od 14 lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. Tegoroczne rekordowe wsparcie wyniosło blisko 17 mln zł. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się prace między innymi prace konserwatorskie przy wieży bramnej w Zamku Bierzgłowskim (w powiecie toruńskim) oraz w kościołach we Włókach i Sicienku (oba w powiecie bydgoskim) i Papowie Toruńskim (powiat toruński). Dziś, 11 sierpnia świętujemy Dzień Konserwatora Zabytków.

- Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wyniosło 300 tysięcy złotych. Wśród 197 wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.

Lista wszystkich dotacji z podziałem na powiaty (PDF) w plikach.


Prace dofinansowane w tegorocznej edycji to między innymi:

  roboty budowlano-konserwatorskie polegające na remoncie dachu kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim,
  prace konserwatorskie wieży bramnej - renowacja elewacji ceglanej i kamiennej Zamku Bierzgłowskiego (gotycki zamek pokrzyżacki, XIII/XIV w.) ,
remont konserwatorski elewacji kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Sicienku - etap VI,
 prace konserwatorskie i restauratorskie przy nastawie ołtarza głównego z kościoła we Włókach.

W powiecie nakielskim dofinansowanie przyznano dla trzech obiektów zabytowych. To budynek I LO w Nakle, kościół pw. św. Wawrzyńca w Nakle oraz kościół pw. NMP w Potulicach.

Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.


Marszałkowski program ochrony zabytków w liczbach:

    program realizujemy od 14 lat
    na realizację ponad 2 tysięcy projektów trafiło dotychczas 140 mln zł
    rekordowe 17 mln zł wyniosło ubiegłoroczne wsparcie
    w 2022 roku dotacje trafiły na realizację 197 zadań na terenie całego regionu.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego/red.

Oceń artykuł: 3 8
Pliki do pobrania
Podział na powiaty - aktualny 2022.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  look back, w dniu 11-08-2022 17:37:41 napisał:

  na zabytki jest a gospodarka upada. na wyspie wielkanocnej zrobili tak samo budowali pomniki zamiast łodzi.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Ewa, w dniu 12-08-2022 18:38:43 napisał:

  Niech obrzydliwie bogaty kler katolicki sam finansuje swoje sakralne budowle.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  w, w dniu 12-08-2022 20:38:24 napisał:

  A w Szubinie nie trzeba żadnych dotacji. W naszej przebogatej gminie stać nas na naprawę fontanny za ćwierć miliona. To nic, że nie będzie na dojazdy dzieci do szkół, ważne, że woda na betonowym rynku radośnie tryska i schładza ciała meneli.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Dedal, w dniu 13-08-2022 00:24:15 napisał:

  Kościoły to budynki użytkowe, po co traktować je w wyjątkowy sposób? Na dyskoteki też będzie dofinansowanie?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Budowa magazynów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Budowa hal
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)