Dziś mamy 28 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

07 lutego 2023

Delegacje pod pomnikiem Powstańców. Rocznica bitwy o Paterek

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

Rocznica bitwy o Paterek z dnia 7 lutego 1919 roku wypada na dzisiejszy dzień. Ponad 100 lat temu, tego dnia Powstańcy rozbili siły# niemieckie i odzyskali Paterek. W celu zachowania pamięci o poległych podczas zażartych walk postawiono pomnik, który po wielu przejściach spowodowanych zawirowaniami historycznymi i przemieszczeniu o kilka metrów stoi po dziś dzień. Aktualnie stanowi centrum Ronda im. Powstańców Wielkopolskich w Paterku.

Z tej okazji, w ramach upamiętnienia poświęcenia Powstańców broniących swojej Ojczyzny liczne delegacje złożyły wieńce kwiatowe oraz znicze pod pomnikiem. Wśród nich swoje miejsce znalazła delegacja z Powiatu Nakielskiego na czele ze Starostą Nakielskim Tadeuszem Sobolem.

Stojąca niedaleko tablica pamiątkowa została postawiona przez Rzymsko-Katolicką Parafię pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku w ramach projektu pn. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Paterku" współfinansowanym ze środków Zarządu Powiatu Nakielskiego w ramach otwartego konkursu ofert nr 1/2017 pod nazwą " Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". Opisuje ona dokładnie historię tego miejsca i pomnika.

Materiał: Magdalena Stepka / Starostwo Powiatowe w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 30 27

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Specjalna uchwała

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów #samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)
0

Policjanci uratowali myszołowa. Ptak został potrącony przez auto

Policjanci z wydziału ruchu drogowego #bydgoskiej komendy miejskiej uratowali myszołowa, który oszołomiony, prawdopodobnie po wcześniejszym potrąceniu przez auto, leżał na jezdni i ewidentnie potrzebował pomocy. Gdyby nie reakcja patrolu ptak zginąłby pod kołami nadjeżdżających samochodów.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)