Delegacje pod pomnikiem Powstańców. Rocznica bitwy o Paterek

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle
Rocznica bitwy o Paterek z dnia 7 lutego 1919 roku wypada na dzisiejszy dzień. Ponad 100 lat temu, tego dnia Powstańcy rozbili siły# niemieckie i odzyskali Paterek. W celu zachowania pamięci o poległych podczas zażartych walk postawiono pomnik, który po wielu przejściach spowodowanych zawirowaniami historycznymi i przemieszczeniu o kilka metrów stoi po dziś dzień. Aktualnie stanowi centrum Ronda im. Powstańców Wielkopolskich w Paterku.
Z tej okazji, w ramach upamiętnienia poświęcenia Powstańców broniących swojej Ojczyzny liczne delegacje złożyły wieńce kwiatowe oraz znicze pod pomnikiem. Wśród nich swoje miejsce znalazła delegacja z Powiatu Nakielskiego na czele ze Starostą Nakielskim Tadeuszem Sobolem.
Stojąca niedaleko tablica pamiątkowa została postawiona przez Rzymsko-Katolicką Parafię pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku w ramach projektu pn. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Paterku" współfinansowanym ze środków Zarządu Powiatu Nakielskiego w ramach otwartego konkursu ofert nr 1/2017 pod nazwą " Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". Opisuje ona dokładnie historię tego miejsca i pomnika.
Materiał: Magdalena Stepka / Starostwo Powiatowe w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria






















Czytaj również
- Zamordowany strzałem w tył głowy. Śladami Józefa Władysława Młodowicza
- Już ponad 5 mln e-PITów. Rekordowa popularność usługi
- Kontynuacja cyklu szkoleń OSP. Kurs dla przyszłych ratowników
- Zebranie sołeckie w Paterku. O drogach, kanalizacji i inwestycjach
- W obronie Jana Pawła II. Stanowisko przyjęte miażdzącą większością głosów
Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.
(czytaj więcej)Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)